З 1 березня чекаємо індексації пенсій. Такий перерахунок передбачено законом. Є й постанова, якою затверджено порядок проведення такої індексації.
Проте для реалізації вже прописаних ініціатив все одно щороку слід чекати додаткового рішення Кабінету Міністрів про нюанси чергового перерахунку. І щоразу це несе якісь новації. Що ж обіцяють пенсіонерам цього разу? Ми вивчили запропоновану урядом постанову.
До 2300 гривень
підвищують мінімальний розмір пенсії для чоловіків зі стажем від 35 років і для жінок зі стажем від 30 років незалежно від віку.
Індексація військових пенсій
зачепить тих, чиї виплати не перераховували у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року.
До 2100 гривень
мусять зрости і соціальні пенсії. Це стосуватиметься непрацюючих громадян.
Головне в цьому всьому – це, звісно, сама індексація. Чиновники обіцяють «збільшення» пенсій на 14%. Але наші читачі вже знають, що на 14% індексується не сама пенсія, а лише сума заробітної плати, яка підставляється у формулу розрахунку. На виході можемо отримати все що завгодно: кожен випадок потрібно прораховувати індивідуально. Від такої індексації мусить автоматично зростати основний розмір пенсії. При цьому загальний розмір пенсійної виплати в багатьох випадках після індексації може залишитися незмінним. Це стосується перш за все тих, у кого основний розмір пенсії набагато нижчий за мінімальну. До таких пенсій встановлюються різні доплати для того, щоб їх загальний розмір був не нижчим за встановлені мінімуми. У таких випадках будь-яка індексація нівелюється.
З іншого боку, що вища пенсія, то більший розмір підвищення. Цієї диспропорції уникнути не вдається. Хоча пенсії, які обмежуються максимальним розміром (19 340 гривень), з 1 березня не зростатимуть.
Втім, в уряді підстрахувалися і вирішили найменші пенсії підвищити в будь-якому разі, навіть якщо індексація їх напряму обійде.
Тут ми знову стикаємося зі зрівнялівкою, коли для деяких людей пенсія без стажу становитиме 2100 гривень, а для деяких людей зі стажем 30-35 років її розмір буде лише на 200 гривень вищим.
Ще по 135 гривень обіцяють додати тим, на кого порядок індексації не поширюється. Як пояснюють у Міністерстві соціальної політики, йдеться про тих, кому пенсії призначалися нещодавно – у 2019-2021 роках. Такі пенсії ще жодного разу не індексувалися.
На 14%
індексується не сама пенсія, а лише сума зарплати, яка підставляється у формулу розрахунку…
Важливо розуміти, що йдеться про індексацію пенсій, оформлених до 2019 року і призначених насамперед на загальних підставах за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Також це стосується пенсій чорнобильців. Раніше їхні пенсії також індексувалися шляхом збільшення показника середньої зарплати, який підставляється у формулу розрахунку. На виході ця схема виходить ще хитрішою, ніж зі звичайними пенсіями за віком. Але, крім зазначеного виду індексації, з цього року передбачається індексувати і мінімальні чорнобильські пенсії. Нагадаємо, що з 1 липня минулого року в усіх випадках розміри пенсії за інвалідністю через каліцтво або захворювання, що виникли внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:
З 1 березня ці суми мусять зрости на 14% і становити відповідно:
Пенсії учасників бойових дій: скільки доплатять?
На цьому фоні вперше після тривалої перерви, але новим способом тепер індексуватимуть пенсії військовослужбовців. Після кількох років усіляких змін у законодавстві це питання начебто тепер буде врегульовано. На відміну від пенсій за віком, схема обіцяє бути дещо простішою. Тут якраз на 14% збільшується безпосередньо розмір пенсії, але не враховуючи надбавок. Торкнеться індексація тих, чиї пенсії не перераховували у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року. А середній розмір підвищення становитиме 705 гривень.
Обіцяють, що цього разу індексація зачепить майже 10 мільйонів пенсіонерів. Схоже, що буде вирішено й питання з індексацією пенсій держслужбовців та науковців. Законопроект, який був зареєстрований понад рік тому, нарешті проголосовано Верховною Радою у другому читанні. Це сталося минулого тижня – 15 лютого. Докладніше про цей новий закон – «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» – ми розповімо у наступних номерах.
Там є новації, що стосуються не лише індексації і не лише держслужбовців. Зрозуміло одне, що тепер пенсії, призначені за нормами Законів «Про державну службу» і «Про наукову і науково-технічну діяльність», мають також індексуватися нарівні з усіма іншими видами пенсій. Але поки що немає ясності з механізмом такого перерахунку, і чи встигнуть до 1 березня поточного року цей механізм затвердити.
При цьому очевидно, що не всі звичайні пенсії збільшаться. Як ми вже не раз показували, за таких перерахунків можуть збільшуватися одні надбавки, але зменшуватися інші. Проте, за словами міністра соціальної політики Марини Лазебної, середній розмір березневої індексації мусить становити близько 360 гривень. А як буде на практиці – кожен побачить на особистому прикладі.
З незвичайного. Починаючи з цього року окремо індексуватимуть так звані вікові надбавки. Людям віком від 75 до 80 років надбавка збільшиться з 400 до 456 гривень (400 х 14%), а для громадян віком від 80 років і старшим надбавка збільшиться з 500 до 570 гривень (500 х 14%). Дрібниця, але приємно.
Сергій Коробкін
Пенсіонер шукає роботу: чи допоможе новий закон під час працевлаштування?
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More