Війна та пов'язана з нею інфляція стрімко наближають вартість соціального продовольчого кошика до вартості делікатесів. Дієтична гречка багатьом одеситам уже сьогодні не по кишені. А курячі яйця впевнено стають воістину «золотими». Ціни на які продукти, за прогнозами експертів, можуть злетіти надалі, чим слід запастися і як планувати сімейний бюджет, дізнавалася «Одеське життя».
Щомісяця наші чеки в супермаркетах стають все більш вражаючими. І це далеко не межа, вважають експерти. На кінець року інфляція в Україні може перевищити 30%. Відповідно, разом із її зростанням дорожчатимуть і продукти харчування.
Крім девальвації гривні, різкий стрибок цін на продовольство провокують подорожчання енергоресурсів, зростання вартості логістики, підвищення цін на імпорт через блокування морських портів. А також тимчасова окупація частини території нашої країни.
За інформацією Державної служби статистики України, у вересні продукти харчування загалом подорожчали на 1,8%. Відзначено зростання цін на цукор – на 3,6%, хліб – на 0,6%, макаронні вироби – на 0,8%, олію – на 0,2%. М’ясо та м’ясопродукти за підсумками місяця подорожчали на 3,1%, молоко – на 1,3%, тверді сири та сир – на 1,9%, вершкове масло – на 1,8%. Побили ціновий рекорд яйця – ціна на них «підскочила» на 22,7%.
Якщо нещодавно на Привозі десяток яєць можна було купити в середньому за 30 гривень, то сьогодні середня ціна злетіла до 60. Цінники в супермаркетах приблизно такі самі.
Зрозуміло, восени та взимку кури мчати не хочуть. Тому сезонне коливання цін на яйця цілком традиційне. Але водночас один із найпопулярніших продуктів харчування у щоденному раціоні українців загрожує перетворитися на дорогий делікатес.
Стаття на тему: В Одесі сильно подорожчали яйця: чому і прогноз цін
Причини рекордного подорожчання експерти пов’язують із скороченням на 30% промислового виробництва яєць через тимчасову окупацію деяких територій України. До того ж, зросли в ціні ветеринарні препарати, вітаміни, корми. Так, 70% вартості яйця становить комбікорм, що більш ніж на третину складається з кукурудзи. А вона порівняно з минулим роком зросла в ціні практично на 50%.
Цілком імовірно, що дорожчатиме яйця і надалі. І до кінця року, прогнозують експерти, середня вартість десятка може становити понад 70 гривень.
Сьогодні кілограм цукру можна придбати за 35 гривень.
Цей продукт – один із базових на будь-якій кухні. І влада запевняє, що цукру в Україні для забезпечення внутрішнього ринку вистачить. Однак його вартість збільшиться на 10-12%. Адже у собівартості виробництва цього продукту до 70% займають енергоресурси. До того ж порівняно з минулими роками попит на цукор знизився. Тому щоб зберегти рентабельність, виробникам доведеться піднімати ціни.
Читайте також: Чи подорожчає в Одесі цукор?
За інформацією Міністерства фінансів України, станом на 1 жовтня буханець пшеничного хліба вагою 650 грамів у середньому коштував 30,35 гривень. А до нового року ціни на хлібну продукцію, мабуть, зростуть на 5-10%. Деякі експерти пояснюють це відкриттям «зернового коридору». Багато українського зерна пішло на експорт, і тому ціна борошна почала зростати.
Хлібобулочні вироби можуть подорожчати на 25%. Адже для виробництва булочок та печива, крім борошна, олії, цукру, необхідні вершкове масло, какао, джеми.
Ви також можете дізнатися: Чи чекати в Україні дефіциту яєць, олії та цукру?
Восени молочка може подорожчати на 10%, а взимку – на 20-25%, зазначають фахівці. Насамперед – через скорочення обсягів виробництва. За даними Асоціації виробників молока, за вісім місяців 2022 року воно знизилося на 15,1%. Багато ферм у Чернігівській, Харківській, Київській областях розбомбили рашисти. З лютого в Україні загинуло понад 50 тисяч голів худоби.
Чимало ферм перебувають у областях, де продовжуються активні бойові дії. Через обстріли, брак персоналу тут існують перебої з доїнням. І на здоров’я тварин це відбивається не найкращим чином. До того ж восени надої традиційно знижуються – відповідно ціни повзуть вгору.
