Статті

ЗНО/НМТ 2023: як допомогти дитині зі вступом

До основної сесії НМТ 2023 залишилося лише декілька тижнів, але батьки все ще можуть допомогти дитині зі вступом. «Одеське життя» спитало у засновника всеукраїнської освітньої компанії Setstud Олександра Кондратюка, як підтримати дитину під час екзаменів.

НМТ 2023 замість ЗНО 2023

Цього року через воєнний стан замість ЗНО 2023 в Україні проходитиме національний мультитест – НМТ 2023. Реєстрація на тестування закінчилася на початку травня, а основна його сесія проходитиме з 5 до 23 червня. Учні складатимуть українську мову, математику та ще один предмет на вибір. Між тим, за словами Олександра Кондратюка, цьогоріч іспит для випускників буде значно складніший, аніж попередні.

НМТ 2023 буде складнішим через:

  • скорочений час мультитесту (3 годин НМТ замість 6 годин ЗНО);
  • повернення складності завдань на рівні ЗНО;
  • асиметричність переведення балів НМТ у 200-бальну систему;
  • збільшення кількості зареєстрованих на НМТ 2023 на 30%;
  • скорочення бюджетних місць.

Проте батьки все ж таки можуть певною мірою допомогти своїм дітям у вступі в виші.

Допомога при виборі напрямку навчання

Перш за все, абітурієнту потрібно надати допомогу для того, щоб обрати професію: треба визначитися, за яким фахом він навчатиметься наступні декілька років. Але фахівці радять батькам не тиснути на дитину, а намагатися уникнути внутрішніх конфліктів у сім’ї та в голові абітурієнта. І тут мова йде навіть не про психологічну допомогу при вступі, а про тести з профорієнтації, які здатні виявити здібності учня тоді, коли він сам не знає, що йому до вподоби.

 «Якщо правильно профорієнтувати абітурієнта, у нього з’явиться мотивація готуватися до іспитів. Але профорієнтація – це не просто «поговорімо про професію», це тести, які складаються мінімум з 300-400 запитань та передбачають подальшу консультацію профорієнтолога», – зазначає Олександр Кондратюк.

Щоб допомогти дитині вибрати професію, треба спочатку обрати якісні тести. За словами експерта, шкільні методики, в яких зазвичай може бути лише 20 запитань, ніяким чином не допоможуть дитині, бо їх результати поверхневі. Професійні тести повинні містити декілька методик. Наприклад, методика Голанда виявляє один з шостих типів професійних інтересів; методики Маєрс-Бріггс, «OCEAN» або «Велика П’ятірка» – особистісні характеристики учня, тест Векслера та метод Ейзенхауера – структуру інтелекту людини.

Допомога при виборі навчального закладу

Коли родина визначилася з напрямком навчання дитини, треба також допомогти їй обрати університет. І тут слід враховувати декілька складових. Це й місце ВНЗ в національних і міжнародних рейтингах, і високий чи низький конкурс на місце у конкретному виші. Але ще одна річ, про яку часто забувають при виборі навчального закладу, – це його атмосфера.

«Років 10 тому було соціологічне опитування, де фокус-групу просили описати студентів трьох провідних київських вишів: КПІ, КНУ ім. Шевченка й Києво-Могилянської академії. Типового студента Могилянки описали як «україномовну дівчину у вишиванці, творчу натуру, певну революціонерку, яка постійно з чимось не згодна». Студента КНУ – як «хлопця в костюмі, цілеспрямованого, амбітного, красномовного, людину досягнень». Студента КПІ – як «зачуханого хлопця в футболці, який літає у своїх думках». Тобто три провідних київських ВНЗ виявилися кардинально різними по своєї суті», – каже Кондратюк.

Тому експерт радить ретельно вивчати культуру кожного університету, слухати вебінари з цього приводу, шукати відгуки студентів, які за власним бажанням вступили у вишу, або питати цих людей про навчальний заклад особисто. Якщо батьки шукатимуть цю інформацію разом з абітурієнтом, це також зможе підтримати дитину.

Бюджет на навчання

Безумовно, на вибір виші може вплинути не тільки особисте бажання учня, а й фінансові спроможності родини. За даними Олександра Кондратюка, кількість бюджетних місць в українських ВНЗ, на жаль, щороку скорочується.

«Тільки за останній рік шанс вступити в вишу на загальних засадах впав приблизно на чверть. І прогнозовано протягом наступних 4 років він впаде ще вдвічі. Орієнтовно у 2026 році він буде в 5 разів менше, аніж у 2014», – каже Олександр Кондратюк.

Через це багато хто з учнів розглядатиме саме контрактну форму навчання. За оцінками засновника Setstud, стартова ціна контракту в університетах цього року почнеться від 30 000 гривень в Одесі та 45 000 гривень – у Києві. Але щороку ціна контракту ймовірно буде зростати.

«Згідно з Держстатом, у 2014-2019 роках вартість контракту кожного року зростала в середньому на 10%. У 2019 – 2023 роках – на 15% щороку. Зараз, у період війни, вона також може зрости, бо всі ціни зростають. Тобто ви можете почати платили 30 000 гривень, а закінчите – 60 000 гривень за рік. Тобто загалом на навчання прийдеться витратити понад чверті мільйона гривень», – зазначає експерт. 

Скласти іспит: за скільки треба починати готуватися?

