Статті

Як подружжю поділити майно при розлученні

Непоодинокі випадки, коли подружжя розлучається, і при цьому виникає проблема поділу майна. Як правило, це завжди стресова ситуація, тому, важливо знати, як правильно діяти, щоб звести до мінімуму моральні страждання та отримати належне. Юристка Вікторія Гусакова розповідає, як поділити майно подружжю, як що шлюб був офіційним, та що робити, якщо чоловік та дружина лили разом неофіційно.

Кому належить майно, набуте під час шлюбу

В усіх ситуаціях, якщо не вирішується питання поділу за згодою, потрібно звернутися до місцевого суду з позовною заявою про поділ спільного майна подружжя. 

Ви повинні знати, що майно набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, мав чи не мав один з них самостійного заробітку (доходу). Наприклад, часто буває, коли хтось ожин працює та заробляє гроші, в той час, як інший навчається, веде домашнє господарство, доглядає за дітьми, або хворіє тощо. Про це говориться у ч. 1 ст. 60 Сімейного Кодексу України. 

Якщо майно є спільною сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. Це передбачено частиною першою статті 70 Сімейного Кодексу України.

Розділ майна, якщо подружжя було “розписано”

Розглянемо ситуацію, коли в шлюбі прожили досить мало, а з придбаного  майна лише весільні подарунки

В такому випадку в позовній заяві необхідно вказати,  посилаючись на свідоцтво про шлюб, де, коли було зареєстровано шлюб і де відбулось весілля. Ви можете вказати, що було подаровано під час весілля, ким, в якій кількості, де знаходяться подаровані їм на весілля гроші та подарунки.

Обов’язково зазначте, чому повернути половину належних їй грошових коштів і подарунків інший з подружжя відмовляється. Вказати загальну суму подарованих їм грошових коштів, що є їхньою спільною сумісною власністю. Таким чином, відповідно до чинного законодавства, Ви маєте право на половину подарованих грошей на весілля.

При цьому, якщо Ви зазнали образ, принизливого стану, що спричиняло моральні страждання, можете заявляти до суду щодо моральної шкоди.

В такому випадку інший член подружжя буде Відповідачем у справі. Якщо Ви не бажаєте з ним зайвий раз бачитися, в позовній заяві можете вказати клопотання до суду: «Прошу розглянути справу без моєї участі (Позивача) та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі».

Якщо подружжя придбало багато майна спільно чи на спільні кошти

В такому випадку в позовній заяві необхідно вказати,  посилаючись на свідоцтво про шлюб, де, коли було зареєстровано шлюб, вказати, чи є в шлюбі спільні діти. Вкажіть, за яких обставин збереження шлюбу стало неможливим та чи можливе примирення. 

Окрім того, важливо зазначити, чи досягнуто угоди про добровільний поділ майна між сторонами. Перерахуйте спільні покупки та витрати, їх кількість та вартість, що повинно бути підтверджено чеками витрат. Відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦК України, у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. 

Якщо після розлучення один із подружжя не хоче повертати особисті речі, наприклад, подарунки або майно, придбане до чи під час шлюбу, потрібно зазначити їх у позовній заяві та вимагати їх повернення.

Якщо вважаєте, що ваша частка майна має бути більшою за половину, потрібно документально це підтвердити. Наприклад, якщо ви брали кредит та самостійно його виплачували або забезпечували сім’ю, тоді є підстави претендувати на більшу частку. Також купівлю майна варто підтвердити договорами купівлі-продажу чи витягами з реєстру нерухомості.

Суд не завжди ділить майно порівну. Якщо один із подружжя не брав участі у забезпеченні сім’ї, приховував або пошкодив майно чи витрачав його на шкоду родині, суд може ухвалити рішення про нерівний розподіл.

Розподіл майна, якщо подружжя не реєструвало шлюб

Якщо чоловік і жінка довго жили разом, але офіційно не були у шлюбі, їхні відносини можуть вважатися фактичним шлюбом. Згідно зі статтею 74 Сімейного кодексу України, якщо вони жили як сім’я, але не мали зареєстрованого шлюбу, майно, яке вони придбали під час спільного проживання, вважається їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не було обумовлено письмовим договором.

Щоб поділити майно через суд, потрібно підтвердити факт проживання як сім’я. Для цього можна подати позов «про встановлення факту проживання однією сім’єю та визнання майна спільною сумісною власністю». У заяві важливо вказати, що спільне проживання було тривалим, що обоє не мали інших шлюбів та спільно вели господарство.

Доказами можуть бути:

  • фотознімки;
  • договір оренди квартири (якщо жили разом);
  • банківські виписки про фінансову підтримку;
  • квитанції про оплату спільних витрат;
  • покази свідків (родичів, сусідів, знайомих).

Якщо партнери разом будували будинок, облаштовували подвір’я, купували меблі, проводили спільний відпочинок — усе це може бути доказом спільного життя та підставою для поділу майна. Важливо також довести особистий внесок кожного — чи вкладали кошти, чи працювали над придбанням майна.

Проте просто зустрічі, побачення та подарунки не вважаються фактичним шлюбом. Якщо людина перебувала в іншому офіційному шлюбі, то її проживання з партнером не буде визнане як сімейне. У такому випадку питання майна регулюється іншими законами.

Читайте також: 

 

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Пише для "Одеського Життя" статті на юридичну тематику. Освіту здобула на юридичному факультеті Львівського національного університету імені Франка. Працювала у Генеральній прокуратурі України, Донецькій обласній прокуратурі, була заступницею директора з юридичних питань на підприємстві. Добре знається на кримінальному, цивільному, господарському, конституційному, сімейному та трудовому праві. Має чималий досвід у підготовці документів, укладанні договорів і представництва у судах різних рівнів. Нині викладає кримінальне право та процес у Криворізькій академії патрульної поліції.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Як підібрати якісну емаль для різних поверхонь?

Обираючи фарбу для ремонту, обов’язково треба враховувати тип поверхні та умови за якими вона експлуатується.… Read More

08-07-2025 в 23:49
  • Новини

ДТП в Одесі забрало життя мотоцикліста

Увечері вівторка, 8 липня 2025 року, у Хаджибейському районі Одеси сталася смертельна дорожньо-транспортна пригода: внаслідок… Read More

08-07-2025 в 23:20
  • Новини

З одеського притулку втекли одразу шість підлітків (ОНОВЛЕНО)

Одеська поліція розшукує шістьох підлітків - 12-річного Артема Стоянова, 14-річну Вероніку Пшеничну, 17-річну Єву Журавльову,… Read More

08-07-2025 в 21:47
  • Новини

Спека, південний вітер і можливі грози: прогноз погоди в Одесі на 9 липня

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 9 липня 2025 року, в… Read More

08-07-2025 в 20:17
  • Статті

У Вилковому узаконили забудову заповідника: активістів залякували зброєю

Відомий одеський еколог та громадський активіст Владислав Балинський повідомляє про зухвалу спробу узаконити будівництво портової… Read More

08-07-2025 в 18:34
  • Статті

Лікувати серце: які кардіологічні послуги безкоштовні та де їх надають в Одесі

Серцево-судинні захворювання і до війни лідирували в списку недуг, найбільш поширених в Україні. За час… Read More

08-07-2025 в 17:33