Коли приходить час оформляти пенсію, виникає чимало запитань, пов’язаних з кількістю стажу. В різних професіях є свої нюанси, до того ж є періоди, які випадають з трудової діяльності. І це ще не все. Наприклад, на державному рівні було розглянуто питання зарахування стажу, заробленого в окупації.
Як ми вже писали, відтепер час перебування у полоні зараховуватимуть до страхового стажу. Такий пункт нещодавно вписали у Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058. Зміни внесено на підставі Закону «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» №2010-IX від 26.01.2022 року (набув чинності 19 листопада).
Відповідно до цих змін, полонені тепер підлягатимуть пенсійному страхуванню. Страхові внески за них за весь період позбавлення особистої свободи і протягом шести місяців після визволення сплачуватиме держава. Відтак період полону зараховуватиметься до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу робіт у шкідливих умовах, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Нагадаємо, що стаж роботи, набутий до 2004 року, підтверджується насамперед трудовою книжкою. А з 1 січня 2004 року стаж називається страховим і підтверджується даними про сплату страхових внесків.
Що таке страховий стаж?
Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до статті 24 вказаного вище Закону №1058, загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають:
П’ятнадцятим пунктом зазначеної статті тепер є пункт про полонених.
Отже, все, що зазначено вище, зараховується до страхового стажу. Головна умова – сплата тим чи іншим шляхом внесків на пенсійне страхування.
Окрім сказаного вище, до страхового стажу також включаються періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, тобто отримувала:
***
Особи, які не підлягають загальнообов’язковому пенсійному страхуванню і ще не досягли пенсійного віку, можуть самостійно сплачувати за себе страхові внески, уклавши договір про добровільне пенсійне страхування. Якщо людина офіційно не працює, але має кошти, то таким чином вона може здобувати стаж, фактично його купуючи. Це має гарантувати отримання від держави майбутньої пенсії.
Читайте також:
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More