Ще одна причина зростання цін на молочку – подорожчання імпортних інгредієнтів, які становлять половину обов’язкових компонентів для виготовлення молочної продукції. Зокрема це закваски, фруктові наповнювачі, упаковка. Імпортними переважно є і комплектуючі, необхідні у виробництві.
З початку повномасштабного вторгнення росії вже в травні виробництво м’ясної продукції в Україні скоротилося на 10-15%.
Сьогодні істотна частина великих сільськогосподарських підприємств, які займаються вирощуванням свиней та переробкою м’яса, опинилася в зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях. Скоротилося надходження м’ясної продукції із комбінатів Дніпропетровської та Харківської областей. Постачання ж м’яса з-за кордону в умовах війни організувати досить складно.
Наразі магазини розпродують запаси свинини глибокого заморожування – свіжого товару майже немає. І, якщо війна продовжуватиметься, ціна на цей продукт зростатиме.
Подорожчають також курятина та яловичина. Причина та сама. Тож ціни на м’ясо, на думку експертів, до кінця року зростуть на 20%.
Єдиний продукт, який не збирається дорожчати – гречка. Напевно тому, що далі вже нікуди.
Зниження ціни відзначається вже у жовтні. І справді, на Привозі придбати її можна вже не за 100 гривень, а лише за 90. Фахівці пояснюють таку «дешевизну» тим, що навесні аграрії зайняли посівами гречки у півтора рази більше за площу. Засіяли гречку для населення України до повномасштабного вторгнення рашистів. Але потім його значна частина виїхала. Відповідно – ринок споживання скоротився. І з першими партіями нового врожаю гречки ціна на неї знизилася. Залишається сподіватися, що у листопаді купити цю дієтичну крупу можна буде вже по 60 гривень.
Чим запасатимемося?
Загалом, одеситам варто вже зараз закупитись продуктами першої необхідності – поки що вони не підскочили у ціні.
Увага слід звернути на бакалію – олію, крупи, макарони, бобові, цукор, борошно, сухе молоко, чай, каву. Щоб запаси збереглися довше, зберігати їх треба у герметичних контейнерах у сухому та прохолодному місці.
Запасіться заздалегідь сухофруктами та горіхами. В очищеному вигляді волоський горіх може зберігатися три-п’ять місяців, у шкаралупі – залежно від температури зберігання – від року до чотирьох років. Сушені яблука, груші, абрикоси, ягоди багаті цукром, антиоксидантами, вітамінами, клітковиною та мінералами.
Чудово, якщо будуть запаси меду. Він містить усі вітаміни групи В, К, Е, С, А. Найкраще зберігати мед у скляних банках із герметичними кришками.
Якщо є холодний і сухий підвал, заповніть його картоплею, морквою, капустою, цибулею, буряком. У таких умовах овочі можуть зберігатись до наступного року.
Також припасти можна різні консерви , варення, згущене молоко, бульйонні кубики, печиво. Ці продукти можуть зберігатися без холодильника.
Війна навчила нас економити та ретельно планувати свої витрати. Адже сума середнього чека продовжує зростати, а ось власний бюджет у багатьох скоротився.
Чимало сімей сьогодні почали закуповувати продукти у недорогих гіпермаркетах на тиждень-два вперед. Це допомагає заощадити на вартості – нерідко тут продають товари зі знижкою та знизити ймовірність спонтанних покупок. А якщо зважити на те, що під час повітряної тривоги магазини припиняють роботу – і мінімізує ризик залишитися без вечері.
Раніше ми розповідали, як правильно харчуватися, щоб не змерзнути
Деякі отоварюються на оптових ринках – одразу на кілька сімей. А ось на звичайний базар раціональніше приходити в другій половині дня або ближче до вечора. У цей час торговці, поспішаючи додому, на електрички та автобуси, прагнуть розпродати свій товар за непрямою ціною.
Ще один зручний варіант бюджетних закупівель – стихійний розпродаж із машин прямо у дворах спальних мікрорайонів. Продавці, як правило, налаштовані збути свій товар швидше. Тому високих цін тут зазвичай немає.
Хочете заощадити – ведіть свою домашню бухгалтерію, контроль витрат. Якщо на базар йдете зі списком, одразу ж зауважте, скільки за що заплатили. У супермаркеті на касі обов’язково перевіряйте правильність нарахування у чеку. І не забувайте регулярно заносити суми своїх витрат у «гросбух»: у блокноті чи смартфоні.
І якщо вам вдасться таки втілити в життя легендарну тезу «економіка має бути економною», з’являться кошти і на матеріальну допомогу ЗСУ.
Фото Klymenko Time та Podrobnosti.ua
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More