Через хронічний стрес і повітряні тривоги для багатьох можливість нормально виспатися давно вже стала розкішшю. Чим загрожує постійне недосипання і як боротися з «нервовим» безсонням, розповіла лікар-невролог вищої категорії Оксана Щитник.
Порушення сну на тлі сильного або хронічного стресу — це фізіологічна реакція організму, яку називають гострою або адаптаційною інсомнією (безсоння). Як правило, цей стан триває доти, доки є стресовий фактор, а коли нервова напруга проходить — сон нормалізується.
Проте якщо стресова ситуація затягується, вона може призвести до стійких порушень сну та розвитку соматичних патологій – серцево-судинних та неврологічних захворювань, проблем із травленням та диханням, а також до зниження імунітету, загальному виснаженню організму та передчасному старінню.
Якщо звичайне безсоння більше характерне для людей похилого віку, то стресовою інсомнією можуть страждати пацієнти будь-якого віку.
Зазвичай гостра інсомнія не характеризується повною відсутністю сну. Але людина може відчувати труднощі із засинанням, без причини прокидатися кілька разів за ніч або регулярно прокидатися занадто рано. Є й ті, кого непокоїть поверхневий, «неякісний» сон, після якого, попри об’єктивно достатній період відпочинку, немає відчуття бадьорості.
Відсутність повноцінного сну порушує нормальні фізіологічні ритми організму, відбиваючись на роботі нервової системи та загальному самопочутті. Людина почувається втомленою і розбитою, насилу витримує звичайні навантаження, відчуває погіршення пам’яті та уваги. Крім того, його можуть непокоїти головний біль, перепади артеріального тиску, тривожність.
Для лікування стресового розладу сну в ідеалі варто звернутися до лікаря-терапевта, сомнолога або невролога. Фахівець огляне пацієнта, проаналізує його скарги, за потреби порекомендує діагностичні обстеження – наприклад, полісомнографію – метод дослідження сну з тривалою реєстрацією фізіологічних параметрів організму. Для вирішення проблеми лікар може призначити психотерапію, фітотерапію, фізіопроцедури, курс масажу, а також приймання снодійного, антидепресантів, седативних препаратів.
Якщо у вас зараз немає можливості звернутися до лікаря, спробуйте відновити сон простими способами:
У той час як сон — це фізіологічний стан спокою, який характеризується розслабленням всіх систем організму; стрес — захисна реакція на потенційну або реальну небезпеку, що супроводжується сильною емоційною та фізичною напругою.
Тому чим інтенсивніше стрес, тим яскравіше виражені порушення сну. А чим нижча якість сну і більший його дефіцит, тим сильніша тривога і вищий рівень кортизолу (гормону стресу). У результаті виходить замкнене коло.
Ірина Лебединець
Читайте також:
У вівторок, 20 травня 2025 року, розпочалася 1182-га доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More
В Ізмаїлі сталася ДТП за участю карети швидкої допомоги та легкового автомобіля. Постраждали семеро людей,… Read More
В Одесі розпочато будівельні роботи на інклюзивному маршруті «Північ - Південь», який стане найбільшою пішохідною… Read More
Відео з чоловіком, який лежить посеред вулиці Незалежності в Одесі, облетіло Telegram-канали. У дописах стверджувалося,… Read More
В Одеській 28-й окремій механізованій бригаді імені Лицарів Зимового походу завершили підготовку перші військовослужбовці за… Read More
Доброго ранку, друзі! Вітаємо з вівторком! Тиждень набирає обертів, і щоб він був легким та… Read More