Це був туманний ранок. Мої батьки зібрали невеличкі торби, відв’язали собаку і випустили усю худобу в поле. Мати плакала, батько сумно зітхав. Ми посиділи на доріжку і, навіть не зачинивши хату, вирушили в дорогу.
«По центральній дорозі в селі Красне, де ми мешкали багато років і де народився я, вже йшли, схиливши голови, до залізничної станції наші односельці — німці за походженням. Нас проводжало усе село – сусіди, друзі, усі плакали. А над селом стояв жахливий вий собак та худоби. Це був страшний день», — так описав у своїх спогадах день вигнання німців з Красного німець-переселенець Отто Ріль. В дев’яності Отто побував в рідному селі, а також написав історичну монографію про тяжкі для бессарабських німців сорокові роки.
Попри те, скільки горя зазнали бессарабські німці від радянської влади, сьогодні їхні нащадки допомагають рідним громадам, чим можуть. У Тарутинській громаді сполучною ланкою між Німеччиною і Україною є Тарутинське німецько-культурне товариство «Бессарабський дім». Його очолює німкеня за походженням, енергійна, ділова і красива жінка Світлана Крук.
«Бессарабський дім» працює на Тарутинщині понад 20 років — це потужна громадська організація, що підтримує тісний зв’язок з бессарабськими німцями, які мешкають в Німеччині. Одним із самих відомих меценатів-новаторів, який багато зробив для Тарутинщини, є Натаніель Рісс.
Натанаель народився в Серпневому, яке називалося Лейпцигом. Назвали його на честь сусідського хлопчика з єврейської родини, з яким дружив його старший брат.
У 1940 році родина Рісс також покинула Бессарабію. Доля привела Натаніеля в Гамбург, де завдяки наполегливості, працьовитості і таланту він став керівником відомого у світі концернау Helling. Він досяг визнання як науковець з прикладної науки і отримав звання професора, запатентував багато власних винаходів тощо.
І ніколи не забував, звідки він, завжди мріючи побувати на батьківщині. Ця мрія здійснилась у 2013-му: він приїхав у Серпневе і побував в рідному будинку. Тут його гостинно зустріли місцеві жителі. З того часу Натаніель Рісс став великим другом Серпневого. За його ініціативою і на його власні кошти до 200-річчя села був побудований чудовий парк з місцями для відпочинку. Він регулярно допомагав школі, дитсадку. Згодом перебудував свій рідний дім під резиденцію Німецького культурного товариства. Також викупив покинуті хати для того, щоб з часом запустити на цій території крафтове виробництво – олійницю, сироварню, виноробню, млин, пошивний цех.
У жовтні 2023 року 89-річний Натаніель Рісс приїхав у Тарутинську громаду, привіз багато гуманітарної допомоги і подарував Тарутинський лікарні сучасний цифровий мамограф.
Тоді Натаніель Рісс разом із Савою Чернєвим, головою Тарутинської громади, та Світланою Крук жваво обговорювали, як зробити Серпневе, що знаходиться на кордоні з Молдовою, візитною карткою України. Але в січні цього року Натаніеля Рісса не стало.
Ініціативну Світлану Крук важко знайти в офісі «Бессарабського дому» — вона постійно у роз’їздах. То в Німеччині за гуманітарним вантажем для військових, переселенців і знедолених людей, то на форумах, то на черговому будівництві. Проте нам таки вдалося зустрітися.
— Світлано, пішов з життя Натаніель Рісс. Але ж плани були амбітними.
— Зараз, під час війни, багато проектів стали на паузу. На жаль, від нас пішов і керівник німецької громадської організації «Бессарабські німці» Гюнтер Фослєр, який теж був великим патріотом нашого краю. Однак в Німеччині маємо багато друзів, чиї пращури мешкали в Бессарабії, і які трепетно ставляться до їхньої пам’яті. Зараз ми співпрацюємо з Сімоном Новотним і Мартином Зальцером — засновниками та керівниками благодійної організації Ermstal hilft в Штутгарті. За час війни ми доставили з Німеччини тонни гуманітарної допомоги для військових, біженців і тих, хто її потребує.
