З моменту підриву рашистами Каховської ГЕС минуло майже дев'ять місяців. Сьогодні на місці водосховища росте молодий вербовий ліс. А зимові шторми очистили одеські пляжі від залишків сміття, принесеного паводком. Однак питання чистоти води в затоці, а також безпеки риби та мідій для вживання в їжу залишається відкритим. «Одеське життя» розбиралася, чи ризикують зараз своїм здоров'ям любителі місцевих морепродуктів і чи знаходять вчені в морській воді токсичні забруднення, які можуть вплинути на якість риби.
Чорне море біля берегів Одеси ніколи не вирізнялося чистотою. Хоча 2022 року, згідно з міжнародними стандартами, вода на міських пляжах вважалася середньої якості. А після підриву Каховської ГЕС ситуація опинилася на межі екологічної катастрофи. Тонни води зі зруйнованого водосховища затопили нафтопереробні заводи й автозаправки, склади з паливом і отрутохімікатами, поля й городи, звалища, вигрібні ями, кладовища, скотомогильники… За підрахунками фахівців, тільки моторного мастила в потік, що хлинув, потрапило близько 150 тонн. І все це «добро» разом із тоннами прісної води через Дніпро-Бузький лиман понеслося в Чорне море.
За словами заступника директора з наукової роботи Інституту морської біології НАН України Михайла Сона, клин прісної води був доволі вузьким — спрямований «кинджальний удар» уздовж берега. Тому опрісненням було охоплено не все море. Водночас біля берегів Одеси солоність у перші дні після катастрофи знизилася до 4 проміле, що вчетверо менше мінімального значення гранично допустимої концентрації (ГДК).
Через різке підвищення опріснення морська риба відійшла від берега, нерест припинився, а ікра загинула. Також загинуло безліч мідій, здатних до розмноження, найбільш цінна репродуктивна частина виду.
— Прісна вода принесла багато завислої речовини. У мідій, які нею харчуються і фільтрують воду, стали забиватися зябра, — розповідає науковий співробітник відділу стійкості морських екосистем Інституту морської біології Сергій Дятлов. — За підвищеного забруднення і появи прісної води мідії протягом семи днів можуть жити практично не дихаючи. Але в тих місцях, де прісна вода затримується, вони гинуть.
До того ж паводок приніс у море велику кількість органіки, і види, які якраз харчуються органікою, що розкладається, масово підійшли до берега.
Перші пару тижнів після катастрофи зміна умов життя в морі була сильною, але локальною — до п’яти метрів у глибину. Через потрапляння каналізаційних стічних вод з колекторів і тваринницьких ферм, у воді була перевищена концентрація сечовини. Вищою за допустимі показники була і загальна токсичність.
— Сьогодні найнадійніший показник — інтегральна токсичність. Не коли ми вимірюємо наявність 5-10 хімікатів із 20 можливих, а коли поміщаємо у воду тест-об’єкти, — розповідає Михайло Сон. — Це різні лабораторні дрібні тварини — рачки, коловертки. Протягом пів години спостерігаємо. Якщо померло 50% рачків — це показує сукупність отруйних речовин. І саме така гостра летальна токсичність була під час першої фази, коли підійшли всі води з Каховської ГЕС. В Одеській затоці в XXI столітті вона була зафіксована вперше. Але відбувалося це дуже короткочасно — добу або кілька діб.
Згодом вітри відтіснили прісну воду від берега. Повернулася риба, яка пішла в інші зони через знижену солоність.
— Гостра фаза, коли зміни були дуже різкі, тривала три місяці — до кінця серпня. До цього часу всі показники стали більш-менш звичними. До того ж Каховське водосховище відносно чисте, — стверджує Михайло Сон. — Чорнобильських поховань там немає.
Після підриву Каховської ГЕС одним із найбільших джерел небезпеки вважався намул на дні водосховища, в якому могли накопичитися радіонукліди. Але дослідники ці побоювання не підтвердили. Та все ж частина токсичних речовин у морі залишилася.
