Цього року виповнюється дев'ять років із дня трагічних подій 2 травня. Того дня в Одесі загинули, були поранені, живцем згоріли в Будинку профспілок понад 300 людей. Більшість винуватців трагедії покарання так і не зазнали. Де зараз перебувають і чим займаються головні фігуранти «справи 2 травня», дізнавалася «Одеське життя».
У 2014 році Дмитро Фучеджі очолював міліцію громадської безпеки. 2 травня — керував діями правоохоронців на Грецькій площі під час надзвичайної ситуації, що там виникла. Тоді, згідно з матеріалами спеціального судового слідства Державного бюро розслідувань, у центральній частині міста біля Російського академічного театру на вулиці Грецькій – представники «Антимайдану» провокували масові заворушення: чинили насильство, погроми, знищували майно. В результаті вогнепальні поранення отримали вісім людей. Шестеро з них загинули.
Багато людей загинуло і на Куликовому полі внаслідок спровокованої пожежі в Будинку профспілок.
Після подій 2 травня Фучеджі був призначений виконувачем обов’язків начальника ГУМВС України в Одеській області. Призвідники масових заворушень — заарештовані. Але 4 травня «антимайданівці» захопили будівлю Одеського міського управління міліції. І, за даними слідства, Фучеджі наказав відкрити камери ізолятора тимчасового тримання та заарештованих звільнити. Після цього в.о. начальника ГУМВС затримали.
Фучеджі висунули звинувачення в тому, «що він не організував і не скоординував належним чином 02.05. 2014 року, під час масових заворушень на вул. Грецькій і на площі Куликове поле, наявні в його підпорядкуванні сили та засоби, які здійснювали охорону громадського порядку та перебували в резерві, що призвело до настання тяжких наслідків». А також перевищив свої службові повноваження, внаслідок чого з ізолятора тимчасового тримання було незаконно звільнено 63 особи, підозрювані в масових заворушеннях.
Потім обвинуваченого відпустили, узявши з нього обіцянку, з’являтися на допити. А 6 травня Фучеджі втік до так званої «Придністровської Молдавської Республіки». Звідти – Росію, де отримав російське громадянство. І, незважаючи на втечу, ще до 2017 року отримував українську полковницьку пенсію.
Приморський суд Одеси заочно засудив Дмитра Фучеджі до 15 років позбавлення волі, позбавив його звання полковника міліції та зобов’язав сплатити штраф.
Головним ініціаторам масових заворушень в Одесі 2 травня, які в результаті стали причиною трагедії, Сергію Долженкову і Євгену Мефьодову від відповідальності уникнути не вдалося. П’ять років вони провели у СІЗО.
Сергій Долженков – позивний «капітан Какао» — колишній міліціонер та організатор воєнізованих проросійських угруповань «Громадянський альянс Одеси» та «Одеська дружина». П’ять років він провів у СІЗО як обвинувачений у «справі 2 травня». У серпні 2019 року вийшов під заставу. А у грудні Україна передала його Росії в обмін на звільнення українських політв’язнів.
У 2021 році «капітан Какао» отримав безстроковий дозвіл на проживання в Росії, як носій російської мови. Нині він живе у Москві. Час від часу дає коментарі російським ЗМІ про ситуацію в Одесі та Україні. Так, нещодавно в ексклюзивному інтерв’ю виданню «Зірка» Долженков заявив, що «суд над винними у трагедії 2 травня має відбутися, і це залежить від Росії».
Поруч із Долженковим на лаві підсудних сидів росіянин Євген Мефьодов. Він переїхав до Одеси з Йошкар-Оли у 2013 році. А вже наступного року опинився в лавах проросійського руху міста.
У 2019 році Мефьодов разом із Долженковим вийшов із СІЗО під заставу. До речі, вніс гроші – по 154 000 гривень за кожного – депутат Верховної Ради від ОПЗЖ Микола Скорик.
Потім по обміну полоненими Мефьодов повернувся до Росії. На батьківщині почав активно будувати політичну кар’єру.
Мефьодов приєднався до націоналістичної партії «За правду», створеної письменником та учасником бойових дій на Донбасі Захаром Прилепіним. До неї також увійшли такі одіозні знаменитості, як співачка Юлія Чичеріна, актори Іван Охлобистін та Стівен Сігал.
У партії Мефьодов відповідає за «правозахисний напрямок» та забезпечує юридичний захист росіянам та іноземцям, що воювали на боці ДНР та ЛНР. Збирається стати депутатом Держдуми.
Найвищий фігурант розслідувань у «справі 2 травня» — Петро Луцюк. 2014 року він очолював управління МВС в Одеській області. Наступного дня після трагедії його звільнили.
У квітні 2015 року Генеральна прокуратура вручила Петру Луцюку підозру у службовій недбалості. А у травні рішенням Печерського районного суду Києва його було відправлено під домашній арешт. Але через чотири місяці суд відмовився продовжувати йому запобіжний захід. З того часу Петро Луцюк перебуває на волі. А його справу передали до Приморського районного суду Одеси.
Слідство вважає, що 2 травня жертв можна було б уникнути. Трагедії в Будинку профспілок взагалі не було б, якби Луцюк вчасно ввів у дію план «Хвиля». Так називається спільна операція органів внутрішніх справ, частин внутрішніх військ, навчальних закладів МВС України, СБУ та прокуратури щодо запобігання та припинення групових порушень громадського порядку та масових заворушень.
За заявою свідка звинувачення, у ніч з 2 на 3 травня, Луцюк підписав наказ про введення плану заднім числом і змусив чергового сфальсифікувати документи
Втім, сам екс-глава одеської міліції стверджує, що все робив правильно. А ось співробітники прокуратури намагаються його підставити.
Справу Луцюка досі слухаються у Приморському суді. Не один рік триває опитування свідків.
Навесні 2014 року син екс-мера Одеси Руслан Боделан був головою обласного управління ДСНС. Слідчі вважають, що його бездіяльність 2 травня спричинила масову загибель людей. Боделан особисто був на Куликовому полі, але заборонив пожежним екіпажам виїжджати до палаючого Будинку профспілок.
Після трагічних подій колишній голова ДСНС переїхав до Криму. Громадянином РФ він є ще з 2010 року.
У Криму, за визнанням Боделана, він «звернувся за допомогою у працевлаштуванні» до колег з російського МНС. Ті не підвели: колишню головну одеську пожежну очолила кримська філія «Центру стратегічних досліджень цивільного захисту МНС РФ».
У 2019 році Володимир Боделан пішов на підвищення — рік пропрацював помічником «глави республіки Крим». А за рік його призначили заступником керівника Сімферопольського району.
Але щось пішло не так. 2021 року скандальний чиновник був змушений залишити свою посаду.
Натомість у розшук Володимира Боделана Національна поліція України оголосила ще 2016 році. У 2017-му він був заочно заарештований.
Читайте також:
У середу, 21 листопада, Повітряні сили ЗСУ заявили про удар по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою.… Read More
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More
Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More