Одеса рухається в напрямку безбар’єрності, проте на шляху залишається багато викликів: складна міська інфраструктура, брак інформації та недостатня культура інклюзії. Як місто вирішує ці питання вже сьогодні?
Одразу варто зауважити, що люди з інвалідністю – це не лише ті, хто пересувається на кріслі колісному. Це й ті, хто має порушення зору, слуху, психічні розлади або проблеми із внутрішніми органами. Тож розберімося, на які зміни в місті ці люди можуть розраховувати вже зараз і чого їм чекати найближчим часом. Про це розповідає Олексій Морозов, керівник ГО «Безбар’єрні» та заступник голови Ради безбар’єрності при Одеському міському голові.
Безбар’єрність в Одесі – це не лише пандуси, тактильна плитка та ліфти. За словами Олексія Морозова, головна проблема – нестача інформації та суспільної підтримки: «Якщо люди не знають, з чого почати і як спілкуватися, то все інше марно».
Крім того, одеська історична архітектура, складний ландшафт та бруківка ускладнюють адаптацію міста. Як результат – часто люди з інвалідністю роками залишаються вдома через відсутність необхідних умов. Також існує психологічний бар’єр, подолати який інколи важче, ніж створити потрібну інфраструктуру.
– Наприклад, переконати військового сісти на візок після поранення, взагалі переконати, що життя триває, – це великий психологічний шлях. Багато хто не усвідомлює, яку підтримку необхідно надати, щоб людина прийняла та зрозуміла потребу користуватися кріслом колісним, – зазначає Олексій Морозов.
Міський голова Одеси Геннадій Труханов оголосив 2025-й роком безбарʼєрності. У міськраді представили стратегію інклюзивності на наступні два роки. Вона охоплює шість напрямків: фізичну, інформаційну, суспільну, економічну, цифрову та освітню безбар’єрність – від доступного простору й транспорту до інклюзивного навчання та працевлаштування.
Олексій Морозов підкреслює, що усі напрямки розроблялися разом із благодійними організаціями та людьми з інвалідністю: «Не просто для нас, а разом із нами! Край важливо залучати людей з інвалідністю до змін, бо це дає їм відчуття потрібності».
Частину ініціатив профінансує приватний сектор, іншу – місто. У 2025 році фінансування інклюзивних проєктів закладено у різні міські програми за напрямками – медицина, протезування, адаптація, соціальна підтримка, адаптивний спорт, освіта, капітальний ремонт, транспорт та інше. Олексій Морозов наголошує: з огляду на воєнний стан без підтримки суспільства та бізнесу багато ініціатив можуть залишитися нереалізованими через брак коштів.
Інклюзивні маршрути. Одним із найбільших проєктів, який уже втілюється, є інклюзивний трамвайний маршрут «Північ-Південь», що з’єднає два протилежні райони міста – Київський та Пересипський. Ним будуть курсувати сучасні вагони з частково низькою підлогою, щоб люди з інвалідністю могли самостійно заходити й виходити з транспорту без сторонньої допомоги. Також трамваї обладнані електронними табло з розкладом транспорту, адаптованим для людей із вадами зору та слуху.
– Маршрут проходить через центральну частину міста та охоплює ключові місця – ЦНАПи, лікарні, освітні заклади, вокзал. До всіх локацій облаштують безбар’єрний доступ. На жаль, не все вдасться зробити впродовж 2025 року, але з основним ми маємо встигнути, – коментує Олексій Морозов.
Наразі на кожному трамвайному або тролейбусному маршруті працює мінімум один вагон з низькою підлогою. Половина автопарку тролейбусів міста – пристосовані для людей з інвалідністю.
Також планують адаптувати для безбар’єрного пересування великі перехрестя, зупинки та розширити інклюзивні маршрути. Олексій Морозов зазначає, що з’їзди в підземних переходах більше не будуть схожі на «американські гірки» – їх зроблять доступними завдяки підйомним платформам.
Інклюзивні пляжі. У 2025 році в Одесі планують відкрити новий інклюзивний пляж на 11-й станції Великого Фонтану. Там облаштують спеціальні спуски для людей з порушеннями опорно-рухового апарату та інші необхідні елементи доступності. На пляжах обіцяють обладнати укриття, а фізичну допомогу надаватиме спеціально навчений персонал.
Реабілітація та інвестиції. В Одесі планують створити великий реабілітаційний центр на Лідерсовському бульварі. За словами Олексія Морозова, він стане відновлювальним хабом не лише для одеситів, а й для жителів інших регіонів. У центрі передбачені багатофункціональні зони для реабілітації, а також індивідуальні та групові програми з використанням сучасних технологій. Місто вже готове виділити для цього будівлю, однак ця ініціатива потребує більше часу та інвестицій.
– Наразі триває розробка проєкту, і лише після цього можна буде вести переговори. Водночас уже є українські та європейські інвестори, які готові до діалогу, – зауважує керівник ГО «Безбар’єрні».
Цифрові рішення. В Одесі планують запустити мобільний застосунок для людей з інвалідністю. У ньому буде інформація про доступність міста, соціальне таксі та адаптовані туристичні маршрути.
Освіта. Навесні в одеських школах стартує проєкт «Уроки безбарʼєрності». Його мета – навчити молодь спілкуванню з людьми з інвалідністю та підвищити обізнаність про інклюзію.
– Якщо люди будуть знати, як правильно поводитися, як допомагати, це змінить ставлення суспільства. Ми хочемо залучити молодь, бо інформаційна підтримка має велике значення, – зазначає організатор проєкту.
– Війна змістила пріоритети, тому безбар’єрність в Одесі в широкому сенсі цього слова, про який ми говорили на початку бесіди, лише починає розвиватися.
Але за останній рік відбулися зміни, і спектр послуг для людей з інвалідністю розширюється. Зразу кажу, якщо людина з інвалідністю потребує вирішення якогось питання, краще написати про свою проблему до телеграм-боту Ради безбар’єрності @Bezbarierni_bot, і ми будемо консультуватися, чим і як можна в кожному конкретному випадку допомогти, – каже керівник ГО «Безбар’єрні».
– Наш тренер Євген Каус, який втратив обидві кінцівки, поїхав на Ігри нескорених у Ванкувер. Це чудовий приклад того, як адаптивний спорт – в даному випадку, гребля – допомагає адаптуватися і соціалізуватися, – зазначає Олексій Морозов.
Чи вдасться реалізувати всі плани? Усе залежить від фінансування та підтримки бізнесу — без цього досягти значних змін майже неможливо.
Одеса лише робить перші кроки до тотальної безбар’єрності, і попереду ще багато роботи. Успішна реалізація проєктів суттєво покращить життя людей з інвалідністю та зробить місто більш доступним. Але для цього важлива не лише підтримка влади, а й активна участь громади та бізнесу.
У понеділок, 21 квітня, близько 22:20 в Одесі та Одеській області пролунав сигнал повітряної тривоги.… Read More
Екологи завершили перевірку пляжів та акваторії Одеси на наявність забруднення мазутом. Обстеження провели на 16-й… Read More
У вівторок, 22 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській очікується відносно тепла погода —… Read More
На території Західного кладовища в Одесі планують облаштувати особливий меморіальний простір — місце памʼяті для… Read More
Тисячі українських сімей проживають зараз період турбулентності. Навколо дуже багато хаосу, і впорядкувати його непросто:… Read More
Тільки-но відлунали великодні дзвони, і ось вони – страждання сучасної людини: масове видалення віртуальних листівок… Read More