Статті

Запитай у лікаря: як відновити сон в умовах війни

Через хронічний стрес і повітряні тривоги для багатьох можливість нормально виспатися давно вже стала розкішшю. Чим загрожує постійне недосипання і як боротися з «нервовим» безсонням, розповіла лікар-невролог вищої категорії Оксана Щитник.

Яким буває безсоння

Порушення сну на тлі сильного або хронічного стресу — це фізіологічна реакція організму, яку називають гострою або адаптаційною інсомнією (безсоння). Як правило, цей стан триває доти, доки є стресовий фактор, а коли нервова напруга проходить — сон нормалізується.

Проте якщо стресова ситуація затягується, вона може призвести до стійких порушень сну та розвитку соматичних патологій – серцево-судинних та неврологічних захворювань, проблем із травленням та диханням, а також до зниження імунітету, загальному виснаженню організму та передчасному старінню.

Якщо звичайне безсоння більше характерне для людей похилого віку, то стресовою інсомнією можуть страждати пацієнти будь-якого віку.

У чому небезпека поверхневого сну

Зазвичай гостра інсомнія не характеризується повною відсутністю сну. Але людина може відчувати труднощі із засинанням, без причини прокидатися кілька разів за ніч або регулярно прокидатися занадто рано. Є й ті, кого непокоїть поверхневий, «неякісний» сон, після якого, попри об’єктивно достатній період відпочинку, немає відчуття бадьорості.

Відсутність повноцінного сну порушує нормальні фізіологічні ритми організму, відбиваючись на роботі нервової системи та загальному самопочутті. Людина почувається втомленою і розбитою, насилу витримує звичайні навантаження, відчуває погіршення пам’яті та уваги. Крім того, його можуть непокоїти головний біль, перепади артеріального тиску, тривожність.

Який лікар лікує безсоння

Для лікування стресового розладу сну в ідеалі варто звернутися до лікаря-терапевта, сомнолога або невролога. Фахівець огляне пацієнта, проаналізує його скарги, за потреби порекомендує діагностичні обстеження – наприклад, полісомнографію – метод дослідження сну з тривалою реєстрацією фізіологічних параметрів організму. Для вирішення проблеми лікар може призначити психотерапію, фітотерапію, фізіопроцедури, курс масажу, а також приймання снодійного, антидепресантів, седативних препаратів.

Масажуємо «точки сну» і приймаємо теплий душ

Якщо у вас зараз немає можливості звернутися до лікаря, спробуйте відновити сон простими способами:

  • будьте фізично активними і щодня будьте на свіжому повітрі;
  • не їжте на ніч;
  • незважаючи на сонливість, відмовтеся від денного сну – він може дати відчуття розбитості та збільшує ризик безсоння;
  • не замикайтеся у своїх думках — підтримуйте спілкування з близькими та друзями, а також більше приділяйте увагу домашнім улюбленцям, роботі в саду або догляду за кімнатними квітами ;
  • хоча б за годину до сну вимикайте всі гаджети: смартфон, ноутбук, телевізор, електронну книгу;
  • перед сном прийміть теплий душ і вже лежачи в ліжку, помасажуйте вуха і особливо — середину мочок (так звані «точки сну»), після чого послідовно розслабте все тіло, починаючи з кінчиків пальців рук та ніг.

Чому від стресу пропадає сон?

У той час як сон — це фізіологічний стан спокою, який характеризується розслабленням всіх систем організму; стрес — захисна реакція на потенційну або реальну небезпеку, що супроводжується сильною емоційною та фізичною напругою.

Тому чим інтенсивніше стрес, тим яскравіше виражені порушення сну. А чим нижча якість сну і більший його дефіцит, тим сильніша тривога і вищий рівень кортизолу (гормону стресу). У результаті виходить замкнене коло.

Ірина Лебединець

Читайте також:

 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Сучасну агротехніку отримали заклади освіти на Одещині

Два заклади професійно-технічної освіти Одеської області долучилися до «Програми екстреного відновлення», реалізованої за підтримки Японського… Read More

04-04-2025 в 07:41
  • Новини

Одеса готується до курортного сезону: які пляжі будуть доступні для людей з інвалідністю

Підготовка до курортного сезону в Одесі включає питання доступності зон відпочинку для маломобільних груп населення.… Read More

04-04-2025 в 07:34
  • Статті

Ціни на одеському Привозі 4 квітня: яка золота дунаєчка!

Привоз на початку квітня. Дощ ллє собі цілий день з маленькими перервами, покупці – самі… Read More

04-04-2025 в 07:12
  • Новини

В Одесі витратять 2 мільйони гривень на обрізку дерев уздовж Траси здоров’я

В Одесі планують спрямувати 2 мільйони гривень на санітарну обрізку зелених насаджень уздовж Траси здоров’я… Read More

04-04-2025 в 06:41
  • Новини

Одеський гумор: як Трамп пінгвінів митами обклав

Всім привіт із п'ятницею! І нехай вона виявиться по-справжньому позитивною та вельми продуктивною! І ще… Read More

04-04-2025 в 06:12
  • Новини

Магнітні бурі вдарять із новою силою: прогноз на 4 квітня

У п'ятницю, 4 квітня, очікується сонячна активність із К-індексом 5 (червоний рівень), що відповідає сильним… Read More

04-04-2025 в 05:41