Якщо вас турбують слабкість, забудькуватість і часті запаморочення, може, ви просто перевтомилися або перехвилювалися, а, можливо, у вас недостатній мозковий кровообіг. Чим небезпечний цей стан і які заходи дають змогу його попередити, розповіла терапевт Вікторія Кокошко.
Хронічне порушення мозкового кровообігу (ХНМК) — це стан, за якого головний мозок недоотримує потрібну йому кількість крові, а відповідно — кисню і поживних речовин. У результаті розвиваються численні дрібновогнищеві зміни мозкової тканини, і відбувається поступове порушення нормальних функцій головного мозку. Інша назва патології — «церебральна судинна недостатність».
Ризик розвитку цього стану значно підвищується з віком: найчастіше порушення мозкового кровообігу виникають на тлі гіпертонії або атеросклерозу судин, а також поєднання цих захворювань. До інших суттєвих чинників ризику належить наявність цукрового діабету, зайвої ваги або ожиріння, остеохондрозу шийного відділу хребта (через нього перетискаються артерії), васкуліту, деяких захворювань крові. Також відіграють роль хронічні стрес і втома, малорухливий спосіб життя, спадковість, перенесені раніше черепно-мозкові травми. Частіше від патології страждають чоловіки.
Небезпека хронічного порушення мозкового кровообігу в тому, що прояви початкової стадії захворювання неспецифічні й часто слабо виражені. Це можуть бути порушення сну, запаморочення, загальна слабкість, перепади настрою, тривожність, неуважність, зниження працездатності, що нерідко списують на стрес або перевтому.
Але надалі симптоми посилюються і змушують звернутися по медичну допомогу. Патологія здатна спричиняти безсоння, депресивні стани, дратівливість і знервованість, сильні головні болі, порушення координації рухів, розлад мовлення, двоїння в очах, сонливість у денний час, тремор кінцівок. Симптоми часто загострюються після фізичного або емоційного перенапруження, а також після перебування в задушливому приміщенні та за різкої зміни погоди.
Якщо прояви хвороби ігнорувати, хронічна форма церебральної судинної недостатності може перейти в гостру і призвести до інсульту та інших тяжких наслідків.
Найчастіше для підтвердження діагнозу призначають ультразвукову доплерографію магістральних судин голови, КТ, МРТ, електроенцефалографію, ангіографію, загальний і біохімічний аналізи крові.
Терапія підбирається індивідуально, залежно від стану пацієнта і супутніх захворювань. У цьому допомагають як медикаменти (ноотропи, антиоксиданти, статини, антигіпертензивні, судинні та метаболічні препарати), так і різні види фізіотерапії, масаж, плавання, лікувальна фізкультура, дієта.
Але навіть у разі поліпшення самопочуття важливо розуміти, що, одного разу виникнувши, це захворювання не зникає безслідно і потребує постійного спостереження, корекції терапії та профілактики ускладнень.
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More