Статті

Що потрібно знати про проживання в геріатричних пансіонатах

“Одеське Життя” розповідає, які бувають геріатричні інтернати і які послуги гарантуються тим, хто там проживає. 

Коли виникає складний життєвий вибір, необхідно зрозуміти, що може бути в  геріатричному пансіонаті, і тому потрібно ознайомитися з Постановою КМУ від 02.09.2020 р. № 772.

Відповідно до п.1: Будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю (далі – інтернат) є стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту, що утворюється для цілодобового проживання (перебування) та догляду за громадянами похилого віку та особами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового, медичного обслуговування, соціальних послуг і комплексу реабілітаційних заходів (далі – підопічні).

Залежно від профілю інтернати функціонують як:

  • геріатричні пансіонати для громадян похилого віку, які потребують стороннього догляду або підтримки в проживанні;
  • будинки-інтернати для осіб з інвалідністю віком від 18 до 60 років.

Чим обов’язково забезпечуються підопічні будинків для людей похилого віку

Підопічні відповідно до встановлених норм забезпечуються:

  • житловим приміщенням для проживання (перебування) та комунальними послугами;
  • предметами, матеріалами, м’яким і твердим інвентарем (одягом, взуттям, постільною білизною, засобами особистої гігієни, столовим посудом);
  • раціональним не менш як чотириразовим харчуванням, у тому числі дієтичним (проміжки часу між прийманням їжі не повинні перевищувати чотирьох годин, останнє приймання їжі організовується за дві години до сну), відповідно до натуральних добових норм харчування в інтернатних установах, навчальних та санаторних закладах сфери управління Міністерства соціальної політики, з урахуванням затверджених МОЗ норм фізіологічних потреб організму в основних харчових речовинах та енергії залежно від вікових і статевих особливостей;
  • лікарськими засобами, технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення у порядку, встановленому законодавством.

Підопічним інтернату гарантуються:

  • створення належних умов проживання, соціально-побутового обслуговування;  направлення в установленому законодавством порядку до закладу охорони здоров’я, що надає медичну допомогу відповідного виду; створення умов для участі в культурно-дозвіллєвих заходах з урахуванням побажань підопічних; проведення комплексу реабілітаційних заходів; залучення до заходів, спрямованих на ведення активного способу життя, з урахуванням стану здоров’я та побажань підопічних, створення для цього відповідних умов; забезпечення захисту і підтримки, представництва інтересів, поінформованості про права;
  • організація заходів з метою залучення до життєдіяльності місцевої громади; цілодобовий доступ до засобів зв’язку; можливість використання особистих речей; забезпечення поваги до честі та гідності, запобігання дискримінації; здійснення опіки та піклування у визначених законодавством випадках; отримання спільної кімнати, якщо обоє із подружжя проживають в інтернаті та погоджуються на спільне проживання; доступ до перегляду особистих документів та особової справи, виготовлення їх фотокопій; можливість зустрічатися з рідними та друзями в інтернаті в окремо пристосованій для цього кімнаті; захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, способів поводження та покарання.

Умови проживання

В пункті 36 значено, розміщення підопічних у житлових приміщеннях, відділеннях відповідного спрямування проводиться медичним або соціальним працівником, до посадових обов’язків якого входить розміщення підопічних у житлових приміщеннях з урахуванням їх побажань щодо кімнати та сусіда, наявності вільних місць, індивідуальних особливостей, віку, діагнозу, фізичного стану, пов’язаного з основним захворюванням, та психологічної сумісності.

Відповідно до п.37: Власний одяг та інші особисті речі підопічного за його бажанням повертаються йому або його законному представнику, родичам або іншим особам.

Якщо підопічний, його законний представник, родичі або інші особи не забирають особистих речей, речі здаються до камери схову інтернату. Акт передачі особистих речей на зберігання до камери схову складається в чотирьох примірниках, один з яких видається підопічному або його законному представнику, другий зберігається в бухгалтерії, третій – в особовій справі підопічного, четвертий – у коморі сестри-господині.

Підопічні мають право користуватися власними речами, якщо це не заважає іншим підопічним, не порушує вимог протипожежної безпеки, протиепідемічного режиму, охорони праці тощо.

Зберігання в інтернаті  грошей, коштовностей та цінних паперів

П 38: Інтернат у разі потреби та за заявою підопічного приймає на зберігання гроші, коштовності та цінні папери підопічних (далі – цінні речі), про що складається акт-опис приймання. Цінні речі зберігаються у сейфах. Облік цінних речей веде матеріально-відповідальна особа. Цінні речі видаються підопічному на його першу вимогу за поданою ним заявою, про що складається відповідний акт-опис. Порядок зберігання грошей, коштовностей та цінних паперів підопічних та форма журналу обліку цінних речей затверджуються Мінсоцполітики.

Отримання пенсії та розпорядження грошима

П. 39: інтернат сприяє підопічним в отриманні пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), державної соціальної допомоги, що виплачується відповідно до законодавства.

П.40: Дієздатні підопічні витрачають належні їм кошти на власний розсуд. У разі потреби (відповідно до заяви підопічного) інтернат забезпечує підопічному допомогу у придбанні необхідних товарів, послуг.

Таким чином, знаючи про це, перед тим, як визначитися з оформленням, Вам важливо порадитися зі спеціалістами з соціального захисту населення Вашого міста, або з юристом, звернувшись до центру безоплатної правової допомоги, щоб було розтлумачено певні положення цієї Постанови.

Можна також до поселення зв’язатися з геріатричним пансіонатом, відвідати, дізнатися щодо внутрішнього розпорядку, розпитати директора пансіонату щодо Ваших побажань проживання, меню, інших питань.  

Це серйозний крок в нове життя, тому, не повинно у Вас бути сумнівів щодо правильності вибору. Тож, Ви повинні знати все, що Вас цікавить про подібні пансіонати, щоб обрати такі умови, де Вам буде затишно та спокійно.

 

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Новини

Італія допоможе відновити зруйновану інфраструктуру Одещини

Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More

2024-11-22
  • Статті

Маленька історія про великі серця: як вчителька з Херсону та її учні наближають перемогу

Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More

2024-11-22
  • Новини партнерів

Готуємося до Нового року та Різдва: як вибрати ідеальний подарунок для дитини

Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More

2024-11-22
  • Новини

На Одещині зафіксовано небезпечну інфекцію

Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі сильний вітер повалив дерева та рекламні щити (фото)

Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More

2024-11-22
  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22