Ще зовсім недавно поняття «діти війни» було для нас статусом літніх людей, які пережили Другу світову в ранньому дитинстві. Для заслуженого педагога України Тамари Василівни Карнаушенко війна у її дитячих спогадах – загарбники у чорній формі, які на чорних мотоциклах в'їжджають до її рідного села. А сьогодні дітьми війни стали наші дітлахи.
Для тих, хто стартував сьогодні у доросле життя, так і не пролунав «останній дзвінок». Щоправда, бачила я дівчинку, прикрашену традиційною стрічкою випускниці. Тільки радості не було на її обличчі…
Одеська малеча, як і раніше, ганяє у дворах, копошиться на дитячих майданчиках. Війна, слава Богу, повною мірою поки що не торкнулася нашого міста. Але бачила я повне жаху і відчаю обличчя плачучої малечі, що бігла з батьками вулицею, коли буквально над нашими головами проносилася, шипаючи, ворожа ракета. Напевно, дівчинку в Одесу евакуювали…
Тоді, у Велику суботу напередодні Світлого свята, цією ракетою була вбита маленька одеситка. Обірвалася нитка поколінь. Адже стати дівчиськом могла б мамою майбутніх українців – які прославили свою країну або просто зробили її сильнішими та багатшими.
Наші діти вже вміють відрізняти звуки ППО від ракет, а грім від вибухів. Іноді – може, від страху, а може, на зло – регочуть та верещать разом із сиреною. А ті старші нас заспокоюють: «Все буде добре. Ми переможемо». І залишаються з нами в Одесі, категорично відмовляючись від будь-якої евакуації – хоч у Італію, хоч у Швейцарію.
Найвідчайдушніші вириваються до моря. Стрибають із пірсу в довгоочікувані солоні хвилі – літо ж!
А для малюків, які поки що у матiнок під опікою, Одеський зоопарк влаштовує веселі захоплюючі свята. Театр юного глядача – спектаклі прямо у бомбосховищах. Стільки набирається там дітлахiв, що батькам у проходах доводиться стояти. Щасливі усі – і діти, і батьки. Адже головне завдання дорослих – захистити дітей від жахів війни. І поки тата борються за нашу країну, мами всіма силами намагаються зберегти для наших малюків уламки того самого «щасливого дитинства», оспіваного в СРСР. Пам’ятаєте: «должны смеяться дети и в мирном мире жить»? Чи навчаться знову сміятися та радіти життю дітi знищених, окупованих рашистами українських міст та селищ?
В Одесі зараз дуже багато «переміщених» дітей. І все-таки, мабуть, зберігається у малюків захисна особливість психіки – не пам’ятати про страшне. Весело сміються дітлахи з Херсона, граючи на дитячих майданчиках, жартують над мамою, що заблукала дорогою в зоопарк.
Ті, хто старші, – усміхаються не часто. Але й наші діти, що рано подорослішали, і ми, дорослі, впевнені – ми просто зобов’язані перемогти. А потім – відновлювати мирне життя на українській землі. І в наших дітей, і в наших онуків обов’язково буде щасливе дитинство.
В Одесі невдовзі мають з'явитися автоматичні модульні вбиральні з кабінками для осіб з інвалідністю. Цю… Read More
Одеським енергетикам вдалося менш як за чотири години усунути наслідки аварії на електрообладнанні та повернути… Read More
Зараз, під час війни, південь Бессарабії належить до більш безпечного регіону, проте у пожежників-рятувальників 35-ї… Read More
В Одесі постануть перед судом двоє ув'язнених слідчого ізолятора за вимагання грошей у свого співкамерника. Read More
Історія села Ісаєве Чернівської громади Березівського району – цікава і пізнавальна. Ця місцина над тихоплинним… Read More
Через похолодання у школах Одеси скасували з 9 квітня очне навчання. Це викликало обурення батьків,… Read More