Статті

Запитайте у лікаря: як боротися з опущенням ясен?

Якщо у вас з'явилася підвищена чутливість зубів або ви помітили, що у вас змістилася «межа» між зубом і яснами – це можуть бути початкові симптоми опущення ясен.

Чому виникає і чим загрожує це поширене захворювання, а також як його лікувати в домашніх умовах, розповіла лікарка стоматолог-терапевт Наталя Головня.

Може призвести до втрати зуба

Опущення ясен стоматологи називають рецесією, можна також зустріти терміни «убуток ясен», «оголення кореня». Усі вони позначають процес, у якому обсяг ясенної тканини зменшується і рівень ясенного краю щодо інших зубів знижується. У результаті ясна відступають від зуба, оголюючи його коріння.

Патологія може охоплювати один або декілька зубів як верхньої, так і нижньої щелепи, іноді страждають одразу всі зуби (генералізована рецесія). Процес спочатку не має ознак запалення, тому багато людей не одразу помічають проблему, а помітивши, не надають їй значення. Тим часом, опущення ясен – це не просто косметичний дефект, а фактор, здатний призвести до руйнування, розхитування та навіть втрати зубів.

Частіше рецесія діагностується у пацієнтів старше 45 років, але може проявитися і раніше. У той же час незначний убуток тканин ясен після 50 років, що не призводить до оголення коренів зуба, вважається анатомічною нормою.

Чому виникає?

Причин, які прямо чи опосередковано сприяють розвитку захворювання, дуже багато. Їх можна поділити на фактори, які не залежать від пацієнта, та ті, на які можна вплинути.

До перших відносяться вік, спадкова схильність, захворювання пародонту (пародонтоз, пародонтит, гінгівіт), патології прикусу та аномалії розташування окремих зубів, мимовільний зубний скрегіт (бруксизм), тонкий біотип ясен, хронічні захворювання (цукровий діабет, гіпотеріоз, метаболічний синдром), анатомічні особливості будови порожнини рота.

Фактори ризику, що піддаються корекції, – це недостатній або неправильний догляд за ротовою порожниною, наявність зубного каменю, неправильно встановлені зубні протези або імпланти, відсутність сусідніх зубів, регулярні механічні травми ясен (в результаті чищення занадто жорсткою щіткою, звички гризти нігті або покусувати олівці), куріння.

Часто провокуючі фактори впливають не по одному, а у сукупності, прискорюючи розвиток патології.

Стаття на тему: 12 питань стоматологу

Як проявляється?

На ранній стадії опущення ясен не завдає людині занепокоєння. Надалі з’являються підвищена чутливість зубів (реакція на гаряче, холодне, кисле, солодке), больові відчуття та частий карієс у прикореневій ділянці зуба. У ясенного краю зуб буває трохи іншого кольору – це стає видна частина, не захищена емаллю. Можливі також неприємний запах з рота, кровоточивість та запалення ясен.

На пізніх стадіях рецесії помітно збільшується довжина зубів, виникають міжзубні проміжки, спостерігається розхитування та рухливість зубів.

Лікують консервативно та хірургічно

Важливо звернутися до стоматолога, ледь помітивши перші ознаки рецесії ясна, коли процес ще можна уповільнити і зупинити. Для цього, залежно від стадії захворювання та обсягу втрат ясен, використовується медикаментозне, хірургічне та фізіотерапевтичне лікування.

Якщо хвороба не запущена, проводиться протизапальна терапія, професійне чищення зубів, зміцнення та захист оголеної частини зуба (пломбування, фторування та ремінералізація емалі), корекція домашнього догляду за порожниною рота.

Коли проблема вже яскраво виражена, застосовуються дорогі хірургічні методи: клаптева пластика ясен та нарощування тканин за допомогою колагенових мембран.

Що робити?

Підняти ясна на колишній рівень у домашніх умовах неможливо. Але якщо зубні корені оголилися незначно, то своєчасна профілактика пригальмує рецесію і усунить супутні симптоми.

  • Для покращення кровообігу регулярно робіть масаж ясен, здійснюючи кругові рухи дуже м’якою зубною щіткою по всіх яснах та місці їх з’єднання із зубом. Можна масажувати ясна й пальцями.
  • Для зняття запалення ясен полощіть рот настоями дубової кори, ромашки, шавлії, календули (4-6 разів на день, після їжі).
  • Якщо є можливість – пропийте курс полівітамінів, що містить вітаміни А, В, С, К, Е.
  • Щонайменше раз на рік відвідуйте стоматолога для профілактичного огляду.

Читайте також:

Ірина Лебединець

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Модульні готелі біля моря: ідеальне рішення для сезонного бізнесу

У прибережних регіонах туристичний сезон часто триває всього декілька місяців, що ставить підприємців перед складним… Read More

12-04-2025 в 00:59
  • Новини

У 2025 році в Одесі мають провести ремонт доріг на площі 17 тисяч квадратних метрів

Одеська міська рада продовжує тендерні закупівлі для ремонту вуличної інфраструктури. У квітні Управління дорожнього господарства… Read More

11-04-2025 в 22:34
  • Новини

На Одещині пройде масштабна вакцинація диких тварин: що відбувається

У семи районах Одеської області протягом квітня-травня 2025 року проводитимуть пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин… Read More

11-04-2025 в 21:34
  • Новини

В Одесі потеплішає: прогноз погоди на суботу, 12 квітня

У суботу, 12 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській очікується відносно тепла погода —… Read More

11-04-2025 в 20:34
  • Новини

Усі перейменування одеських вулиць — правомірні: експертна комісія дала згоду

В Одесі офіційно підтвердили законність перейменувань вулиць, здійснених у межах декомунізації. Мова йде про низку… Read More

11-04-2025 в 19:36
  • Статті

Вулиця, яка більше не сміється: від Ільфа і Петрова до сім’ї Глодан (відео)

Ви точно чули про книги та фільми «12 стільців» і «Золоте теля». Ілля Ільф і… Read More

11-04-2025 в 18:33