Це продукти, медикаменти, білизна, інвалідні візки, спальники, засоби гігієни, одяг. Тарутинській лікарні передали меблі, медичні інструменти, апарат УЗД. Рятувальникам – нову пожежну машину. Комунальним підприємствам і дитячим садкам – потужні генератори. Бессарабські німці – справжні наші друзі.
У тарутинському парку був встановлений символічний скульптурний пам’ятник нашій дружбі та співпраці. Цьогоріч ми організували на території резиденції наметовий табір дитячого відпочинку «Лісові канікули», де діти переселенців і захисників України відпочили безкоштовно. У Красному на німецькому кладовищі була встановлена каплиця-музей німцям-переселенцям, цим займалася разом із Сімоном колишня голова Красненської громади Ольга Младінова. Багато відправляємо допомоги нашим хлопцям-захисникам на фронт, у прифронтові райони.
— Знаю, що ви справжній генератор ідей, чим одержимі зараз?
— Ми взяли під свою опіку стару будівлю німецької гімназії 1819 року — це надзвичайно красиве історичне приміщення, справжня культурна спадщина. Обладнали тут декілька класів, де проходять курси німецького для дітей, облаштували музей. Проте будівля потребує ремонту, утримувати її дуже дорого, тому плануємо створити в ній справжній національно-просвітницький центр, де під одним дахом об’єднати німецьку, гагаузьку, болгарську культури. На жаль, минулого року пішов з життя Володимир Кубякін, великий краєзнавець, патріот, письменник і мій великий помічник. Тому поки просто не вистачає на всі плани часу, сподіваюсь знайти однодумців, за допомогою яких втілити цю ідею у життя.
Зараз ми виграли міні-грант для проекту «Бессарабські солодощі», який включає майстер-класи для дітей і матусь з виготовлення солодощів, ляльок-мотанок «Травниця», розвиваючі курси для найменших. Хочу зробити кафе-музей, куди долучити творчих людей Бессарабського. Є проект з інтеграції молоді, залучення її до волонтерської справи, зокрема підлітків зі складною долею. Також плануємо долучити німецьких пасторів з Одеської кірхи до спеціального проекту для дітей з дитячого притулку – проведення свят у театралізованому форматі. 29 жовтня в Бессарабське приїздить велика делегація з Німеччини на чолі з міністром культури, будемо обговорювати реалізацію цих проектів.
Тарутинською селищною радою присвоєно звання «Почесний громадянин Тарутинської селищної територіальної громади»
Відповідне рішення було прийняте депутатами селищної ради у вересні цього року.
У списках тих, хто отримав цю нагороду за постійну підтримку і допомогу під час повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України, — громадяни Федеративної Республіки Німеччина Сімон Новотний (SIMON NOWOTNI) та Мартін Зальцер (MARTIN SALZER) — засновники та керівники благодійної організації Ermstal hilft; Натаніель Рісс (посмертно) — благодійник, професор компанії HELLING.
Читайте також:
Сьогодні, 1 липня 2025 року, на 11-й станції Великого Фонтану в Одесі урочисто відкрили оновлений… Read More
Початок реєстрації через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) домашніх тварин викликав багато питань. Поки в… Read More
Війна кардинально змінила правила гри для українського бізнесу, особливо в південних регіонах, таких як Одеська… Read More
В Одеській області останніми днями сталося одразу кілька масштабних пожеж, які охопили житлові та господарські… Read More
Сьогодні, 1 липня 2025 року, в Одесі завершилося електронне громадське обговорення щодо перейменування парку, провулка… Read More
В Одесі завершується капітальний ремонт узвозу Блажка (раніше - Маринеско). Уже цього літа трамвай №7… Read More