Сьогодні, 19 вересня, православна церква відзначає за новим церковним календарем (2 жовтня за старим) день пам'яті благовірного князя Ігоря (Георгія) Чернігівського та Київського та мучеників Трофима, Доримедонта та Зосими Пустельника. Розповідаємо про традиції та прикмети цього дня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.
Князь Ігор жив у ХІІ столітті. Він був сином Олега Святославовича, князя Чернігівського та Новгород-Сіверського, а також правнуком святого Ярослава Мудрого.
У ті часи йшли князівські усобиці між нащадками Ярослава – Ольговичами та Мстиславовичами. 1146 року київський князь Всеволод, старший брат Ігоря, призначив його своїм спадкоємцем. Так князь Ігор мимоволі виявився втягнутим у боротьбу за престол.
Правив він менше двох тижнів – коли відбулася битва під Києвом з князем Ізяславом, то Ігорево військо зрадило князя і перейшло на бік супротивника, а самого Ігоря взяли в полон. Там він тяжко захворів і мало не помер, тоді ж князь попросив дозволу прийняти чернецтво. Незабаром у Феодорівському монастирі у Києві Ігор прийняв чернечий постриг.
У монастирі Ігор одужав, а свого часу проводив у молитві та покаянні. Але через рік до нього до храму увірвався натовп ненависників Ольговичів – у цей час князь якраз молився перед іконою Богоматері. Ігоря жорстоко забили на смерть. Це сталося 19 вересня 1147 року.
Увечері тіло князя внесли до Михайлівського храму, тоді ж сталося диво: раптово в ньому засвітилися всі свічки. Вранці Ігоря поховали в монастирі святого Симеона, біля його могили сталися чудеса. У 1150 Святослав Ольгович, князь Чернігівський, переніс мощі брата в Чернігів, в Спасо-Преображенський собор.
***
19 вересня згадують також про трьох святих мучеників – Трохим, Доримедонт, які жили в III столітті, та Зосима Пустельника, який жив у IV столітті. Всі троє проповідували віру в Христа, тому потрапили під гоніння поган, незабаром Трохим і Дорімедонт загинули. На Зосима, який жив у пустелі, нацькували лева. Але звір не торкнувся святого – навпаки, став на його захист. Тому Зосима Пустельника вважають покровителем тварин, птахів, а також комах, особливо бджіл. Згодом Зосима також загинув за віру.
За старим стилем сьогодні згадують диво Архістратига Михайла в Хонех (Михайлове диво).
З того, яка сьогодні погода, можна зрозуміти, якою буде зима:
У народі 19 вересня – свято Трохим та Зосима. У цей день бджолярі зазвичай займаються пасіку – вважається, що мед, зібраний сьогодні, має цілющу силу. Його дають важко хворим, вагітним від нудоти, а мамам-годувальницям – для додавання молока.
При виборі нового розміру коліс використовується шинний калькулятор, який спрощує процес підбору. Read More
У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More
В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More