Цього дня, 10 липня, православна церква згадує (за новим церковним календарем) преподобного Антонія Печерського. А в народі сьогодні прозвали Антоній Громоносець. Ким же був цей святий і які прикмети та заборони пов'язані з цим днем?
Антоній Печерський (у світі Антипій) з’явився на світ близько 983 року у місті Любеч на Чернігівщині. В юності він вирішив присвятити життя Богу і вирушив на Афон, де провів кілька років і прийняв в одному з монастирів чернечий постриг з ім’ям Антоній. Згодом ігумен монастиря, якому було явище, відправив Антонія додому, щоб той поширював християнську віру на рідній землі.
Повернувшись до Києва близько 1013 року, Антоній почав жити як пустельник у печерах біля села Берестове, розташованого неподалік Києва. Його святість та духовні здібності залучили до нього багатьох учнів, що стало основою створення монастирської громади.
Але коли після смерті князя Володимира Великого розпочалася боротьба за владу, Антоній знову пішов на Афон, а повернувся, коли на престолі став Ярослав Мудрий, а митрополитом – місцевий чернець Іларіон. Антоній знову оселився в печері, ходив у грубій “власниці”, їв лише рослинну їжу. Він також був відомий своїм даром прозорливості та чудотворення. Багато хто приходив до нього за порадою та зціленням.
Незабаром слава про ченця дійшла до Києва та інших міст, і до Антонія почали приходити за благословенням та порадою, і поступово довкола нього почали збиратися послідовники.
Першими учнями Антонія були Нікон та Феодосій, а коли їх стало 12, вони викопали велику печеру з келіями та церквою і стали там жити. Це був початок Києво-Печерської Лаври. Антоній залишив з ченцями ігумена, а сам пішов у нову печеру і став жити як самітник. Але й там до нього почали підселятися послідовники – так з’явилися Ближні та Далекі печери.
Останні роки Антоній провів у Печерському монастирі, де розпочав будівництво собору Успіння Пресвятої Богородиці. Помер святий у 1073 році у 90 років. Він залишив по собі величезну духовну спадщину. Його мощі були поховані у печерах, які пізніше стали відомі як Ближні печери.
10 липня за старим календарним стилем сьогодні день пам’яті преподобного Самсона. Також за старим стилем до 11 липня триває Петров пост 2024 року.
Талісманом людини, народженої 10 липня, є хризоліт – напівдорогоцінний камінь світло-зеленого відтінку. Здавна вірили, що хризоліт допомагає убезпечити свого власника від ворогів.
У народному календарі 10 липня свято Антоній Громоносець. Наші пращури помітили, що у цей день спостерігається гроза.
За прикметами дня судять про погоду:
День Антонія в народі називали «караючим святом» – вважається, що тих, хто порушує заборони, святий карає вогнем.
При виборі нового розміру коліс використовується шинний калькулятор, який спрощує процес підбору. Read More
У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More
В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More