Статті

Виплати за особливі заслуги: хто має право отримання

З 1 січня 2023 року набрав чинності закон, який дає право на додаткові щомісячні виплати для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною. Розповідаємо, хто має право на отримання.

Хто має право на виплату і в якому розмірі

Закон “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян» №2454-IX був прийнятий Верховною Радою ще 27 липня 2022 року, набув чинності з нового року.

Нововведення стосується людей, які безпосередньо брали участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України та мають певні нагороди, отримані починаючи з 2014 року.

  • Особи, яким присвоєно звання Героя України з врученням ордена «Золота Зірка», щомісяця отримуватимуть три мінімальні зарплати — на 1 січня 2023 року це 20 100 гривень (6700 грн. х3).
  • Особи, нагороджені орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів, мають право отримувати щомісяця дві мінімальні зарплати – 13 400 гривень (6700 грн. х2).
  • Особи, нагороджені орденом «За мужність» трьох ступенів або орденом княгині Ольги трьох ступенів, отримають одну мінімальну зарплату – 6700 гривень.

Виплати родичам загиблих

Право на отримання щомісячної допомоги у розмірі однієї мінімальної зарплати на суму 6700 гривень мають також члени сім’ї загиблих (померлих) громадян, які мали відповідні заслуги.

До таких членів сімей належать насамперед:

  • батьки або дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку (незалежно від наявного стажу) або отримують дострокову пенсію за віком або пенсію за інвалідністю;
  • неповнолітні діти (у тому числі діти, які народилися до завершення 10 місяців з дня смерті годувальника) або діти старше 18 років, які навчаються (не довше 23 років), або діти, яким встановлена інвалідність до досягнення 18 років.

Виплати для пенсіонерів зі схожим статусом

Грошова допомога, передбачена новим законом, не є пенсією. Це окрема щомісячна соціальна виплата, на яку мають право, зокрема, люди, які ще не досягли пенсійного віку.

Проте ті, хто вже на пенсії й при цьому має відповідні заслуги, до своєї пенсійної виплати могли й раніше отримувати певні доплати.

Наприклад, доплату за особисті заслуги перед Україною (до 40% прожиткового мінімуму) або підвищення для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (70% прожиткового мінімуму).

Перший вид доплати передбачений Законом «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», другий – Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У другому випадку для окремих осіб додатково діяли доплати до 10 тисяч гривень.

Отже, якщо особа має особливі заслуги перед Батьківщиною та отримує якийсь вид пенсії, то їй доведеться вибрати, яку з доплат залишити. Адже можна вибрати лише одну найвигіднішу – або стару, або передбачену новим законом.

При цьому людина далі отримуватиме одночасно і пенсію, і доплату за заслуги, просто її розмір може бути переглянутий у бік збільшення у зв’язку з прийняттям нового закону.

Як отримати виплати за особливі заслуги?

Проект відповідної постанови Кабінету Міністрів передбачає, що тим, хто вже стоїть на обліку в Пенсійному фонді, перерахунок надбавки має бути зроблений з 1 січня автоматично – на вигідніших умовах.

Для тих, хто ще не звертався до Пенсійного фонду, точний порядок призначення та виплати щомісячної допомоги та перелік необхідних документів має затвердити Кабінет Міністрів. На сьогодні відомо, що така доплата виплачуватиметься з дня звернення за її призначенням.

Документи необхідно подавати до Пенсійного фонду (у паперовому вигляді або через портал електронних послуг). Насамперед йдеться про документи, що підтверджують отримання нагороди та участь у бойових діях.

Сергій Коробкін

Читайте також:  Як будуть нараховувати пільгові виплати та соціальну допомогу в 2023 році? 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22