Якщо у вас біля великого пальця стопи намітилася некрасива, а іноді й болюча «шишка», слід вжити заходів щодо її усунення якомога раніше, щоб не була потрібна операція.
Чому виникає така деформація і як з нею боротися, розповів травматолог-ортопед вищої категорії дніпровської міськлікарні №9 Юрій Шимон.
Поширене захворювання, у якому великий палець починає відхилятися до зовнішнього краю стопи, убік мізинця, називається вальгусною деформацією стопи. У результаті деформується суглоб першого пальця, починає випирати так звана кісточка, або «шишка», інші пальці стопи можуть набувати зігнутого положення.
При цьому патологія схильна досить швидко прогресувати і часто супроводжується ускладненнями у вигляді запалення в ділянці деформованого суглоба (бурсит, синовіт), міжпальцевого кератозу і виразок. «Кісточка» на стопі завдає відчутного дискомфорту і болю під час ходьби і носіння взуття, через неправильне положення суглоба часто утворюються натоптиші та мозолі. Жінки страждають від деформації стопи частіше за чоловіків.
До основних причин розвитку деформації відносять плоскостопість, вроджену слабкість сполучної тканини, генетичну схильність, носіння незручного або тісного взуття, гормональні порушення в організмі, наслідки травм стопи. Викликати деформацію великого пальця здатні також професійні ризики і специфічні навантаження (заняття спортом, балетом, робота «на ногах»).
Додатковими факторами ризику виступають літній вік, гіподинамія, наявність зайвої ваги і супутніх захворювань (ревматоїдний артрит, подагра, розсіяний склероз, суглобова гіперрухливість).
Діагностика захворювання проводиться травматологом-ортопедом на основі огляду пацієнта та рентгенографії стоп, також можуть бути рекомендовані проведення аналізів крові та УЗД суглобів.
Терапія призначається залежно від самопочуття людини і ступеня вальгусної деформації. Усього виділяються три ступені, які характеризуються різним кутом відхилення великого пальця. Якщо в нормі цей показник 16 градусів, то при слабкій деформації – від 16 до 25 градусів, при середній – від 25 до 35 і при вираженій – понад 35 градусів.
На початковому етапі захворювання можливим є консервативне лікування: використання ортопедичних устілок-супінаторів, міжпальцевих вкладишів, вальгусних бандажів. Пацієнтам призначаються масаж ніг, лікувальна гімнастика для стоп, фізіотерапевтичні процедури, за необхідності – вживання препаратів, які знімають біль та запалення. Але завдання консервативної терапії – знизити швидкість прогресування хвороби і зменшити больовий синдром, візуально при цьому кісточка нікуди не зникне.
При важчих ступенях захворювання і сильних болях показане оперативне втручання. Оптимальний хірургічний метод обере лікар залежно від виразності деформації, індивідуальних особливостей пацієнта і результатів обстежень. Проблема кісточки при цьому вирішується радикально.
Народні методи лікування у вигляді мазей, ванн, компресів при цій патології неефективні.
Лікувальна гімнастика для стоп ніг
У домашніх умовах дієвим методом профілактики деформації та боротьби з вже наявними «кісточкою» та плоскостопістю стане регулярна гімнастика для стоп. Вправи зміцнюють м’язи, покращують кровопостачання, підвищують рухливість суглобів та еластичність зв’язок.
- Для розминки пару хвилин ходіть по кімнаті босоніж навшпиньки і на п’ятах; стоячи на місці, зробіть 10-15 перекатів з п’яти на носок; зафіксувавши передню частину стопи, підніміть п’яту і повертайте нею вправо та вліво, повторіть для другої ноги.
- Сядьте на підлогу, витягніть ноги перед собою, руками обіпріться на підлогу позаду себе. Потягніть стопи від себе і на себе, спочатку обидві разом (10 разів), потім по черзі (10 разів). Виконайте стопами кругові рухи вправо і вліво (по 5 разів). При виконанні вправ напружуйте м’язи.
- Сидячи у тому ж положенні, поставте стопи поруч, з’єднавши великі пальці. Інші пальці ніг розчепірте в боки максимально широко, віялом. Затримайтеся в цьому положенні 30 секунд, а потім розслабте пальці. Повторіть для початку 5 разів, потім можна збільшити час фіксації та кількість повторів.
- Сидячи в тому ж положенні, стискайте і розтискайте пальці стоп протягом хвилини.
- Ляжте на підлогу, підніміть ногу вгору і спробуйте написати стопою літери алфавіту. Для початку можна не всі, «пишіть» до появи втоми. Потім повторіть для другої ноги. Вправу «алфавіт» корисно робити просто в ліжку вранці та ввечері.
- Сидячи перед телевізором, катайте ногою пляшку або качалку для тіста (починайте з предмета більшого обсягу і потім замінюйте його на менший). В ідеалі краще завершити сеанс гумовим м’ячиком із шипами.
Лікувальну гімнастику робіть тільки в період ремісії, коли немає явного запалення суглоба, почервоніння та набряку шкіри.
Ірина Лебединець
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More