У четвер, 28 листопада 2024 року, у православних вірян розпочався Різдвяний піст - підготовка до величного свята Різдва Христового для тих, хто його святкує 7 січня.
За новоюліанським календарем, на який Україна перейшла торік, піст починається 15 листопада, а закінчується 24 грудня, напередодні Різдва Христового. Проте деякі віряни дотримуються юліанського календаря, за яким піст розпочнеться 28 листопада 2024 року і закінчиться 6 січня 2025 року.
Головна мета посту – духовне очищення людини. Це не тільки відмова від скоромної їжі, а й від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок для того, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва.
Читайте також: Опитування: коли одесити святкують Різдво?
Різдвяний піст триває 40 днів. У народі його називають Пилипівкою, бо він починається наступного дня після вшанування святого апостола Пилипа. Саме на Пилипа – останній день, коли на столі можуть бути страви з м’яса та молочні продукти.
Встановлення Різдвяного посту має давнє походження і перші згадки про нього датуються IV століттям. Спочатку він був коротким, лише сім днів. Згодом 1166 року у Візантії, за часів імператора Мануїла та Константинопольського патріарха Луки Хрисоверга, відбулося «переформатування» Пилипівки, і його подовжили до 40 днів. І зроблено це було з вагомої причини.
За своїм значенням Різдво не поступається Великодню, тому й підготовка до нього має бути відповідною. Сам піст має підкреслювати важливість події, а сорокаденний термін його дотримання означає особливе приготування до великого свята.
Читайте також: Якими церковними календарями сьогодні користуються основні церкви в Україні: у чому їх відмінності
Різдвяний піст має три основні етапи, у кожному з них є певні обмеження в їжі. Але є продукти, які категорично заборонено вживати впродовж усього постування, такі, як молочна продукція, тобто і сир, і сметану, і молоко, вершки, йогурт, і навіть вершкове масло, звісно, не можна їсти м’ясо. Водночас від тижня залежить, що можна їсти на Різдвяний піст.
Якщо говорити поетапно, то під час першого можна їсти рибу і пити вино по вівторках, четвергах, суботах і неділях. У понеділок можна також додавати гарячі страви без олії, а в середу і п’ятницю – сухе харчування.
Під час другого етапу можна їсти рослинну їжу без олії, щопонеділка, щовівторка та щочетверга до страв можете додавати олію. У середу і п’ятницю дотримуйтеся сухого харчування. А на вихідних можна додати в раціон рибу й олію.
На третьому етапі, який вважається найсуворішим, можна їсти гарячі страви без олії у вівторок і четвер, олію в їжу дозволено додавати тільки в суботу та неділю. А ось понеділок, середа і п’ятниця – сухе харчування. Водночас забороняється їсти яйця. Не можна їсти і м’ясні бульйони, і окремо м’ясо. Можна їсти фрукти й овочі, гриби, каші, мед, горіхи та бобові.
Хто у Бессарабській громаді знає відповіді на запитання, що виникають у ветеранів-земляків, які повернулися з… Read More
Сьогодні, 28 листопада, у лікарні померла 26-річна дівчина, яка дістала поранення внаслідок російської дронової атаки… Read More
Поліцейські Одеської області розшукують матір шістьох малолітніх дітей, яка залишила їх одних і поїхала в… Read More
За командою НЕК Укренерго сьогодні, 28 листопада, вимкнення світла в Одесі та області відбуватимуться за… Read More
Нарощування волосся – популярна процедура, яка дозволяє швидко додати довжину та обсяг волосся. Однак, незважаючи… Read More
28 листопада 2024 року розпочалася тисяча дев'ята доба широкомасштабної збройної агресії рф проти України. Зранку… Read More