Статті

Працевлаштування переселенців: проблеми, пільги, компенсації та віддалена робота

До дня праці, який у нас відзначається 1 травня, «Одеське життя» разом із завідувачкою Одеського бюро правової допомоги № 3 Тетяною Пироженком продовжує відповідати на питання пов'язані з роботою під час війни. Цього разу ми поговоримо про працевлаштування переселенців, дистанційну роботу та про пільги для роботодавців.

Нещодавно ми писали: Як працює КЗпП під час війни і що змінилося у трудових відносинах

Про працевлаштування переселенців

— Чи є якісь особливості працевлаштування переселенців, про які важливо знати?

— Для внутрішніх переселенців працевлаштування залежать від того, звільнилася людина з попереднього місця роботи чи ні. Це може бути: 

  • працевлаштування за сумісництвом;
  • працевлаштування на новому (основному) місці роботи.

Працевлаштування за сумісництвом

Відповідно до Кодексу законів про працю (стаття 21), працівник має право реалізувати свої здібності у виробничій та творчій праці шляхом укладання трудового договору на одному або декількох підприємствах (установах, організаціях). Однак таке працевлаштування можливе для тих, хто не належить до працівників, керівників чи заступників державних підприємств, установ, організацій.

Працевлаштування на новому (основному) місці роботи

Для того, щоб це здійснити, необхідно звільнитися з минулого місця роботи в односторонньому порядку: переселенець подає до центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця, про що центром зайнятості повідомляються роботодавець, територіальні органи Державної податкової служби та Пенсійного фонду. Якщо внутрішньо переміщена особа не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, вона отримує статус безробітного без звичайних вимог. Страховий стаж та допомога з безробіття таким особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством.

Це стосується переселенців, які не мали можливості припинити трудовий договір за згодою сторін (частина 1 стаття 36 Кодексу законів про працю) або з власної ініціативи (ст. ) через те, що не могли продовжувати роботу за попереднім місцем проживання.

Дистанційна робота за відсутності світла

— Чи маємо ми право на дистанційну роботу чи інший режим роботи при вимкненні електроенергії?

— Так. Якщо робота передбачає можливість її здійснення віддалено за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавець може ухвалити рішення про переведення працівника на дистанційну роботу. Однак потрібно врахувати, чи працівник зможе виконувати свої повноваження в тривалій відсутності електропостачання.

У разі почергових графіків відключення електроенергії для забезпечення виконання працівником його повноважень можна змінити час початку роботи так, щоб робочий день починався і закінчувався до або після таких відключень. Також можна перенести час обідньої перерви. Це не порушення прав працівника, а для роботодавця це варіант, який дозволить йому уникнути зайвих витрат.

— Чи вплине це на нашу зарплату?

— Оплата праці за неповний робочий день або неповний робочий тиждень повинна здійснюватися пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку. Якщо роботодавець не веде діяльності у зв’язку з воєнними діями — всім працівникам, незалежно від місця їх перебування, встановлюється простий або трудовий договір може бути припинений.

Які пільги роботодавцям надає держава

— Які зараз є пільги для роботодавців?

— Для роботодавців діють пільги при працевлаштуванні переміщених осіб. Це передбачено Постановою Кабінету Міністрів №331 та №67. Компенсація видатків надається роботодавцю, крім бюджетних установ, за винятком сфери соціальних послуг та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. За кожну працевлаштовану особу на умовах термінового або безстрокового трудового договору, гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, роботодавець отримує:

  • компенсацію витрат на оплату праці у вигляді мінімальної заробітної плати протягом двох місяців (але не вище двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом) за працевлаштування зареєстрованих безробітних переселенців на умовах строкового трудового договору тривалістю не більше шести календарних місяців, за збереження гарантій зайнятості такої особи протягом періоду, що перевищує тривалість виплати вдвічі;
  • компенсацію витрат на перепідготовку та підвищення кваліфікації переселенців, працевлаштованих не менше ніж на 12 календарних місяців. Розмір компенсації визначається Кабінетом Міністрів у межах вартості навчання.

Словник професійних термінів

«Простий» – це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов за будь-якими обставинами. Він може тривати без обмеження часу, доки існують ці обставини. Під час простою виплачується не нижче ніж 2/3 тарифної ставки, встановленої працівникові. Час простою з вини працівника не оплачується. У разі оплати простою підприємством період його дії зараховується до страхового стажу.

«Призупинення дії трудового договору» — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою та тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Зупинення трудового договору можливе лише у період воєнного стану. У цьому випадку заробітна плата не виплачується та не зараховується страховий стаж працівника.

«Гіг-контракт» — це система роботи, коли співробітників не приймають до штату, а запрошують на конкретні проекти, де вони у визначені терміни вирішують поставлені завдання.

Читайте також:

Share

Recent Posts

  • Статті

Простий рецепт «Дівочого» пирога: готується з того, що є вдома (відео)

Албанці, як і представники інших народів Нижнього Придунав'я, переживали різні часи. Були й ситі роки,… Read More

04-07-2025 в 16:15
  • Новини

У Вилковому озброєні особи зірвали громадські слухання: екологи заявляють про напад

У місті Вилкове Ізмаїльського району під час громадських слухань зі стратегічної екологічної оцінки сталося надзвичайне… Read More

04-07-2025 в 15:29
  • Статті

Оренда чи розстрочка: що вибрати в Одесі

Вибір між орендою та розстрочкою житла — поширене питання серед тих, хто прагне жити в… Read More

04-07-2025 в 15:17
  • Новини

У трьох балах від рекорду і профтех ламає стереотипи – підсумки національного мультитесту-2025 на Одещині

В Одеській області підбили підсумки Національного мультитесту-2025. Пишатися є чим: 190 учасників набрали 200 балів… Read More

04-07-2025 в 14:34
  • Новини

Одеська область: ще два пам’ятники Пушкіну готують до знесення

Міністерство культури готує наказ про виведення з обліку пам'ятників Пушкіну на території Одеської області. Це… Read More

04-07-2025 в 13:32
  • Новини партнерів

Чому ваш iOS-додаток не утримує користувачів: помилки UX і як їх уникнути

Багато розробників стикаються із ситуацією, коли після релізу iOS-програми починається стрімкий відтік користувачів. Часто причина… Read More

04-07-2025 в 13:01