Минулого року гривня впевнено зміцнювалася до долара. Але починаючи з листопада курс валют почав коливатися, а потім долар став стрімко дорожчати, сягнувши річного максимуму — 28,43 гривні за долар.
Давайте розберемося, що відбувається з курсом долара і на що чекати в 2022 році.
Більшість експертів вважають, що це пов’язано з військовою загрозою. Росіяни вже кілька місяців поспіль стягують війська до кордонів України. Практично щодня з’являються новини про пересування військової техніки, а також повідомлення про можливі провокації з боку Росії. На валютному ринку відбуваються панічні продажі, внаслідок чого інвестори йдуть геть із країни.
Коли є небезпека військового вторгнення, ніхто не купує нерухомість, ніхто не інвестує у країну, наголошує президент Дніпровського банківського союзу Володимир Косюга. В Україні ця ситуація є ризикованою — інвестиції з країни виводяться. Гривня дешевшає.
Україна має борги. Щоб оці борги якось перекрити, держава позичає гроші та випускає облігації, пояснює економіст Олег Пензін. Іноземні інвестори скуповують ці облігації, а Україна отримує гроші для повернення минулих боргів. Наразі у світі активно обговорюють можливе вторгнення росіян в Україну, тому іноземці розпродують свої облігації внутрішньої державної позики. Отже, борги держави впливають на курс валюти.
Щойно ризик військових дій зникне — гривня стабілізується, вважають аналітики. Негативні новини тільки посилюють панічні настрої на ринку. За словами Євгенії Ахтирки з Concorde Capital, у разі послаблення загрози війни курс може повернутися до позначки 27 гривень за долар.
Інвестиційний банкір Сергій Фурса наголошує, що валютні резерви України зараз найбільші за останні 7-8 років. Нацбанк поступово продає валюту, щоби зменшити наслідки коливання курсу. Лише минулого тижня було продано близько 300 млн доларів із резервів. Запас міцності у валютно-грошової системи є достатнім. Але якщо загрози з боку російських дипломатів продовжаться, то ніщо не завадить гривні дійти до позначки 30 за долар, упевнений експерт.
Стаття на тему: Национальный банк Украины — чем он занимается?
Україна закуповуватиме газ, щоб пройти опалювальний сезон, і це може спричинити дисбаланс на ринку. Зараз ціни в Європі дуже високі. Відплив долара може спровокувати короткострокове ослаблення гривні до 29,5 та вище, вважає трейдер фінансової групи ICU Віталій Сівач.
Ще один фактор, який може вплинути на курс долара — це імпортери. Вони активно купують валюту, оскільки за кордоном деякі продукти та товари коштують дешевше, ніж в Україні. У населення є попит, а отже, на полицях у магазинах буде більше імпортних товарів. На думку аналітика з Forex Club Андрія Шевчишина, це може вплинути на курс долара. Але головний фактор, який тисне зараз на ринок — це ризик війни з Росією.
Читайте також: На вулицях Одеси з’явиться військова техніка: пояснюємо для чого
Фото: Unsplash
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More
Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More
На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More