Статті

Трауберг: одеський кінорежисер, чиї роботи вивчають у кіношколах світу

121 рік тому, 17 січня 1902 року в Одесі народився Леонід Трауберг – знаменитий режисер, класик світового кіно, фільми якого стали предметом вивчення у багатьох кіношколах світу.

Народився майбутній режисер на вулиці Раскидайлівській. Його батько був видавцем та співробітником газет «Південний огляд» та «Нові відомості». Найбільше хлопчика приваблював театр, а коли з’явився кінематограф, Леонід буквально захворів на нього. У дитинстві він неодноразово переглянув усі п’ять серій фільму «Фантомас», знятого 1913 року. Деякі режисерські прийоми він пізніше використав у своїх фільмах.

Він також був одним з перших одеських бойскаутів. Начальником цього молодіжного «летючого загону скаутів» був майбутній знаменитий кінорежисер Сергій Васильєв, а Трауберг його заступником. Разом із ними до дружини входив Павло Вірський — майбутній керівник всесвітньо відомого танцювального ансамблю.

Творчий шлях Леоніда Трауберга

У 1920-х роках він переїхав до Петрограда. Там він познайомився із киянином режисером Григорієм Козінцевим, з яким вони разом створили ФЕКС — Фабрику ексцентричного актора, де навчалися Сергій Герасимов, Яніна Жеймо, Сергій Мартінсон.

У 1929 році Трауберг зняв фільм «Новий Вавилон», зйомки якого проходили в Одесі на Софіївській вулиці та спуску до Пересипського мосту. Зараз цей фільм входить до списку шедеврів світового кінематографа та вивчається на режисерських факультетах театральних світових шкіл.

У 1941 році Трауберг отримав Сталінську премію, а в 1948-му потрапив в опалу під час кампанії по боротьбі з космополітизмом. Його оголосили лідером антипатріотичної групи буржуазних космополітів у кінематографії. Роботи не було, і щоб вижити, Трауберг продавав книги з особистої бібліотеки.

Після смерті Сталіна він читав лекції на Вищих режисерських курсах, писав сценарії, книги. Коли 85-річному режисеру повідомили, що він отримав звання народного артиста, Трауберг знизав плечима та відповів: «Мені тепер це байдуже».

 

Читайте також: Одеса – знімальний майданчик : про кіношні адреси міста (фото)

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі зібрали кошти для бойової медикині, чию автівку спалили невідомі

В Одесі менше ніж за добу повністю зібрали кошти на нову автівку для бойової медички… Read More

07-07-2025 в 22:26
  • Новини

В Одесі на велосмугах встановлюють стовпчики для запобігання паркування

В Одесі розпочали встановлення дорожніх стовпчиків-делініаторів на вулицях міста. Мета — унеможливити паркування в недозволених… Read More

07-07-2025 в 21:33
  • Новини

Прогноз погоди в Одесі на вівторок, 8 липня

У вівторок, 8 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

07-07-2025 в 20:33
  • Новини

В частині Одеси ввечері 7 липня зникло світло

7 липня ввечері в деяких районах Одеси сталося аварійне відключення електроенергії. За попередніми даними, причиною… Read More

07-07-2025 в 20:00
  • Новини

У підземних переходах біля Одеського залізничного вокзалу наводять лад після вандалів

Фахівці комунального підприємства проводять роботи з фарбування пандусів та відновлення освітлення у підземних переходах, розташованих… Read More

07-07-2025 в 19:39
  • Новини

У чотирьох районах Одеси зникло світло через аварію в мережі

У Київському, Приморському, Пересипському та Хаджибейському районах Одеси зафіксовано часткове відключення електропостачання. Причиною стала локальна… Read More

07-07-2025 в 18:38