Блокування рахунків за борги: як відбувається і що робити, відповіли у банку

З 6 травня 2023 року банки можуть блокувати наші рахунки за борги згідно з новим законом. Навіть якщо це борг у 100 гривень. Кому можуть заблокувати банківські рахунки та що робити, якщо це сталося?

За роз’ясненнями положень нового закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень та рішень інших органів під час дії військового стану» № 3048-IX від 11 квітня 2023 року ми звернулися до кількох банків. Відгукнулася прес-служба Укргазбанку.

— Чи можуть заблокувати банківський рахунок, якщо борг не перевищує 200-500 гривень, тобто він мінімальний?

— Рахунок боржника блокується на підставі документа про арешт коштів, що надійшов до банку від державного (приватного) виконавця. Блокування коштів у рахунку залежить від обсягу боргу. Мінімальної суми немає.

— Чи мають банки повідомляти клієнта про блокування рахунку заздалегідь, чи законом це не передбачено?

— Повідомлення клієнта про арешт рахунку не передбачено.

— Якщо клієнт банку є боржником і перебуває за кордоном, то що йому потрібно робити, щоб картку розблокували?

— Клієнт повинен звернутися в Україну до державного (приватного) виконавця із заявою, де буде вказано номер рахунку, який потрібно розблокувати. Заява може бути подана у паперовій формі (особисто або через кошти поштового зв’язку) або в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг».

— Чи можуть заблокувати пенсійну картку та куди звертатися пенсіонеру, щоб її розблокувати?

— Зняття арешту з коштів здійснюється на підставі документа, який має надіслати до банку державний (приватний) виконавець.

Разом із тим, згідно із законом, у період дії військового стану передбачено припинення звернень стягнення (тобто не накладається арешт) на пенсію, стипендію (крім рішень про стягнення аліментів, відшкодування збитків), заподіяного каліцтвом або смертю внаслідок кримінального правопорушення, та рішень, якщо боржниками є громадяни Росії. Якщо все ж таки арешт наклали, необхідно звертатися до державного (приватного) виконавця.

— Якщо людина розрахувалася з боргом і пред’явить до банку документи, що підтверджують це, чи може банк самостійно розблокувати картку?

— Ні. Зняття арешту із коштів провадиться лише на підставі відповідного документа. Насамперед клієнт має врегулювати питання зняття арешту з рахунку з державним (приватним) виконавцем. Після отримання ухвали від державного (приватного) виконавця про зняття арешту банк розблокує рахунок.

— Якщо у клієнта рахунок у банку – останні гроші, а це можуть бути і пенсіонери, і багатодітні, чи розблокують рахунок?

— Як уже зазначалося вище, зняття арешту здійснюється на підставі відповідного документа. При цьому, згідно із зазначеним вище законом, на період військового стану передбачено, що фізичні особи-боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби або приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку (користуватися грошима) у розмірі, який протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати (6700х2=13400 гривень). Звертання стягнення (накладення арешту) у межах зазначеної суми на такому рахунку не провадиться.

Висновки щодо блокування рахунків за борги

  • Якщо у вас є борги (за комунальні послуги, несплачені штрафи за порушення правил дорожнього руху та інші) на будь-яку суму, ваш банківський рахунок можуть заблокувати.
  • Під час дії військового стану пенсійні рахунки не повинні блокувати. Якщо на вашу картку все ж таки наклали арешт, вам необхідно отримати довідку в банку, на що саме відкривався рахунок, та довідку в Пенсійному фонді, що саме цей рахунок використовується для нарахування пенсій. Ці документи слід надіслати виконавцю з проханням зняти арешт. Формально все має вирішитись протягом одного дня.
  • Якщо ваш банківський рахунок заблоковано, то ви можете звернутися із заявою до виконавця та зняти арешт із суми у розмірі 13 400 гривень щомісяця.

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі сильний вітер повалив дерева та рекламні щити (фото)

Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More

2024-11-22
  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22
  • Статті

В Одеському педуніверситеті великі конкурси: що ще змінилося у виші під час війни

Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі закриють на ремонт узвіз Віталія Блажка (Марінеско): багато автобусів та трамваїв змінять маршрути

На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More

2024-11-22
  • Статті

Афіша Одеси 22-24 листопада: безкоштовні вистави, екскурсії, виставки

Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More

2024-11-22
  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22