Свято Трійці: його значення, обряди, як святкують на Одещині

Сьогодні, 12 червня, православні віруючі святкують трійцю. Це одне з найбільш шанованих у народі християнських свят. Ритуали цієї урочистості покликані принести сім'ї мир, а роду - процвітання. Як правильно зустріти Трійцю?

Трійця присвячена сходженню Святого Духа до апостолів на п’ятдесятий день після воскресіння Христового. Церква закликає цього дня молитвою зміцнити у собі Духа Святого. Така молитва оновить і перетворить внутрішній світ віруючого, зробить його душу чистішою.

Загалом Трійця охоплює собою відразу кілька свят: один із чотирьох поминальних днів на рік Вселенської Троїцької суботи, сама Троїцька неділя і наступний за ним день Святого Духа.

Батьківська субота. Цього дня прийнято йти на цвинтар – обметати могили травами та березовими гілками. За народними повір’ями, покійні мають у цей час разом із живими подивитися на весняне відродження. Крім того, обов’язково замовляють у церкві панахиду, а також моляться за “безрідних і безіменних”, чий рід припинився і за них нема кому молитися.

Троїцька неділя. У цей час у храмах звершують святкову літургію і велику вечірню, прославляючи прихід Святого Духа. Священик молиться за спасіння людей і вперше після Великодня стає з паствою на коліна і б’є земні поклони.

На Трійцю двори, будинки та церкви зовні та всередині прикрашають зеленню та квітами. До церкви йдуть з букетами квітів та пахучих трав, щоб їх освятити. Найчастіше це чебрець, м’ята, материнка та аїр. Підійдуть також деревій, полин, ромашка, волошки, барвінок, любисток і безсмертник. Потім букети треба висушити і залишити в будинку до наступної урочистості – вони захистять від усіляких бід та хвороб.

У понеділок відзначають День Святого Духа (Духів День). До ікон цього дня за звичаєм підвішували дерев’яне зображення голуба – символа Святого Духа. Вважається, що цей символ має силу творення і є запорукою зростання сім’ї, її духовності та благополуччя.

У Духів день необхідно згадати добрим словом померлих на чужині без покаяння та відспівування, а також самогубців, яких Церква не дозволяла ховати на цвинтарі. Панахида, відслужена по них у церкві, і свічка, поставлена ​​на поминальний стіл, а також ваше добре слово дадуть цим безпритульним душам хоча б тимчасовий спокій.

Парафіяни вірять, що свята на честь Святого Духа дають змогу зміцнити сім’ю та здоров’я.

Як відзначають Трійцю на Одещині?

Свято Трійці відзначають усі християнські громади багатонаціональної Одеської області. У кожного народу є свої цікаві і часом дуже барвисті звичаї та традиції.

Оплакують трави та готують дубль-яєчню. На поділлі – у Подільську, Кодимі, селах Івашково, Слобідка, зберігся давній звичай, що має дохристиянське коріння. Він полягав у тому, щоб прийти до церкви на Трійцю з пучком трави, яка має бути оплакана. Сльози означали дощ. Вважалося, що після цього влітку нічого очікувати посухи.

Хорошою прикметою є і сватання, а також весілля на Трійцю, тоді життя у подружжя буде щасливим і довгим. Реконструкцію такого старовинного весілля 2017 року  зробили на Трійцю на Кодима-фесті, що відбувся у селі Івашків Кодимського району.

У староруських липованських селищах – Вилкове, Муравльове, Стара та Нова Некрасівка Ізмаїльського району –  з давніх-давен повелося в Троїцин день готувати особливу яєчню. Вона складається з двох яєць, оскільки обидва її «ока» мають символізувати дружну пару – чоловіка та дружину. Поки страва смажиться на сковорідці, господиня читає молитву. Яєчню приправляють зеленою цибулею, часником та петрушкою. Причому, зелень не ріжеться, а кладеться гілочками або довгим зеленим пір’ям разом з наростаючою головкою цибулини. Вважалося, що завдяки цьому сім’я весь рік буде міцною.

Роблять «гримілки» та коліво. У Рені, селах Долинське, Лиманське, Орлівка, Плавні мешкає багато молдаван. Тут на Трійцю не лише прикрашають будинок зеленими гілками. Ще нерідко ліплять із сирої глини невеликі пустотілі кулі, залишаючи лише невеликий отвір. У висохлу кулю поміщають різні грімні предмети. В отвір вставляють невелику планку – ручку. Виходить «гримілка», яка покликана відлякувати злих духів, особливо русалок, адже свято інакше називають Русальним тижнем.

У Болграді, селах Бархатне, Теплиця, Калчева переважно живуть болгари. Вони називають Трійцю Задушницею, бо цього дня віддають данину пам’яті душам померлих. Як і скрізь, на свято йдуть до церкви, а згодом – на могили родичів.

Після повернення з цвинтаря у будинку накривають поминальний стіл та обов’язково запалюють свічки, які очищають житло від злих духів. У святкове меню входить «коливо» – солодке блюдо з рису та фруктів, на зразок нашої куті, гарбуз (солодкий пиріг, або по-болгарськи, баниця з гарбузом). Жоден святковий стіл не обходиться також без черешні, яка встигає до цього часу. П’ють вино та чай з корицею. І ще на окремий столик обов’язково ставлять великий келих червоного вина – символу крові Христа. Після Трійці це вино виливають під найкраще у господарстві плодове дерево.

Три факти про Трійцю

1. Троїцин день вважається датою народження Церкви Христової.

2. Офіційно свято Трійці почали відзначати наприкінці 4 століття (381 рік), після затвердження свята на Другому Вселенському Соборі у Константинополі.

3. Святкувати Трійцю на Русі стали через 300 років після хрещення її князем Володимиром.

Ангеліна АПРЄЛЄВА

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19