Співбесіда – це один з найважливіших етапів пошуку роботи, від якого повністю залежить отримання посади кандидатом. Саме тому експерти радять завжди готуватися до інтерв’ю, щоб розібратись у специфіці діяльності організації та мати відповіді на можливі запитання.
У цій статті ми дамо 5 ефективних порад, які допоможуть справити гарне враження під час діалогу та продемонструвати свій професіоналізм. До речі, якщо зараз ви шукаєте роботу, рекомендуємо звернути увагу на запит робота охоронця, вакансії на Jooble, поповнюються щодня.
Дослідження допоможе допомагає дізнатися особливості корпоративної культури компанії та зрозуміти які кваліфікації працівників є ключовими. Перегляньте її офіційний сайт, соцмережі та згадування про у пресі. Зверніть увагу на наступне:
Знання про організацію допоможе вам скласти перелік можливих запитань на співбесіді та адаптувати відповіді так, щоб вони збігалися з основними запитами та вимогами до працівників. Крім того, рекрутерам та керівникам завжди приємніше спілкуватися з кандидатами, які демонструють зацікавленість в отриманні посади саме в їхньому штаті, ніж з тими, хто питає: «Розкажіть мені чим займається ваша компанія?».
Зазвичай вже у перші хвилини розмови рекрутери просять кандидатів розповісти про себе та свій професійний шлях. Тут важливо розуміти, що інтерв’юеру не потрібен переказ інформації, вказаної у резюме. Він хоче дізнатися чому саме ви є фахівцем, чиї особистісні якості та професійні вміння є найбільш релевантними для цієї посади. Тому експерти компанії Jooble рекомендують починати з опису своїх сильних сторін та досягнень.
Його можна структурувати наступним чином:
Пам’ятайте, що розповідь про себе та свої досягнення не повинна займати більше ніж 5 хвилин. Розповідайте тільки про головні навички та успіхи, які мають значення для цієї позиції.
В інтерв’юерів існує перелік типових запитань, які ставляться незалежно від роду діяльності та компетенції кандидата. Як правило, вони допомагають краще дізнатися особистість фахівця, дізнатися про його очікування від посади та підтвердити зацікавленість у тому, щоб знайти роботу.
На співбесідах часто можна почути такі запитання:
Продумайте відповіді та запишіть їх у форматі тезисів. За 15-30 хвилин до співбесіди перечитайте їх знову, щоб не розгубитися у стресовій ситуації та формулювати свої думки чітко й лаконічно.
Багато кандидатів нехтують цією порадою, вважаючи, що питання з’являться по ходу розмови. Проте, за допомогою вдумливих запитань можна підкреслити свої, мотивацію обійняти посаду, навички аналізу інформації та комунікації. Рекомендується починати з тексту вакансії. Можливо тут є аспекти роботи або вимоги до працівників, які потребують додаткового роз’яснення.
Також інтерв’юерам подобаються питання, пов’язані з атмосферою у колективі. очікуваннями від фахівців, варіантами професійного зростання:
Ці прості запитання допоможуть вам краще дізнатися про майбутню робочу атмосферу та зону відповідальності.
Вечір перед співбесідою – це завершальний етап підготовки, на якому треба продумати:
Якщо співбесіда проходитиме онлайн, у налаштуваннях програми відеозв’язку перевірте якість звуку та зображення. У кімнаті, в якій ви будете перебувати під час розмови, необхідно забезпечити тишу і якісне освітлення.
*на правах реклами
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More