На думку Олександра Кондратюка, час, потрібний учням для якісної підготовки до НМТ/ЗНО, щороку збільшується. Через те, що завдання стають дедалі складнішими, а конкурс на бюджетні місця зростає, наступного року абітурієнтам рекомендують готуватися не менш ніж 12 місяців, хоча ще 2020-2021 роках термін підготовки міг складати лише 6 місяців. А ось тим, хто зараз навчається у 9 класі для успішного вступу прийдеться готуватися взагалі декілька років.

«З такими жахливими прогалинами в знаннях через дистанційне навчання та війну, майбутнім 11-класникам треба буде готуватися 2-3 роки по 8 місяців, щоб закрити всі прогалини. Тому зараз так важливо звернути увагу на ДПА. ДПА – це фінальна репетиція перед ЗНО», – запевняє Олександр Кондратюк.

Репетитор чи навчальні курси: що обрати?

Допомогти дитині під час вступної кампанії можуть ті знання, які учень отримає заздалегідь. Але саме від батьків залежить, який фахівець буде ці знання надавати. Це можуть бути викладачі курсів або репетитори, але Олександр Кондратюк радить обирати ту систему навчання, де можна провести незалежні зрізи знань. Зазвичай, такі перевірки роблять не репетитори, а інші фахівці.

«Репетитор не може самостійно оцінити результати своїх старань, тому, наприклад, на наших курсах є куратори, які раз на два місяці проводять незалежні зрізи знань і передають батькам та учням інформацію, які прогалини вони знайшли», – каже Кондратюк.

Також треба пам’ятати, що якісна підготовка з репетитором триває не менш ніж 100-150 годин.

«Найдешевший репетитор зараз коштує від 300 гривень за годину, тобто за репетитора тільки одного предмета ви витратите щонайменше 30 000 гривень, а оплата 4 предметів складе 120 000 гривень. Навчання в групах буде коштувати у 2-3 рази дешевше», – підсумовує Олександр Кондратюк.

Допомога дітям під час іспитів

Допомога при вступі може базуватися на одній з особливостей НМТ 2023. За словами Олександра Кондратюка, отримати бюджетне місце останніми роками допомагає не тільки високий бал з основних предметів, а й мотиваційний лист, який з 2022 року є самостійним іспитом. Якщо виникає ситуація, коли на одне бюджетне місце претендують десятки абітурієнтів з однаковими балами, все рішає мотиваційний лист. За його допомогою приймальна комісія суб’єктивно оцінює, хто їй більше подобається. Інколи абітурієнтів з гарними мотиваційними листами беруть навіть поза конкурсом.

«Минулого року один з наших абітурієнтів мав менше балів, аніж конкуренти, але пройшов на бюджет за допомогою унікального мотиваційного листа. Це була не нудна автобіографія, а розповідь, де учень показав свою ерудованість й зрілість. Він розказав про свої моральні принципи, про те, як він захищав свою однокласницю, коли її ображали. Він навіть описав машину дистильованої води, яку придумав самостійно. Він був єдиний серед 500 людей, чий лист оцінили у 195 балів. Але цей випадок не є унікальним. За допомогою мотиваційного листа можна отримати бюджетне місце поза конкурсом в будь-якому ВНЗ на будь-якому факультеті», – запевняє Олександр Кондратюк.

Тому підтримка дитини під час вступу може зокрема стосуватися і мотиваційного листа. Це ораторське мистецтво на папері, і вимагає певного комплексу навичок, які треба розвинути в дитині.

Як батькам допомогти першокурснику?

Складнощі у навчанні, на жаль, не закінчуються успішними результатами вступу. Далі на студента будуть чекати сесії та екзамени, не менш складні, аніж НМТ чи ЗНО. Для того, щоб допомогти дитині-першокурснику у наступних іспитах, Олександр Кондратюк радить закривати прогалини в навчанні дитини вже зараз.

«Ситуація в країні у нас наступна: діти 11 років нічого не роблять у школі, потім вступають у вишу, і там їх наздоганяють шкільні проблеми. Наприклад, якщо людина не дуже розумілася на математиці та вступила на контракт, то в університеті її знову чекатимуть математика – ще й вища. Якщо її не скласти, людину просто виженуть з університету. Тому будь-яку підготовку до іспитів треба сприймати не просто як підготовку, а як можливість зі старших класів почати будувати базові знання й далі нормально навчатися», – підсумовує Олександр Кондратюк.

Читайте також:

Share

Останні статті

  • Новини

Прогноз погоди: до чого готуватись одеситам 19 вересня

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 19 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Україні можливий потужний землетрус – він захопить і Одесу: прогноз

Кандидат геологічних наук Сергій Кадурін не виключає, що в Україні може статися сильний землетрус, який… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеські школярі отримуватимуть по 10 тисяч: хто і коли

В Одесі школярі, чиї батьки загинули, захищаючи Україну від російських окупантів, щороку отримуватимуть від міста… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська Книжка називатиметься інакше (відеофакт)

Хвиля дерусифікації, що захлеснула Одесу, дісталася і до знаменитого Книжкового ринку (він же – Книжка).… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська міськрада виділила на допомогу ЗСУ сотні мільйонів гривень

Одеська міська рада у ході сесії, що відбулася сьогодні, 18 вересня 2024 року, виділила понад… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Одесі відремонтують узвіз Марінеско: коли почнуть ремонт і скільки він триватиме

Сьогодні, 18 вересня 2024 року, на черговій сесії Одеської міськради ухвалили рішення щодо ремонту злощасного… Читати далі

2024-09-18