Якщо деякі органічні забруднення можуть зникнути швидко, то важкі метали та пестициди зберігаються набагато довше. Крім того, зараз море забруднюється і через ракети, що падають у воду під час повітряних боїв. А ракетне паливо, зазначають фахівці, — вкрай агресивна речовина. Точний склад її поки що не відомий. Дослідити паливо можна буде, ймовірно, тільки після закінчення війни. Тоді вчені зможуть виходити на своїх суднах у море і відбирати проби.
Щоправда, після підриву Каховської ГЕС співробітники Українського національного центру екології моря все ж досліджували морську воду, скориставшись катером рятувально-водолазної служби Одеської міськради. А ось в Інституті морської біології відбір проб робить водолаз, відпливаючи на кілька сотень метрів від берега.
За словами директора Центру екології моря Віктора Коморіна, токсичні речовини тампонуються на морському дні. І серед них є сполуки, які розпадаються протягом 30 років. Потрапивши в морське середовище, вони накопичуватимуться і в живих організмах, а шторми — розноситимуть токсичні речовини, які осіли на дні, морем, вкотре впливаючи на його мешканців.
— У морі все взаємопов’язано, — каже Віктор Коморін. — Якщо є забруднена вода — будуть забруднені мідії та зоопланктон. І це позначиться на всіх ланках харчової піраміди — різних видах крабів і риби. Може знизитися кількість кефалевих, хамси. А це риба, яку їдять дельфіни.
Водночас коли риба потрапляє в чисту воду, починається процес детоксикації, зазначає Сергій Дятлов. Поступово з відходами перевареної їжі токсини видаляються. Але якщо вони потрапляють у нервову або жирову тканину, чиста вода не врятує.
Після катастрофи фахівці Центру регулярно проводили аналізи тканин мертвих мідій, кефалі, дельфінів. У деяких випадках концентрація токсичних речовин у сотні й тисячі разів перевищувала допустимі норми.
— У шлунку одного з дельфінів, знайденого мертвим, ми побачили дуже багато неперетравленої риби, — розповідає Віктор Коморін. — Тобто дельфін перед загибеллю активно на неї полював. І помер, отримавши разом із рибою велику кількість токсичних речовин.
Вживати в їжу рибу і морепродукти, виловлені в Одеській затоці навіть через дев’ять місяців після підриву Каховської ГЕС, фахівці не радять.
Після катастрофи у воді Одеської затоки і морепродуктах було виявлено холероподібні вібріони, ротавірус, яйця гельмінтів, сальмонелу та інше.
— Це був короткочасний спалах. І це не те що накопичується, — стверджує Михайло Сон. — Відтоді всі заражені організми вже або вилікувалися, або померли. До того ж мікробіологічні аналізи морської води з настанням купального сезону регулярно проводить Одеський обласний центр контролю і профілактики хвороб.
Мідії, на думку Михайла, на одеських ринках купувати можна. Адже надходять вони туди, найімовірніше, із Сухого лиману. А вглиб нього забруднені води не пройшли.
— Лимани, де був ризик забруднення, вчасно перекрили, — зазначає гідробіолог. — Тож морські лимани, на відміну від Дніпро-Бузького та Березанського, не постраждали.
Море очистили осінні та зимові шторми, перемішавши глибинні та поверхневі води. Тому поки що все не так уже й погано, вважає Михайло. Хоча можна очікувати і неприємних сюрпризів.
Другого підриву дамби, звісно, вже не буде. Але ось паводок буде обов’язково. І залежно від його сили й того, що осіло на дні дельти Дніпро-Бузького лиману, у море знову потраплять додаткові забруднення. Щоправда, у значно меншому обсязі порівняно з тим, що приніс потік із Каховського водосховища. Тобто жаб і ящірок на морському узбережжі цьогоріч ми, найімовірніше, не побачимо, але брудну воду паводок усе ж принесе.
* * * * *
Згодом море переробить усе сміття, яке припливло разом із водами підірваної ГЕС. Але це станеться ще не скоро.
Коли їсти рибу, виловлену в Одеській затоці, стане знову безпечно, поки що невідомо — гідробіологи продовжують свої дослідження. А ось купатися на одеських пляжах, кажуть фахівці, краще після штормів, що несуть від берега маси води. Якщо, звісно, вітер дме не з боку Херсонської області. І якщо забути про мінну загрозу.
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More