29 жовтня РФ заявила про вихід із «зернової угоди». Чому «зернова угода» така важлива, і головне — чим її скасування може обернутися для Одеси?
Влітку, через півроку після початку війни, на морському рейді знову з’явилися кораблі, знову ожили порти в Одесі, Южному та Чорноморську. Запрацювала так звана зернова угода, яка дозволила налагодити експорт морем української агропродукції до країн Африки, Азії та Європи. Тоді ж Одеса та низка приморських центрів отримали хоч якесь «прикриття» від прямої російської загрози. Але 29 жовтня Росія заявила про вихід із «зернової угоди». Чому «зернова угода» така важлива, і головне — чим її скасування може обернутися для Одеси?
Після початку вторгнення росія заблокувала вивіз українського зерна з морських портів.
22 липня в Туреччині було підписано угоду про морський експорт українського зерна. Гарантами безпеки виступили ООН та Туреччина. А росія взяла на себе зобов’язання не запускати ракети по українських портах і суховантажах. Натомість росія вимагала, щоб Спеціальний координаційний центр під егідою ООН на території Туреччини здійснював огляд усіх судів — для виключення постачання озброєння Україні морським шляхом.
Офіційне пояснення – у відповідь на вибухи військових кораблів у Севастополі. У цьому НП рашисти звинуватили Україну та Велику Британію, не надавши жодного доказу.
Проте є підстави вважати, що ситуація в Криму є лише формальним приводом. Адже країна-агресор і не збиралася продовжувати «зернову угоду». росія почала свідомо загострювати ситуацію ще у вересні, коли заблокувала рух судів з українським продовольством, не даючи своїх представників для інспекції.
«росія готувала це рішення упродовж останніх двох місяців. З росії постійно надходили заяви, які ставили під сумнів подальшу життєдіяльність зернового коридору», — вважає віце-президент з економічної освіти Київської школи економіки Олег Нив’євський.
Спікер Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук нагадав, як 23 липня, на другий день після підписання угоди в Стамбулі, війська Росії обстріляли одеський порт. А через два місяці, 23 вересня, армія оф влучила “шахедом” в адміністративну будівлю в припортовій зоні. Тому, каже Братчук, новина про вихід росії із «зернової угоди» — неприємна, але передбачувана.
Поки росія «зупиняє свою участь у зерновому коридорі», Україна, ООН та Туреччина вирішили продовжувати, і погодили 31 жовтня рух 16 суден. Таким чином, вважають політологи, Туреччина та Ердоган зокрема вирішили продовжувати «зернову угоду» без участі росії.
Ряд військових та політичних експертів вважають, що агресори так просто не відступлять. Не пов’язуючи себе навіть формальними зобов’язаннями в рамках «зернового коридору», путін може наказати «зняти з Одеси недоторканність».
«Ми зараз уже бачимо, що знищують енергетичні та інфраструктурні об’єкти. Якщо росія виходить із угоди, то, швидше за все, почастішають удари і по портах», — припускає політолог-міжнародник Володимир Воля.
Схожа думка і у військового експерта полковника ЗСУ у запасі Романа Світана. Він вважає, що вихід із «зернової угоди» може загрожувати Одесі оточенням 20-тисячним військом, накопиченим у Херсоні.
«Відсутність наступу та концентрація великої кількості солдатів на певній території — це завжди потенційний сценарій для «котла», тож росіяни можуть піти у бік Одеси. Спочатку – на порт “Південний”, або на Вознесенськ. Згодом на перетин траси «Київ-Одеса», щоб спробувати взяти Одесу в «котел».
1 листопада росія під тиском Туреччини та ООН відновила участь у “зерновій угоді” про експорт продовольства з України Чорним морем. У міноборони рф запевнили, що нібито отримали від України “письмові гарантії” безпеки.
В Українському керівництві прокоментували заяви рф, що жодних документів не підписували і не надавали росії.
Колаж: Liga.net
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More