Статті

Без бар’єрів: як подолати стереотипи щодо особливих дітей та правильно з ними спілкуватись

Згідно зі статистикою, у Ренійській громаді проживають 125 дітей з інвалідністю. Однак сімей, які зіткнулися з деякими особливостями здоров'я та розвитку своїх дітей, значно більше.

Допомогти батькам упоратися із ситуацією, подолати проблеми допомагають спеціалісти «Інклюзивно-ресурсного центру» Ренійської міської ради. 

Крім цього, вони проводять семінари, тренінги, щоб донести інформацію про особливості дітей. 

— У нас взагалі є стереотип щодо інклюзивної освіти, — стверджує директорка комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Юліана Мунтян. – У суспільстві досі вважають, що інклюзія — це тільки для дітей з інвалідністю, з особливими освітніми потребами. Насправді ж інклюзивна освіта – вона для всіх, тому що кожна дитина, навіть без інвалідності, але з деякими особливостями у розвитку, має рівний доступ до освіти.

Переселенка з міста Миколаїв Юлія Браяк, мати шестирічного хлопчика, не приховує, що її дитина має певні особливості, і ось вже майже два роки приводить його на заняття з психологом та логопедом у «Інклюзивно-ресурсний центр». Вона дуже рада, що у Рені є можливість отримувати ці послуги безкоштовно, що її дитина відвідує дитячий садок, за її розвитком уважно стежать фахівці.

— У наш час в Україні особливі діти мають можливість соціалізуватися, бути у суспільстві всіх решти дітей, нам надано повну свободу вибору форми навчання, — зазначила Юлія. — Але суспільство до цього не підготовлене. Я вважаю, що з батьками нормотипових дітей необхідно проводити зустрічі, розказувати про те, в чому полягає особливість таких дітей. Тобто людей треба інформувати. Припустимо, ви — мама нормотипової дитини, вам байдуже, які особливості поведінки має дитина з синдромом аутизму. Але ви її боїтеся: а раптом вона вкусить вашу дитину, впаде, кричати почне, налякається сама і налякає всіх. Чому я вас маю звинувачувати у вашому незнанні? Я теж не можу все знати. Але ми повинні прагнути знань.

Про те, з якими проблемами стикаються батьки дітей з інвалідністю та як правильно з ними спілкуватись – у нашому репортажі.


Матеріал підготовлений завдяки фінансовій підтримці Української Асоціації Медіа Бізнесу за гроші «Німецького Фонду Маршалла з США» та «Українського Медіа Фонду»

Share
Антоніна Бондарева

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з 37-річним досвідом. Пише про південь Одещини, на соціальні та економічні теми, висвітлює суспільні проблеми. Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ). Нагороджена «Золотою медаллю української журналістики».

Recent Posts

  • Новини

Невеликий дощ: прогноз погоди в Одесі на вівторок, 22 липня

У вівторок, 22 липня 2025 року, в Одесі та області синоптики оприлюднили оновлений прогноз погоди.… Read More

21-07-2025 в 20:33
  • Новини

Стартував продаж абонемент на Одеський міжнародний кінофестиваль 2025

Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ), який цьогоріч відбудеться з 24 вересня по 4 жовтня у Києві,… Read More

21-07-2025 в 19:33
  • Статті

Один на п’ять сіл: про те, як одеський лікар мав залишитися у селі на кілька років, а залишився на все життя

Після закінчення Одеського медичного інституту Олексій Швець за направленням поїхав працювати до села Пасицели, що… Read More

21-07-2025 в 18:33
  • Новини

В Одесі різко похолодало море: у чому причина аномалії

Цими вихідними температура морської води біля узбережжя Одеси та Чорноморська різко знизилася до критично низької… Read More

21-07-2025 в 16:37
  • Новини

Мера Одеси звинуватили у блокуванні допомоги ЗСУ: деталі

Військовослужбовець ЗСУ і ведучий 24 каналу Арсен Цимбалюк звинуватив мера Одеси Геннадія Труханова у відмові… Read More

21-07-2025 в 15:34
  • Новини

Бізнес в Відраді: в Одесі затримали комунальника з «цінником» на документи

В Одесі затримали співробітника комунального підприємства «Узбережжя Одеси», якого підозрюють в отриманні хабара за дозвіл… Read More

21-07-2025 в 14:33