Дачні поради на червень: виноград, кабачки, огірки, захист без хімії, хитрий полив

Холодна затяжна весна пригальмувала розвиток багатьох культур, і в наших силах їх годувати, особливо після різкого потепління. Зливи, що пройшли місцями, з градом пошкодили виноградники, але зламані або безплідні лози можна відновити і навіть отримати повторний урожай на пасинках.

Що посадити та посіяти в червні

Сприятливі дні для посадки та посіву в червні:

  • виноград, ожина, ожиномалина, аґрус, малина, смородина, йошта — 1, 2, 29;
  • суниця, полуниця, морква, пастернак — 10;
  • лимонник, ківі, актинідія — 1, 2, 20, 27-29;
  • жоржин, гладіолус, нарцис — 24-27;
  • ірис, лілейник, кріп — 20, 24, 25;
  • крокус, півонія — 24, 25;
  • братки, кавун, крес-салат, цибуля-порей, щавель — 1, 2, 20, 29;
  • троянда, капуста, огірки, кукурудза, перець солодкий, петрушка на зелень — 20;
  • хризантема — 16;
  • квіти з цибулин, петрушка на корінь, селера, буряк — 6, 10;
  • квіти з насіння — 20, 24-27;
  • баклажани, кабачки, патисони, бобові, диня — 1, 2, 27, 29;
  • цибуля на перо, помідори, часник — 1-4, 29, 30;
  • цибуля на ріпку — 5, 6;
  • редис — 5, 6, 10.

Заборонені дні — 7-9 червня для овочевих культур та квітів, 17-19 червня для всіх культур.

Агротехнічні заходи на червень:

  • орання, культивація, підгортання, розпушування — 8, 12, 16;
  • закладка компосту — будь-які дні, крім заборонених;
  • обрізання гілок і пагонів – 8-15;
  • обприскування, знищення шкідників – 12, 16, 17;
  • полив (незалежно від фази Місяця) — 1, 2, 10, 20, 29;
  • щеплення — 1, 2, 20, 29;
  • прополювання – 12, 16, 17;
  • внесення мінеральних добрив – 1, 2, 20, 29;
  • внесення органічних добрив – 6, 10, 14, 15.

Найбільш сприятливі дати відносяться не тільки до відкритого ґрунту, але і до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик, сонячні та місячні затемнення. Ці роботи небажані під Місяцем у Овні, Леві, Діві та Стрільці.

Виноградник: як отримати пасинковий урожай

Відомо, що після появи вусика на однорічній лозі суцвіть більше не буде. Якщо неодружених пагонів багато або грона (суцвіття) пошкоджені з різних причин, урожай можна отримати на пасинках.

В умовах потепління клімату отримати другий пасинковий урожай цілком реальне завдання на багатьох сучасних сортах і гібридних формах. Пасинки першого порядку безплідні, одразу замість суцвіття з’являються вусики. Тому необхідно прищипнути пасинки над першим листком і дочекатися появи пасинків другого порядку, на яких незабаром з’являться суцвіття.Така проста зелена операція також дозволяє відновити пошкоджені лози, які планується використовувати у наступному році для формування плодових стрілок та сучків заміщення (плодових ланок).

На практиці вдавалося отримати другий урожай на пасинках, які викидали суцвіття в серпні. Причому навіть у сорту з функціонально жіночою квіткою (Талісман) ягоди були з кісточками, тобто запилилися від інших рослин.

Захист рослин без застосування отрутохімікатів

При постійній профілактиці (не рідше одного разу на 7-10 днів) проти багатьох хвороб і шкідників є управа без застосування «забійних» отрутохімікатів. Безперечною перевагою народних і біопрепаратів є їх відносна безпека, оскільки плоди можна вживати вже на другий день.

Смородина. З борошнистою росою на смородині можна боротися опудрювання кущів золою. Для кращого прилипання золи робити це потрібно відразу після дощу, доки лист мокрий. Дочекавшись сухої погоди, обприскують баковою сумішшю з біопрепаратів: біологічний фунгіцид Фітоцид (100 грамів), гумати (10 грамів) та прилипач Ліпосам (15 грамів) на 10 літрів дощової води.

Проти склянки на кущах чорної смородини, аґрусу та йошти використовують Актофіт із розрахунку 80 грамів на 10 літрів дощової води.

Протягом усього вегетаційного періоду проти попелиці обприскують кущі баковою сумішшю з Бітоксибацеліну (100 грамів), Лепідоциду (100 грамів), Ліпосаму (15 грамів) і гуматів (для підживлення) літрів води. Допомагає впоратися зі шкідником та Актофітом.

Через що кабачки та огірки бувають гіркими

Виявляється, гірчити можуть не тільки огірки, а й кабачки. Гіркий смак у кабачків викликає те саме речовина, що й в огірків, — кукурбітацин.

