Статті

Як спадкувати неприватизовану квартиру чи інше майно

Буває, що після смерті родича спадкоємці дізнаються, що квартира чи будинок, які він використовував, не були приватизовані. Це ускладнює процес оформлення права власності на себе. Як діяти в такій ситуації? Давайте розберемося.

Що таке приватизація та хто має на неї право?

Приватизація — це процес передачі державного чи комунального майна у приватну власність. Відповідно до закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизувати квартиру чи будинок можуть ті, хто постійно проживає в цьому житлі. Для цього потрібно звернутися до органу приватизації з заявою. Після розгляду заяви місцеві органи влади приймають рішення про передачу майна у власність. Право власності виникає з моменту прийняття такого рішення.

Якщо ж спадкодавець не встиг приватизувати житло, спадкоємці не можуть автоматично переоформити його на себе. У такому випадку доведеться діяти через суд.

Чому важлива державна реєстрація права власності?

Згідно із законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», право власності на нерухомість має бути зареєстроване. Якщо житло не було приватизоване, відповідно, немає і реєстрації права власності. Це означає, що спадкоємці не зможуть просто так переоформити майно на себе. Відсутність правовстановлюючих документів ускладнює процес спадкування.

Читайте також: Як діяти, якщо ви пропустили строк оформлення спадщини: покрокова інструкція

Що робити, якщо житло не приватизоване?

Якщо спадкодавець не встиг приватизувати квартиру чи будинок, спадкоємцям доведеться звертатися до суду. Після смерті спадкодавця його правоздатність припиняється, і новий спадкоємець не може прийняти спадщину без належних документів. Тому єдиний вихід — це судовий процес.

Для цього потрібно подати позовну заяву до місцевого суду з вимогою визнати ваше право власності на майно в порядку спадкування. У справі можна залучити міську чи сільську раду, нотаріуса, управління земельного кадастру та інші органи.

Які документи потрібні для суду?

До позовної заяви необхідно додати всі наявні документи, які підтверджують ваші права на спадщину. Серед них:

  • ваш паспорт та ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • заява про прийняття спадщини;
  • ордер на квартиру (якщо є);
  • свідоцтво про народження (якщо це підтверджує родинні зв’язки);
  • звернення до виконкому (за наявності);
  • постанова нотаріуса та інші документи.

У суді вам також потрібно буде підтвердити, що спадкодавець мав намір приватизувати житло. Для цього можна зробити запити до відповідних служб, щоб отримати докази.

Висновок

Спадкування неприватизованого житла — це складний процес, який часто вимагає судового втручання. Якщо спадкодавець не встиг оформити право власності на квартиру чи будинок, спадкоємцям доведеться доводити свої права через суд. Для цього важливо зібрати всі необхідні документи.

Читайте також:

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Новини

На Французькому бульварі триває підрізання дерев

На Французькому бульварі в Одесі продовжуються роботи з підрізування дерев. Роботи проводяться від проспекту Лесі… Read More

27-01-2025 в 18:34
  • Статті

Гвоздавське гетто на Одещині: безіменні могили та врятовані життя

Зараз від колишнього табору в селі Гвоздавка Друга Зеленогірської громади, на місці якого розташоване фермерське… Read More

27-01-2025 в 17:33
  • Статті

Село Орлівка: як з’явились духовні щити на півдні Одещини?

Село Орлівка – найпівденніший населений пункт на карті нашої області. Воно знаходиться на трасі міжнародного… Read More

27-01-2025 в 16:32
  • Новини партнерів

Покупка продуктів в онлайн-магазині: що потрібно знати?

Сучасні люди намагаються ефективно розподіляти свій час, делегуючи частину повноважень іншим людям. Це стосується як… Read More

27-01-2025 в 15:57
  • Новини

Навіки в строю: перестало битися серце жителя Подільська, який захищав Україну з 2014 року

Сьогодні Подільщина в жалобі: 25 січня 2025 року на 42-му році життя перестало битися серце… Read More

27-01-2025 в 15:33
  • Новини

На одеському пляжі встановлюють величезний дерев’яний настил

В Одесі на пляжі біля мису Малий Фонтан активно встановлюють дерев'яний настил. За словами очевидців,… Read More

27-01-2025 в 14:31