Статті

Трауберг: одеський кінорежисер, чиї роботи вивчають у кіношколах світу

121 рік тому, 17 січня 1902 року в Одесі народився Леонід Трауберг – знаменитий режисер, класик світового кіно, фільми якого стали предметом вивчення у багатьох кіношколах світу.

Народився майбутній режисер на вулиці Раскидайлівській. Його батько був видавцем та співробітником газет «Південний огляд» та «Нові відомості». Найбільше хлопчика приваблював театр, а коли з’явився кінематограф, Леонід буквально захворів на нього. У дитинстві він неодноразово переглянув усі п’ять серій фільму «Фантомас», знятого 1913 року. Деякі режисерські прийоми він пізніше використав у своїх фільмах.

Він також був одним з перших одеських бойскаутів. Начальником цього молодіжного «летючого загону скаутів» був майбутній знаменитий кінорежисер Сергій Васильєв, а Трауберг його заступником. Разом із ними до дружини входив Павло Вірський — майбутній керівник всесвітньо відомого танцювального ансамблю.

Творчий шлях Леоніда Трауберга

У 1920-х роках він переїхав до Петрограда. Там він познайомився із киянином режисером Григорієм Козінцевим, з яким вони разом створили ФЕКС — Фабрику ексцентричного актора, де навчалися Сергій Герасимов, Яніна Жеймо, Сергій Мартінсон.

У 1929 році Трауберг зняв фільм «Новий Вавилон», зйомки якого проходили в Одесі на Софіївській вулиці та спуску до Пересипського мосту. Зараз цей фільм входить до списку шедеврів світового кінематографа та вивчається на режисерських факультетах театральних світових шкіл.

У 1941 році Трауберг отримав Сталінську премію, а в 1948-му потрапив в опалу під час кампанії по боротьбі з космополітизмом. Його оголосили лідером антипатріотичної групи буржуазних космополітів у кінематографії. Роботи не було, і щоб вижити, Трауберг продавав книги з особистої бібліотеки.

Після смерті Сталіна він читав лекції на Вищих режисерських курсах, писав сценарії, книги. Коли 85-річному режисеру повідомили, що він отримав звання народного артиста, Трауберг знизав плечима та відповів: «Мені тепер це байдуже».

 

Читайте також: Одеса – знімальний майданчик : про кіношні адреси міста (фото)

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Статті

«Сміття війни» і нові мешканці: як зараз живе Чорне море?

Бойові дії в Північно-Західному Причорномор'ї, наслідки підриву загарбниками Каховської ГЕС, розливи пального та ракетного палива… Read More

2024-11-25
  • Новини

Пошкоджено десятки будинків та є постраждалі: наслідки ранкової атаки по Одесі

Внаслідок ранкової атаки в Одесі зафіксовано значні руйнування у житлових будинках та постраждалих серед мешканців.… Read More

2024-11-25
  • Новини

В Одесі змінили графіки відключень світла на 25 листопада

В Одесі та по всій країні продовжують діяти графіки відключень світла після масованої ракетно-дронової атаки… Read More

2024-11-25
  • Новини

В Одесі ліквідовують наслідки цілеспрямованого удару по центру міста (фоторепортаж)

В Одесі ліквідовують наслідки ворожої атаки вранці 25 листопада, внаслідок якої в центральній частині міста… Read More

2024-11-25
  • Новини

Під Одесою рейсовий автобус в’їхав у тягач: багато постраждалих (фото)

Унаслідок аварії за участю пасажирського автобуса, яка сталася сьогодні, 25 листопада, у Чорноморську Одеського району,… Read More

2024-11-25
  • Новини

Колись тут був ресторан «Море»: російська ракета розбила житлові будинки, стоматологію, косметичний кабінет

Другий понеділок поспіль російські терористи завдали удару по центру Одеси, попередньо - балістичною ракетою «Іскандер-М».… Read More

2024-11-25