Гіпорексія або анорексія може виникнути при тривалому обмеженні прийому їжі. Чим воно може бути і як його лікувати розповіла терапевт найвищої категорії Сніжана Ляшук.
Апетит — це складний механізм, який регулює нашу потребу в їжі і, відповідно, надходження в організм поживних речовин. Причому в цей процес залучено відразу кілька систем організму: травна, центральна нервова та ендокринна.
Якщо людина здорова, бажання поїсти приблизно в один і той же час у неї викликає почуття голоду, а також зовнішній вигляд і запах їжі. Якщо цей механізм порушується, виникає гіпорексія – значне зниження апетиту чи анорексія – практично повна його відсутність. Це може статися під впливом різних факторів: як природних і щодо безпечних, так і сигналізуючих про серйозні захворювання.
До поширених природних причин, що викликають проблеми з апетитом, відносяться сильна фізична втома або емоційне виснаження, гострий або хронічний стрес, а також вікові зміни, в результаті яких знижується кількість рецепторів, що відповідають за сприйняття смаку та запаху.
Спровокувати порушення апетиту здатний і прийом певних медикаментів (антибіотиків, знеболюючих, сечогінних препаратів), малорухливий спосіб життя, спекотна погода, часте куріння або зловживання алкоголем. Деякі люди також не можуть нормально їсти напередодні важливих життєвих подій (наприклад, весілля, переїзду) і коли дуже захоплені якоюсь ідеєю чи діяльністю.
Як правило, у вищезазначених випадках апетит, після зникнення провокуючого фактора, приходить в норму самостійно.
Якщо ж у вас не було ні перевтоми, ні стресу, а інтерес до їжі раптово зник, це може бути сигналом про проблеми зі здоров’ям. Іноді вони знаходяться «на увазі» — зокрема, апетит зазвичай сильно знижується або зникає при застуді, на тлі підвищення температури та загального нездужання.
Але часто небезпечні патології, симптомом яких є гіпорексія або анорексія, протікають приховано. Це можуть бути хронічні захворювання легень, шлунково-кишкового тракту, серця та судин, ендокринні розлади, інтоксикації організму, пухлини, порушення в роботі мозку, печінки та нирок, анемія, ВІЛ-інфекція, туберкульоз, а також депресія та інші психологічні проблеми.
Довгострокова відсутність апетиту загрожує дефіцитом калорій і поживних речовин, що призводить до хворого схуднення, послаблення імунітету, гіповітамінозу, занепаду сил, сонливості, дратівливості, головного болю і запаморочення. Страждають усі системи організму, порушується обмін речовин, тому згодом перелічені симптоми доповнюються болями у животі, погіршенням зору, порушенням координації.
Якщо байдужість до їжі зберігається протягом місяця і супроводжується нудотою, слабкістю або різкою втратою ваги, варто звернутися до сімейного лікаря. Фахівець проведе огляд, розпитає вас про супутні симптоми, ліки, спосіб життя і наявність стресових подій останнім часом. Також індивідуально можуть бути призначені різні обстеження: загальний та біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, перевірка гормонів щитовидної залози, тести на гепатити, УЗД внутрішніх органів і т.д.
Все це необхідно для виявлення причини, через яку зник апетит. Залежно від того, наскільки вона виявиться серйозною, лікар дасть свої рекомендації щодо корекції способу життя та режиму харчування або ж направить вас до профільного фахівця: ендокринолога, кардіолога, онколога, інфекціоніста, гастроентеролога, психотерапевта.
Якщо звернутися до лікаря поки що немає можливості, спробуйте повернути апетит самостійно за допомогою простих заходів:
Ірина Лебединець
Читайте також:
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More