Новини

Сьогодні українці святкують Різдво за старим календарем

Сьогодні, 7 січня, українці, які дотримуються Юліанського церковного календаря, відзначають одне з головних церковних свят - Різдво Христове.

Незважаючи на перехід Православної церкви України на новоюліанський церковний календар, деякі українці все ще відзначають Різдво за старим стилем – не 25 грудня, а 7 січня.

Про дату народження Ісуса Христа тривають суперечки не одне століття і навіть серед церковнослужителів. Вважається, що син Божий з’явився на світ у Вифлеємі під час зимового сонцестояння (саме 25 грудня до світлового часу доби починає додаватися одна хвилина). Але через різницю в календарях – Григоріанському та Юліанському – цей день відзначають 25 грудня та 7 січня.

Свято Різдва символізує примирення людини з Богом. Різдво провіщає спокутний подвиг Христа та оновлення людської природи.

За темою: Опитування: коли одесити святкують Різдво? (відео)

Хто і як святкує Різдво 7 січня

  • В українських традиціях споконвіку з Різдва 7 січня починався період свята, який тривав до 19 січня (Водохреща). Воно має багато обрядових пісень і звичаїв. Для багатьох українців святкування Різдва залишається теплою сімейною традицією, від якої вони не хочуть відмовлятися.
  • Деякі етнографи та історики вважають, що дата святкування 7 січня прийшла не з Москви, а була створена ще під час Київської Русі. Тобто руські землі перейняли її від нас.
  • Один із головних елементів святкування – різдвяний стіл. На ньому обов’язково має бути 12 страв, серед яких кутя, узвар, вареники та інша смакота, що символізує щедрість і достаток у новому році.
  • Звичаї святкування Різдва змінюються залежно від регіону України. Приміром, у західних областях вважають, що стіл має рясніти м’ясними стравами, а діти ходять колядувати тільки в ранок Різдва – 7 січня. На сході країни – навпаки, колядки чути до вечірньої зорі, а ранок Різдва сім’я зустрічає разом.
  • Різдво за новоюліанським календарем, тобто 7 січня, святкують Російська, Єрусалимська, Сербська, Грузинська, Польська, Українська православні церкви, Афон, а також східнокатолицькі церкви. У Молдові святкують обидві дати Різдва.

Читайте також: Якими церковними календарями сьогодні користуються основні церкви в Україні: у чому їхні відмінності

 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Статті

Коли і які нові ліки стануть безкоштовними?

Із серпня та жовтня 2025 року до програми «Доступні ліки» включають нові препарати – від… Read More

19-04-2025 в 23:11
  • Новини

Свобода на Великдень: Україна повернула 277 полонених

Сьогодні, у суботу, 19 квітня 2025 року, напередодні свята Великодня Україна та Росія провели великий… Read More

19-04-2025 в 21:37
  • Новини

Великодня неділя порадує одеситів сонцем і теплом

Завтра, в неділю, 20 квітня 2025 року, у день, коли християни відзначатимуть велике та світле… Read More

19-04-2025 в 19:55
  • Статті

Юний футболіст із Балти загинув у дитячому таборі: батьки борються за пам’ять і справедливість

Іван Гончарук – юний футболіст із Балти – загинув під час відпочинку в літньому спортивному… Read More

19-04-2025 в 18:34
  • Новини

Путін анонсував зупинку вогню на Великдень: в Україні відреагували

У п'ятницю російський лідер Володимир Путін зробив гучну заяву про тимчасове "великоднє перемир'я" на фронті.… Read More

19-04-2025 в 17:54
  • Статті

Одеські Черемушки: життя на районі від 50-х до теперішнього часу (відео)

Черемушки — легендарний спальний район Одеси, що приховує безліч таємниць і пам'яток! У новому відео… Read More

19-04-2025 в 17:33