Статті

Сезонна робота в полі: що важливо знати

Літом та восени бувають роботи, на яких можна працювати сезонно. Як правило, запрошують людей на прополку та збір овочів на фруктів. Ті, хто хоче працювати, погоджуються усно, а потім обурюються і не знають, що робити, якщо роботодавець порушує свої обіцянки в плани оплати праці та робочого графіку.

Роботодавець не виконує обіцянок – звертайтесь в Державну службу зайнятості

Як бути в такій складній ситуації? Звертайтесь до Державної служби зайнятості щодо їх допомоги щодо Вашого працював на сезонні роботи. Це гарантія того, що Ви будете працювати офіційно і Ваша праця буде гідно оплачуватися.

Якщо Ви самостійно шукаєте роботи, Ви повинні знати, що відносини між Вами та роботодавцем трудові, не може бути жодних усних домовленостей та обіцянок.

Ви повинні бути належно оформлені там, де будете виконувати сезонну роботу:  праця Ваша повинна бути на підставі Вашої заяви та роботодавець повинен видати наказ, де повинно бути зазначено підстави, що Вас прийнято на сезонні роботи.

Відповідно до ст. 21 КЗпП трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Відповідно до вимог ст. 24 КЗпП трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. 

Додержання письмової форми є обов’язковим:

  1. при організованому наборі працівників;
  2. при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
  3. при укладенні контракту;
  4. у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
  5. при укладенні трудового договору з неповнолітніми;
  6. при укладенні трудового договору з фізичною особою;
  7. в інших випадках, передбачених законодавством України.

Які закони регулюють сезонну працю

Особливості регулювання праці сезонних працівників, встановлюються законодавством, зокрема, ст. 7 КЗпП, де зазначено, що особливості регулювання праці осіб, які працюють у районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я, тимчасових і сезонних працівників, а також працівників, які працюють у фізичних осіб за трудовими договорами, додаткові (крім передбачених у статтях 37 і 41 цього Кодексу) підстави для припинення трудового договору деяких категорій працівників за певних умов (порушення встановлених правил прийняття на роботу та ін.) встановлюються законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.1997 року за № 278 «Про затвердження Списку сезонних робіт і сезонних галузей» (редакція від 22.05.2021), затверджений список сезонних робіт, відповідно п.3 якого входить робота в овочівництві, садівництві, виноградарстві, буряківництві, хмелярстві, на вирощуванні і збиральні картоплі, тютюну, кормів, баштанних культур, лікарських рослин.

Якщо Ви почали працювати, Ви знаєте до якого часу будуть тривати Ваші трудові відносини. Відповідно до ст. 116 КЗпП, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати.

Таким чином, сезонна робота врегульована чинним законодавством, якщо Ваше право порушено, звертайтесь до Управління праці зі скаргою про порушення Ваших прав.

Окрім того, можете позиватися до роботодавця, склавши позовну заяву до місцевого суду.

Якщо Ви колись працювати, і у Вас немає довідки, чи запису в трудовій книжці, що Ви працювали на певних посадах, Ви можете звернутися до суду із заявою про встановлення факту праці. Окрім власних фактів, що Ви викладете  в заяві має значення показання свідків, з якими Ви працювали, тому, їх обов’язково потрібно запросити до суду.

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі капітально відремонтують гімназію

В Одесі продовжать капітальний ремонт гімназії № 5, яка розташована на вулиці Олексія Ватадурського (колишня… Read More

03-04-2025 в 11:39
  • Новини

Оренда житла в Україні: скільки витрачають в Одесі

За останні півроку в Одесі значно впали ціни на оренду житла. І хоча оренда квартири… Read More

03-04-2025 в 10:43
  • Новини

Війна, день 1135: РФ завдала ударів по Кривому Рогу та Харкову

У четвер, 3 квітня 2025 року, розпочалася 1135-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More

03-04-2025 в 09:46
  • Новини

Де в Одесі сьогодні не буде світла до вечора: адреси

У четвер, 3 квітня 2025 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

03-04-2025 в 09:33
  • Новини

Курортний сезон в Одесі: цього року безпечних пляжів стане більше

В Одесі триває підготовка до нового курортного сезону. Цього року влада планує відкрити для відпочивальників… Read More

03-04-2025 в 08:34
  • Новини

Теракт у Біляївці: в Одесі затримали виробника вибухівки

В Одесі затримали російського агента, який виготовляв саморобні вибухові пристрої для терактів в Україні. Одну… Read More

03-04-2025 в 07:36