Таке буває, коли грядка «перегодована» високими дозами мінеральних добрив, ґрунт зайво зволожувався. Трапляється, що гірчать кабачки літніх посівів, збір яких припадає на вересень-жовтень. Втрата звичайного смаку пояснюється скороченням світлового дня та зміною інтенсивності освітлення.

Що ж з такими кабачками робити? Розрізати вздовж та на кілька годин залити підсоленою водою. Варто також знати, що кукурбітацин є нешкідливим для людського організму. До того ж доведено, що ця речовина запобігає розвитку злоякісних клітин. Так що огірки та кабачки з гіркуватістю споживати навіть корисно.

Ранковий полив для захисту від нічних шкідників

Відомо, що найкраще поливати рослини ввечері. Це зменшує випаровування вологи та економить воду.

Проведені дослідження показали, що при вечірньому поливі дощуванням спостерігалося пошкодження слимаками понад 50 відсотків листя салату. При комбінації вечірнього поливу з гранулами проти слимаків відсоток пошкодженого листя знижувався практично в 3 рази. Але найцікавіше те, що ранковий полив салату без застосування гранул показує аналогічний результат.

Вся річ у тому, що слимаки активні вночі і для своєї шкідливої життєдіяльності їм необхідна волога. Вечірній полив якраз і призводить до великих ушкоджень салату слимаками на вологих грядках. При ранковому поливі ґрунт до вечора підсихає і менше приваблює молюсків.

На що вказує форма деформації в огірків

Іноді в період активного плодоношення починають з’являтися деформовані огірки, схожі на грушу або гітару.

Якщо на кущах з’явилися «груші», рослинам не вистачає калію. Кінчик зеленця звужений і “курносий” – не вистачає азоту. Тому овочі потребують термінової допомоги. Нагадаємо, що огірки не можна підгодовувати добривами, які містять хлор.

Отже, при калійному голодуванні розчиняють столову ложку будь-якого калійного добрива, а при азотному — таку ж порцію сечовини у відрі води. Поливати рослини слід під корінь увечері або рано вранці по зволоженому ґрунту.

Хороші «ліки» – настій золи. Склянку просіяної деревної золи заливають окропом і настоюють добу. Потім доводять водою до 10 літрів і обприскують листям. А ось перетяжка по центру плода з’являється, коли поливають холодною водою або за значних перепадів нічних і денних температур.

Захист городу від кротів за допомогою огорожі

Кроти харчуються личинками комах, займаються розпушенням ґрунту, наявність їх на дачній ділянці практично гарантує відсутність мишей та інших дрібних гризунів.

У пухкій землі присадибної ділянки легше рити нори, в ній багато дощових черв’яків, комах, личинок. І найголовніше — відсутність природних ворогів: лисиць чи бродячих собак. Тому кроти вважають за краще жити саме біля житла людини. Попри очевидну користь, дачники будь-яким способом намагаються позбутися кротів і сліпих, часом вважаючи, що це одна і та ж тварина.

Кращий захист від кротів — профілактика. Річ у тому, що кроти рідко риють нори глибше пів метра. Якщо ви впевнені, що шкодить на ділянці кріт, захиститися від них можна раз і назавжди за допомогою закопаних по периметру ділянки старих листів шиферу. Цю перешкоду кріт фізично не зможе подолати, головне дачникові подужати такий обсяг роботи.

До речі, сліпаки риють нори глибиною до 3,5 метра і ніякі підземні паркани їм не перешкода!

Буряк: три підживлення на врожай

Схема підживлення буряка для нарощування листової (вегетативної) маси в першій половині та коренеплодів у другій половині літа дуже проста.

Перше підживлення роблять через два тижні після сходів буряків азотовмісним добривом: 10 грамів аміачної селітри на 10 літрів води. Маленькі паростки зручно проливати розчином під корінь за допомогою обприскувача, але попередньо потрібно зняти форсунку зі штанги та періодично підкачувати повітря.

Друге підживлення калійно-фосфорне, проводиться через місяць після появи сходів: по 20 г подвійного суперфосфату і сульфату калію на 10 літрів води. Цей насичений розчин стимулює рослини для наростання листової маси.

За місяць до викопування коренеплодів із ґрунту (залежно від сорту або гібриду) роблять третю калійну підгодівлю для збільшення цукрів і гарного зберігання: 20 г сульфату калію на 10 літрів води.

Всі підживлення проводять тільки по вологому ґрунту!

Чому кисті на смородині бувають неповні

На кущах червоної смородини часто формуються неповні кисті. Деякі садівники нарікають у цьому випадку погане запилення, оскільки бджоли не літають у холодну погоду.

Твердження не зовсім обґрунтоване, оскільки більшість сучасних сортів червоної смородини самозапильні. Зазвичай неповні кисті формуються, якщо насаджень погано доглядають. Зав’язі обсипаються через брак вологи чи поживних речовин. Ці проблеми легко виправити, підвищивши рівень агротехніки дільниці. Зав’язі також можуть опадати після весняних заморозків, що спостерігаються під час цвітіння.

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19