Сергій Уточкін: унікальний одесит брав участь у всіх видах спорту

147 років тому в Одесі народився «казковий герой Одеси» Сергій Уточкін. Ще за життя він став легендою, а його спортивні подвиги були відомі всій Європі.

Народився Уточкін 12 липня 1876 року у сім’ї заможного будівельного підрядника. Він рано залишився сиротою, і опікунство над ним узяли родичі батька – родина викладача Рішельєвської гімназії Краузе. Сталося так, що глава сім’ї повісився, а його дружина, збожеволівши, зарізала своїх дітей. Побачивши це все, хлопчик залишився заїкою на все життя.

Найбільше Уточкіна приваблював спорт. Він був чудовим плавцем і яхтсменом, фехтувальником і боксером, виступав за футбольну команду ОБАК, займався джіу-джитсу та класичною боротьбою. Коли з’явилися роликові ковзани, він освоїв їх одним із перших у країні. Всього за чотири місяці Уточкін перетворився на класного велогонника та переміг на чемпіонаті Одеси.

пам’ятник Уточкіну в Одесі

З появою автотранспорту Уточкін пересів на автомобіль і мотоцикл, а одного разу навіть з’їхав бульварними сходами до порту, що викликало захоплення у одеситів. Власними руками спортсмен збудував для себе яхту, яку назвав «Баба Ягурж». Побачивши аероплан, Уточкін не міг не випробувати долю та сів за штурвал нового апарату. Щоправда, у першому польоті, в який вирушив без будь-якої підготовки, він ледь не загинув, проте незабаром став відомим авіатором і дивував сміливістю та красою польотів глядачів та колег. Отже, Сергія Уточкіна сміливо можна назвати чемпіоном у всіх доступних на той час видах спорту.

В одній із авіаційних аварій він отримав жорстокі травми. Спортсмена мучили дикі болі, і він звикнув до морфію, що фактично поставило хрест на його кар’єрі. Уточкін помер від пневмонії 13 січня 1916 – самотній, забутий усіма, без грошей і даху над головою. Його поховали з військовими почестями в Олександро-Невській лаврі.

Джерела: grad.ua, odessa-memory.info, Вікіпедія

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19