Статті

Що треба знати, коли у вас просять позичити гроші

Позичання грошей знайомим чи родичам може створити незручну ситуацію для обох сторін. Розповідаємо, як правильно оформити позику, щоб захистити свої інтереси та уникнути проблем у майбутньому.

Чому важливо оформлювати позику документально

Часто буває складно відмовити, коли хтось просить позичити гроші. Водночас позикодавець природно хвилюється, чи повернуть йому кошти вчасно. Щоб убезпечити себе, важливо правильно оформити позику – і це не така складна процедура, як може здатися.

Найпростіший і водночас юридично дійсний спосіб – це розписка. За законом, якщо сума позики перевищує десятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, документальне оформлення є обов’язковим. А якщо гроші позичає юридична особа – договір потрібен незалежно від суми.

Що має бути в розписці

Розписка має бути написана позичальником власноруч. У ній потрібно вказати повну інформацію про обидві сторони: прізвище, ім’я та по батькові, паспортні дані, адресу проживання та контактний телефон. Важливо чітко прописати суму позики – і цифрами, і словами.

Умови повернення та відсотки

Окрему увагу варто приділити умовам повернення коштів. У розписці необхідно зазначити строк позики та графік її погашення. Можна також домовитися про відсотки – закон дозволяє позикодавцю їх отримувати. Якщо розмір відсотків не вказаний у документі, вони нараховуються за обліковою ставкою Національного банку України.

Особливості валютних позик та оформлення

Якщо позичаєте валюту, обов’язково вкажіть, у якій валюті має бути повернено борг і як діяти при зміні курсу. Також варто прописати спосіб передачі грошей – готівкою чи на банківський рахунок.

Документ обов’язково має містити дату складання. Бажано, щоб при передачі грошей були присутні свідки – їхні підписи також варто додати до розписки. Якщо одна зі сторін перебуває у шлюбі, знадобиться згода другого з подружжя – або усна при складанні розписки, або попередньо нотаріально завірена.

За бажанням розписку можна завірити у нотаріуса, але це не обов’язково – документ, написаний власноруч, має таку ж юридичну силу.

Що робити, якщо борг не повертають

Що робити, якщо борг не повертають вчасно? Спершу варто спробувати вирішити питання мирним шляхом – зателефонувати боржнику або надіслати йому листа. Важливо надсилати такі листи рекомендованою поштою з повідомленням про вручення, зберігаючи копію для себе.

Якщо це не допомагає, можна звертатися до суду. Для цього знадобиться оригінал розписки та детальний розрахунок заборгованості, який включає основну суму боргу, нараховані відсотки та інформацію про всі здійснені боржником виплати. У суді також можна вимагати від боржника відшкодування витрат на юридичну допомогу та судовий збір.

Після повернення боргу

Коли борг повністю погашено, позикодавець має повернути боржнику розписку. Якщо з якихось причин це неможливо, він повинен видати окрему розписку про отримання всієї суми боргу.

Читайте також: 

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Новини

На згадку про загиблих Захисників: у Сергіївці відкрили Алею Слави (фоторепортаж)

У селищі Сергіївка Білгород-Дністровського району Одеської області відкрили Алею Слави на згадку про мешканців місцевої… Read More

2024-12-29
  • Статті

Безжальні атаки Одеси у 2024 році: втрати, біль і незламний дух

2024 рік став роком нещадних та руйнівних обстрілів для Одещини. З перших хвилин новорічної ночі,… Read More

2024-12-29
  • Новини

Війна, день 1040: ворог не залишає спроб прорватися на Покровському напрямку

Сьогодні, у неділю, 29 грудня 2024 року, розпочалася тисяча сорокова доба з початку повномасштабної російсько-української… Read More

2024-12-29
  • Новини

У центрі Одеси горів магазин, а в Одеському районі – житловий будинок

Минулої доби в Одесі та області зареєстровано дві масштабні пожежі, повідомляє обласне управління ДСНС. Read More

2024-12-29
  • Статті

Які медичні послуги можна отримати безкоштовно у сімейного лікаря?

Якщо ви уклали декларацію із сімейним лікарем, то можете отримувати його допомогу безкоштовно. Внутрішні переселенці… Read More

2024-12-29
  • Новини

Екс-спікерка Сил оборони Наталія Гуменюк «засвітилася» на новій посаді

Екс-спікерка Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк знову з'явилася в інформаційному просторі і зараз представлена… Read More

2024-12-29