Петриківський розпис – це магія, яка полонить душу і не відпускає. Таке безмежне почуття проймає кожен задум майстрині Тетяни Борбели із села Борсуки, що на Балтщині.
Вперше побачивши її роботи, була зачарована тим, як оживає гордість українців – петриківський розпис. Цей народний живопис зародився в українському селі Петриківка. У 2013 році його включено до Списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства.
– Чесно кажучи, я не думала, що прадавнє ремесло когось сьогодні цікавить. Малювала для себе. Спочатку були мальовки на папері. Потім спробувала розмальовувати кухонні дощечки, — розповідає пані Тетяна.
Вона із завзяттям почала вивчати секрети петриківського розпису, значення його символів. Долучилася до мистецьких груп і опановувала декоративно-художній розпис. Вивчала традиції, літопис цієї квітучої гілки культури.
– Я вже вміла тримати в руках пензлик і олівець, бо малювати люблю з дитинства. Малювала і в дитсадку з дітками після закінчення Білгород-Дністровського педучилища. Але то були малюнки не зовсім досконалі. Я й сьогодні дуже прискіпливо ставлюсь до своїх робіт, — мовить жінка.
Й насправді вона дуже серйозний критик своєї творчості, але це лише допомагає розвиватися, адже при такому підході вдосконалюється майстерність. Тут все має свою роль: і кольорова палітра, і розмір та матеріал пензлів, і настрій художника.
— Багато елементів петриківського розпису наносяться на виріб пензликом з котячої шерсті. Його називають «кошачка». Він робиться власноруч з пучка котячої шерсті, примотаного до палички чи олівця. Саме він дає унікальний візерунок, краплеподібний мазок, який іншими пензликами не отримати. А шерсть для цього береться з-під лапки котика. Таким чином я експлуатую своїх улюбленців, — сміється майстриня.
Досконалими й вишуканими є вироби Тетяни: тарелі, горщики, філіжанки, декоративні вази, підставки та інші предмети побуту. Почерк майстрині народного розпису відомий у багатьох громадах району. Зачаровують розмальовані зупинки у селах Балтщини і Кодимщини, піч у Кодимському історико-краєзнавчому музеї, фестивальна хата в Івашкові. А на стіні магазину агрофірми «Кодима» серед кетягів калини та жоржин токують казкові жар-птиці. Останні витвори мистецтва творилися гуртом з умільцями художнього малювання землячками Галиною Петрішиною та Наталією Андрусяк.
Заняття майстрині здебільшого для душі. Але є вироби і на продаж. Хоча на вітчизняному ринку вони мають не такий великий попит, як за кордоном, зазначає Тетяна.
– Буває, хочу змалювати вподобаний орнамент і берусь за роботу. Але з-під пензлика народжується щось нове, з дивними візерунками, айстрами, мальвами, півоніями, які не мають нічого спільного з тим малюнком, який мені припав до душі, — ділиться Тетяна. – Народне малярство тим і славиться, що кожен майстер втілює щось унікальне, своє.
А потім захоплено розповідає про елементи петриківського розпису, серед яких основним є квітка. Тільки у всіх вона різна.
Ще одним секретом петриківських робіт є застосування фарб у своїх відтінках, без їх змішування. Майстриня каже, що таким чином вони виконують своє призначення – несуть легкість і життєдайність.
Сьогодні у Борсуках оновлюється музейна хата. З-під пензля Тетяни народжуються візерунки на старовинній печі – годувальниці сім’ї, на стінах. Також умілиця дарує друге життя музейним експонатам – старим глечикам, додавши їм петриківського шарму. Тут зберігаються унікальні вишивки, ткані килими та інші старожитності. Незабаром у музеї можна буде спробувати навчитися давнього українського ремесла та придбати петриківську пам’ятку.
А до Дня села Борсуки, що відзначається у серпні, Тетяна Борбела готує свою першу персональну виставку.
Читайте також:
В Одесі набирає обертів процес деколонізації, Невідомі демонтували дошку моряку-підводникові Олександру Маринеско на вулиці Пастера,… Read More
У Сергіївці завершено відновлення житлової дев'ятиповерхівки, яка була зруйнована російською ракетою 1 липня 2022 року.… Read More
Ви вже бачили новину: American House Odesa знову працює та запрошує на цікаві події, які… Read More
Директор Одеського зоопарку Ігор Бєляков повідомив, що зниклих після «прильоту» до його будинку котиків вдалося… Read More
Білгород-Дністровський порт до кінця 2025 року планує почати транзит вантажів з Азії до країн Європейського… Read More
У вівторок, 20 травня 2025 року, розпочалася 1182-га доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More