МОЗ України повідомляє про збільшення кількості хворих на COVID-19. За один з тижнів у березні зафіксовано близько двадцяти тисяч нових випадків. Більшість українців досі не зробила бустерне щеплення. Навіщо вакцинуватися? І кому це потрібно в першу чергу?
Бустерна доза – це доза, яку вводять, щоб посилити ефективність вакцини проти ковіду, яка з часом знижується. За даними МОЗ України й низкою досліджень, фахівці зрозуміли: бустерні дози – важливий момент профілактики захворюваності і смертності, повʼязаних із COVID-19. Спостереження провели серед пацієнтів з будинків для літніх людей у США та інших країнах. Відмітили значне зниження рівня інфікування, госпіталізації та смертності від коронавірусної хвороби серед тих, хто отримав бустер. В порівнянні з тими, хто мав лише дві дози вакцини.
Лікар-фтизіопульмонолог в Дитячій міській поліклініці № 6 Compass Оксана Молода каже, що на Одещині зменшилась кількість людей, які роблять бустер. Хоча робити це щеплення рекомендують усім.
Оксана Молода відмітила, що збільшується кількість захворівших на коронавірус з ускладненнями. Ми бачимо, що він нікуди не зник. «ВООЗ вже запропонувала вважати пандемію завершеною, бо кількість захворювань по світу знизилась. Але медики продовжують фіксувати підвид штаму Омікрон – «Кракен», – пояснила вона. Він має нелегкий перебіг хвороби.
Лікар-педіатр Вікторія Радченко-Субич вважає, що ріст захворюваності з наслідками пов’язаний зі стресовими реаліями. Через це знизився колективний імунітет. «Завдання бустерного щеплення – нагадати імунній системі, що при зустрічі з вірусом вона має швидко виробити антитіла і посилити захисні здібності організму», – підсумувала вона.
Примусової, або обов’язкової вакцинації в Україні немає. Та медики радять подумати про бустерне щеплення певним категоріям пацієнтів:
«Всі, хто перебуває на будь-якому обліку – це кандидати, в першу чергу, на бустерну дозу. Тому що коронавірус в них може протікати важко та погіршувати перебіг їх основного захворювання», – пояснила Оксана Молода. Загалом лікар рекомендує зробити бустерну дозу усім, хто вакцинувався. Виключень немає.
Ті, хто хворіють на «Кракен», можуть довго кашляти. Він може докучати понад півтора місяця. «Це виснажує, це погіршує якість життя. Це не сприяє соціалізації. Людина, яка одужала, але продовжує кашляти, ми прекрасно розуміємо, як до неї відносяться в колективі», – відмітила лікар-фтизіопульмонолог.
Можуть бути ускладнення з боку дихальної і серцево-судинної систем і турбувати людину до пів року:
Тривалий період одужання і відновлення через ковід – це причина зробити бустерну дозу. Аби запобігти хворобі.
Лікар-педіатр нагадує, що колективний імунітет дорослих знижує загальну захворюваність. А ще зменшує ризик заразити дітей. «Більше вакцинованих – менше простору для вірусу, то ж менше ризик для всіх», – пояснила лікар.
Вона відмітила, що сьогодні дітей неохоче вакцинують від коронавірусу. Ні в Україні, ні в Європі. На думку лікаря-педіатра, діти без супутніх захворювань, або інших факторів ризику можуть не вакцинуватися. Останні хвилі вірусу, діти, переважно, переносили без ускладнень. Водночас вони є розносниками інфекції. Нагадаємо, в Україні роблять вакцинацію діткам: від п’яти до повних одинадцяти років, та від дванадцяти до сімнадцяти років.
Керівник відділу імунізації Центру громадського здоров’я Андрій Пашинний пояснив, що курс щеплення проти COVID-19 допоможе дитячому організму набути імунітет до захворювання. Тому в разі інфікування вони уникнуть тяжкого перебігу від захворювання та смерті.
Вікторія Радченко-Субич зараз переймає досвід колег Великобританії. І каже, що у них є чому повчитися. Розповіла, що там до вакцинації відносяться відповідальніше. «У Британії величезний відсоток людей сімдесят плюс з доволі активною життєвою позицією: вони гуляють, зустрічаються з друзями, відвідують різноманітні клуби, публічні місця. І дуже добре розуміють, що вони в зоні ризику, тому ідуть і вакцинуються», – поділилась лікар. Ті, хто мають підвищений ризик ускладнень, теж вводять бустерну дозу.
Лікар-педіатр розказала, що захворівши, люди використовують домашні тести на ковід. Підтвердилося – доповідаєш на роботі, або місці навчання. До хворого жодних питань, одужуй собі. І так поки тест стане негативним. Так хворі менше наражають інших і не розповсюджують інфекцію.
«І хоч маски вже не носять в публічних місцях, але в будь-якому медичному закладі все досі суворо. Органайзери з масками у кожному кутку лікарень чи амбулаторій, і персонал дуже за цим слідкує», – розказала лікар.
Нагадуємо про контакт-центр МОЗ України: 0 800 60 20 19. Занотуйте собі цей номер для звернень щодо COVID-19. За номером можна дізнатися про симптоми, схеми вакцинації, пункти щеплення, COVID-сертифікати.
Читайте також:
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More