Цього дня, 9 травня 2024 року, православні християни відзначають за новим церковним календарем Світлий четвер. Цього ж дня випадають ще дві церковні події – перенесення мощів Миколи Чудотворця та день пам'яті преподобного Йосипа Оптинського. У народному календарі це Микола Теплий. Розповідаємо про звичаї, прикмети та заборони 9 травня.
Четвертий день великоднього тижня називають Світлий четвер. Сьогодні, як і протягом усього Світлого тижня, прийнято славити воскресіння Христа, відвідувати церкву – у храмах відбуваються святкові богослужіння та навстіж відкрита Царська брама, – а також молитися, дякувати та вітати зі святом близьких.
9 травня за новим церковним календарем (22 травня за старим) згадують преподобного Йосипа Оптинського. У світі його звали Іван Литовкін, він народився 1837 року, у Харківській губернії. Рано залишився без батьків, його страшна сестра пішла до монастиря, а потім надіслала листа з порадою їхати в Оптину пустель.
Преподобний старець Амвросій благословив Івана залишитись у пустелі, і він став помічником-келейником у старця. Пізніше прийняв постриг з ім’ям Йосип, а через деякий час старець Амвросій став відсилати відвідувачів запитати поради у Йосипа. Вражає, що його слова збігалися з тим, що говорив сам старець. Після смерті преподобного Йосип став духовником Оптиної Пустелі та жіночої Шамординської обителі. Але залишався суворим себе і відмовився від аскетичних звичок, попри слабке здоров’я. Йосип умів будь-кого наставити і втішити, а сила його молитви була вищою і коштовнішою за будь-які слова. Помер преподобний 1911 року, у лику святих його прославили 2000-го.
А ще 9 травня за новим церковним календарем – день Миколи Чудотворця весняного. У цю дату згадують перенесення мощів Миколи Чудотворця з малоазійських Світ Лікійських до італійського міста Барі.
Свято 9 травня за старим стилем – Світлий четвер, священномученика Василя, єпископа Амасійського.
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Микола, Сергій, Денис.
У народному календарі 9 травня – свято Микола Весняний чи Микола Літній. За прикметами дня судять, якою буде погода надалі та врожай:
Вважається, що з Миколою Весняним приходить справжнє літнє тепло.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити – лаятися, сваритися та поганословити, бажати комусь зла та відмовляти у допомозі. Цього дня, як і інших пасхального тижня, не постять.
Народні прикмети не радять брати гроші в борг і позичати, стригти волосся і нігті («відріжете» разом з ними і своє здоров’я), а також виносити сміття після заходу сонця («винесеш» статки з дому). Не можна користуватися гострими предметами, крім ножів і садового інвентарю.
Цього дня можна піти до церкви, помолитись святому. Раніше існувала традиція освячувати воду – вважається, що у цей день вона набуває цілющих властивостей. Освячену на Миколу воду п’ють у разі хвороб та окроплюють нею будинок. Якщо у цей день не було дощу, просили святого, щоб послав цілющу вологу.
Цього дня не можна нічого робити, щоб допомогти ближньому – подати милостиню, пожертвувати гроші, продукти чи одяг на благодійність, адже святий Миколай сам завжди допомагав нужденним.
У народі Світлий четвер також називають Навський четвер або Великдень мертвих. Цього дня за народною традицією вшановують покійних близьких, у деяких областях йдуть на цвинтар, але це не входить у традиції православної церкви. Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то зима буде холодною.
Сьогодні, у суботу, 5 квітня 2025 року, в центрі Одеси вже за традицією, що склалася,… Read More
Білу кашу у родині Надії Адамової люблять усі. Колись цю кашу готувала її мама. Від… Read More
Завтра, в неділю, 6 квітня 2025 року, в Одесі на території парку Перемоги заплановано проведення… Read More
Сьогодні, у суботу, 5 квітня 2025 року, розпочалася 1137-та доба з початку повномасштабної війни в… Read More
5 квітня 1710 року під містечком Тягин на козацькій раді старшини одностайно обирають Пилипа Орлика… Read More
На фронті загинув майстер спорту, дійсний член альпіністського клубу «Одеса» Тарас Цушко. Йому було лише… Read More