Щороку в березні настає час, коли приходить астрономічна весна, день почне збільшуватися, а ніч - зменшуватися. У 2024 році день весняного рівнодення настав у середу, 20 березня. "Одеське життя" розповідає про особливості, традиції та прикмети цього дня.
Через різницю між календарним і астрономічним роком весняне рівнодення не має фіксованої дати і щороку може зміщуватися на кілька годин. Цього року воно настало 20 березня о 05:07 за київським часом.
Сьогодні Сонце зійшло точно на сході й зайде точно на заході, і рівно 12 годин воно перебуватиме над горизонтом, згодом 12 – під горизонтом.
У день весняного рівнодення майже в усьому світі день стає рівним ночі, а Сонце, перебуваючи прямо над екватором, освітлює рівно половину двох півкуль земної кулі. “Офіційною” датою весняного рівнодення заведено вважати 21 березня, проте всупереч усталеній думці, це астрономічне явище не завжди відбувається саме в цей день.
Проміжок часу між весняним і осіннім рівноденням прийнятий для вимірювання часу і називається тропічним роком. У тропічному році трохи більше 365 днів, через що рівнодення припадає на різні дати, щороку зсуваючись вперед приблизно на шість годин. Наприклад, останнє весняне рівнодення 21 березня в цьому столітті сталося 2007 року.
Починаючи з дня весняного рівнодення, зміняться пори року в півкулях – у Південній настане астрономічна осінь, а в Північній – астрономічна весна, яка триватиме до літнього сонцестояння.
Світловий день почне збільшуватися, а ніч – зменшуватися.
Читайте також: Осіннє рівнодення: що потрібно зробити в цей день
День весняного рівнодення вселяв радість і надію не тільки в наших далеких предків, адже в цей день зима прощається з нами і передає “естафетну паличку” весні. Цей день відзначали практично всі народи світу – від майя до слов’ян. За повір’ями майя, цього дня до людей з піраміди спускався сонячний змій Кетцалкоатль, а друїди вважали, що з початком весни заново починається життя на землі.
Японці цього дня відзначали свято хіган – день пам’яті предків, а стародавні германці, щоб догодити богині весни Остарі, пекли булочки і фарбували яйця. А ось м’ясо цього дня їсти заборонялося.
Відзначали цей день і слов’яни. Вони пекли млинці, влаштовували ярмарки та ігрища. Вважалося, що тих, хто переміг в іграх, природа весь рік захищатиме від злих сил. Вечорами на вулицях палили багаття, і що вищим і яскравішим було полум’я, то щасливішим і багатшим обіцяло бути життя.
Поради на день весняного рівнодення беруть свій початок із давніх часів. У цей день потрібно:
У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More
Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More