Подорожі

Мандруємо з «Одеським життям»: Ізмаїл: місто з героїчною історією

25 вересня свій день народження відсвяткував Ізмаїл. Це місто має героїчну історію. На тому місці, де розташований Ізмаїл, колись розгорталися знамениті битви, якими командували не менш відомі полководці.

Сучасний Ізмаїл – справжній культурний центр української Бессарабії. Картинні галереї та храми, музеї та свята залучають до міста українських та зарубіжних туристів. Відстань до Одеси – 256 км.

В облозі Ізмаїла брав участь письменник Іван Котляревський

Офіційно роком заснування Ізмаїла вважається 1590, хоча археологи впевнені: древні племена жили тут ще до нашої ери. В античний час тут бували римляни, про що говорять знайдені давньоримські монети та уламки амфор. У IX столітті на руїнах римської фортеці Сморніс виникло слов’янське місто Сміл, яке пізніше увійшло до складу Галицько-Волинського князівства.

Приблизно з XVI століття ці землі стали належати туркам, зокрема й місто Сміл, але козаки на чолі з Наливайком зуміли вигнати загарбників. Втім, невдовзі місто знову перейшло під владу турків, які збудували на його місці фортецю та назвали її Ізмаїлом.

У наступні роки фортеця поперемінно належала то Туреччині, то Російській імперії, поки нарешті за умовами Бухарестського мирного договору Ізмаїл остаточно не увійшов до складу Росії. Він був перейменований на Тучков, проте нова назва не прижилася. До речі, в боях за Ізмаїл взяв участь український письменник Іван Котляревський, який «відзначив себе безстрашністю».

Навесні 1828 знову почалася війна з турками, і на ці землі повернулися півтори тисячі задунайських козаків, які разом з російськими військами брали участь в боях проти турецької армії. Згодом Ізмаїл став морським та річковим портом, а на ярмарки, що проводилися двічі на рік, приїжджали купці з усіх куточків країни. Тут збиралося близько 12 тисяч людей.

У 1830 році було створено ізмаїльське місто, і почалася планова забудова міста. А в 1838 році за проектом архітектора Авраама Мельникова в центрі міста було збудовано найкрасивіший Покровський собор.

Після Кримської війни Ізмаїл перейшов до Молдови. Усі укріплення у місті було підірвано, і до нашого часу від легендарної фортеці збереглися лише залишки стін. Вціліли лише мечеть XVI століття, яка була перебудована на Хрестовоздвиженську православну церкву.

Суворове було татарським кочуванням

Суворове. Церква Костянтина та Олени

До Одеси – 228 км. Село було засноване в 1815 році на місці татарської кочової стоянки Шикірли-Китай, що в перекладі означає «Цукровий берег». 1856 року за Паризькою угодою Шикірли-Китай відійшов до Молдавського князівства, але після завершення російсько-турецької війни поселення звільнили. 1941 року його було перейменовано на Суворове.

У Старій Некрасівці знаходиться пам’ятник ЮНЕСКО

До Одеси – 263 км. Село з’явилося на карті 1814 року, його засновниками були донські козаки. Назву село отримало на ім’я козацького отамана Ігната Некрасова. Наразі на території населеного пункту розташований пам’ятник ЮНЕСКО — Геодезичний пункт Дуги Струве. У 1816 році академік Василь Струве виконав градусні виміри дуги меридіана – від Північного Льодовитого океану до Дунаю. Метою виміру було визначення форми Землі та її розміру. Дуга перетинає десять європейських держав, які у 2004 році запропонували затвердити пункти Дуги Струве як пам’ятник Світової спадщини.

Відпочинок на природі

Замовник «Баранівський ліс» приваблює туристів своєю флорою та фауною, а також можливістю збирати у лісі ягоди та гриби. Інше місце відпочинку – регіональний ландшафтний парк «Ізмаїльські острови». У лісах тут живуть дикі тварини — кабани, білі буйволи, рідкісні лісові коти та вовки. Риболовля дозволена на вудку, а полювання – під забороною.

Джерела: our-travels.info, tochka-na-karte.ru

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Прогноз погоди на суботу, 23 листопада: штормове попередження

У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі встановлять 11 нових мобільних укриттів

В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More

2024-11-22
  • Новини

Італія допоможе відновити зруйновану інфраструктуру Одещини

Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More

2024-11-22
  • Статті

Маленька історія про великі серця: як вчителька з Херсону та її учні наближають перемогу

Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More

2024-11-22
  • Новини партнерів

Готуємося до Нового року та Різдва: як вибрати ідеальний подарунок для дитини

Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More

2024-11-22
  • Новини

На Одещині зафіксовано небезпечну інфекцію

Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More

2024-11-22