Статті

Тарифи на комуналку скоро можуть підвищити: які будуть ціни

Про підвищення тарифів на комунальні послуги — воду та електроенергію цієї весни активно говорять чиновники та експерти. Називають можливі ціни та терміни введення. Також можуть переглянути газовий тариф. Що відомо на сьогодні, читайте у нашому матеріалі.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ: три тарифи в залежності від споживання

З 1 квітня ціну за кіловат повинні були переглянути у бік збільшення. Але поки що чинні розцінки продовжили до травня:

  • 1,44 гривні за кіловат — при споживанні до 250 кіловатів на місяць;
  • 1,68 гривні за кіловат — при споживанні понад 250 кіловатів на місяць.

Зараз розглядаються чотири різні варіанти підвищення тарифу. Джерела в уряді зазначають, що остаточне рішення щодо конкретної вартості електроенергії в Кабміні ще не ухвалили. А в Офісі президента бояться соціального невдоволення через можливе підвищення тарифів на тлі падіння доходів. При цьому рішення про зростання тарифу на світ фактично ухвалено. За словами екс-міністра з питань житлово-комунального господарства Олексія Кучеренка, залишилося визначити механізм.

Ціна за кіловат орієнтовно може зрости до 2,40-2,50 гривні. Можливо, буде три тарифи: 1,44 гривні, 1,68 гривні та 2,50 гривні — залежно від обсягу споживання. Тобто ті, хто споживає більше електроенергії (умовно забезпечені), заплатять за вищим тарифом.

Читайте також: Передаємо свідчення в ДТЕК: три найшвидші способи

ХОЛОДНА ВОДА: підвищення в два етапи

Ми вже писали раніше, що Національна комісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) схвалила нові тарифи для регіональних водоканалів на початку року. Спочатку їх планували запровадити з 1 січня, потім – з 1 квітня. Але загальмували. У березні на офіційному сайті відомства з’явилися «Відповіді на питання щодо можливого перегляду тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення», де наведено обґрунтування таких дій. Як зазначається, за період 2022-2023 років витрати збільшилися: на електроенергію — у середньому на 18%, а на паливо та реагенти — удвічі.

У зв’язку з цим розглядається можливість двоетапного перегляду тарифів: спочатку — на 12,3%, потім — на 14,1%. Тарифи встановлюються для кожного водоканалу окремо, тому кінцева сума у квитанції залежатиме від регіону проживання, а також від обсягів споживання домогосподарства.

Виходячи з поданих даних тариф на холодну воду в Одеській області «Інфоксводоканал» може підвищити таким чином:

  • спочатку до 20,16 гривні (з ПДВ) за кубометр (зараз – 17,92 гривні). На водовідведення ціна зросте до 19,42 (з ПДВ) за кубометр (зараз – 17,24 гривні);
  • при другому підвищенні вартість може зрости ще на 2,5 гривні — до 22,85 гривні (з ПДВ) за кубометр, водовідведення — до 22,02 (з ПДВ) за кубометр.

А опубліковані відповіді на тему лише підтверджують серйозність намірів Нацкомісії.

ГАЗ: мораторій на ціну можуть скасувати раніше

Минулого року уряд встановив так званий тарифний мораторій. На час воєнного стану та шість місяців після нього заборонено піднімати тарифи на газ, тепло та гарячу воду. Тепер велика ймовірність, що ситуація зміниться раніше.

За словами голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, уряд та «Нафтогаз» розглядають питання підвищення тарифів на газ з травня. Один із варіантів – підняти його до 11-12 гривень за кубометр. На наступному етапі можливе підвищення до 16 гривень за кубометр. Це може призвести до перегляду тарифів на електроенергію та послуги водоканалів.

Якщо тариф збільшиться, то не тільки для населення, а й для підприємств теплокомуненерго. Отже, вже наступного сезону може зрости вартість тепла.

МВФ про підвищення тарифів на комунальні послуги

У березні Міжнародний валютний фонд повідомив про досягнення домовленостей між українською владою та фондом про нову чотирирічну програму розширеного фінансування (у сумі 15,6 мільярда доларів). Однією з головних вимог фонду є відмова від популістських тарифів для громадян.

За даними фахівців, вже зараз кожна кіловат-година має коштувати близько семи гривень. Крім того, потрібні додаткові десятки мільярдів гривень на відновлення пошкодженої ракетним обстрілом інфраструктури. Тому міжнародні партнери публічно не закликають підвищити тарифи на електроенергію.

Також у меморандумі з МВФ говориться, що необхідно відновити конкуренцію на ринках. Конкуренція без запровадження ринкових тарифів неможлива.

Питання — як бути громадянам? Разом із тарифами треба піднімати зарплати та пенсії. І не на 100 гривень, а пропорційно до зростання тарифів. Крім того, експерти сходяться на думці, що зарплати топ-чиновників мають бути адекватними, тоді, можливо, не довелося б миттєво піднімати тарифи на всі послуги та в кілька разів.

Ольга НОВІКОВА



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також:

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Статті

Маленька історія про великі серця: як вчителька з Херсону та її учні наближають перемогу

Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More

2024-11-22
  • Новини партнерів

Готуємося до Нового року та Різдва: як вибрати ідеальний подарунок для дитини

Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More

2024-11-22
  • Новини

На Одещині зафіксовано небезпечну інфекцію

Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі сильний вітер повалив дерева та рекламні щити (фото)

Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More

2024-11-22
  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22
  • Статті

В Одеському педуніверситеті великі конкурси: що ще змінилося у виші під час війни

Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More

2024-11-22