Статті

Повiстка у військкомат: розставляємо всі крапки над «i»

У нашій країні йде війна і, звичайно, для захисту та обороноздатності нам потрібні воїни. Де їх взяти державі? І тому існує мобілізація. Тільки питань до її проведення у громадян з кожним днем стає все більше.

Хтось буквально оббиває пороги військкоматів, щоб потрапити до лав захисників України, а комусь вручають повістку прямо по дорозі на роботу, на блокпосту, у магазині, на пляжі і навіть у церкві… Чому так відбувається і чи це законно, роз’яснили у Збройних силах України.

Які бувають повістки?

Важливо розуміти, що вручення повісток під час воєнного стану не є підставою для негайного призову на військову службу, тобто для мобілізації.

Сьогодні в Україні можуть вручати чотири види повісток:

  1. Повістка з’явитися у військкомат для уточнення облікових даних військовозобов’язаного. Мета – оновити дані про призовників у військовому комісаріаті: особисті контакти, інформація про стан здоров’я призовника, склад сім’ї, місце роботи, навчання тощо;
  2. Повістка на проходження медичного огляду при військкоматі. Мета – визначити стан здоров’я та придатність громадянина до служби. За результатами обстеження видається документ із висновком військово-лікарської комісії про придатність чи непридатність до військової служби;
  3. Повістка-призов на строкову військову службу. Прийнявши саме такий порядок денний і не з’явившись за ним, особа ухиляється від призову та ризикує бути притягнутою до кримінальної відповідальності за ст. 335;
  4. Повістка на прибуття на призовну ділянку. Її ще називають «мобілізаційним розпорядженням», «бойовою повісткою», «повісткою на відправлення». Її вручають військовозобов’язаним, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби, та зобов’язують громадянина з’явитися на призовний збірний пункт протягом 12-24 годин після оголошення мобілізації.

Повістка на вулиці: чи все за законом

Загальна мобілізація в Україні розпочалася з 24 лютого і все ще триває. Строки можуть продовжити. Будь-який громадянин України, незалежно від того, до якої черги мобілізації він належить, може отримати повістку.

Вручення повісток на вулиці, а також інших громадських місцях дозволяється згідно з правилами під час воєнного стану і не суперечить законодавству.

«У 90% випадків ця повiстка насамперед для того, щоб громадянин з’явився до територіального центру комплектування (ТЦК), і начальник цього центру зміг уточнити його військово-облікові дані, стан здоров’я. Можливо, потім за потребою, якщо він відповідає всім якостям, закликати його до служби в армії», – пояснив Роман Горбач, начальник Управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.

Повістка не за місцем реєстрації

Згідно з постановою, яку Кабмін ухвалив 7 квітня 2023 року, порядок вручення повістки дозволяє видавати їх незалежно від місця перебування на військовому обліку та реєстрації. Таким чином, повістка яку вручили в іншій області вважається законною.

Сюди також відноситься й вручення повісток на блокпостах. Відтепер це не є порушенням законодавчих норм. Якщо ви знаходитесь у відрядженні, то слід брати з собою підтверджуючі документи та пред’явити їх під час вручення повістки.

Таким чином, вручають сьогодні переважно перший вид повісток. А видача повісток під час воєнного стану
може бути організована у будь-якому місці, яке не заборонено законодавством (за фактом майже скрізь). Місця обирають начальники центрів комплектування для того, щоб якнайшвидше перевірити інформацію про кількість військовозобов’язаних.

«Ходити житловими кварталами, де встановлені домофони, або приватними поселеннями, де високі ворота, і стукати у двері, де ніхто не відчиняє, – ефективність роботи буде дуже мала», – вважає Горбач.

Інша річ – ефективність «вуличного» підходу. Самі захисники на фронті, військові фахівці та навіть міністр оборони України вважають такий спосіб поповнення особового складу армії, м’яко кажучи, «повною дурістю».

Чому не мобілізують добровольців

Зараз не всі особи, які виявили добровільне бажання йти на фронт, покликані до армії. Військові пояснюють це тим, що мобілізують тих, хто потрібний за конкретною спеціальністю. Якщо доброволець звернувся до ТЦК, його викличуть у разі потреби у таких спеціалістах.

«Мобілізація не має добровільної основи. На законодавчому рівні – це військова служба на заклик. Тому, звичайно, можуть призиватися особи, які не бажають служити. Але в Конституції написано, що оборона, захист суверенітету, цілісності – справа всього народу… Тому захищати державу – це обов’язок кожного громадянина», – пояснив Роман Горбач.

За його словами, якби всі громадяни самостійно зверталися до ТЦК, повісток взагалі можна було б не вручати.

Хто може вручати повістки

Не обов’язково повістку має заповнювати керівник територіального центру комплектування.

«Якщо ми уважно подивимося на зразок повiстки, то побачимо, що повістку може підписати керівник установи, керівник селищної ради та інші посадові особи. А військовий комісар може видати розпорядження, у ньому вписати терміни, прізвища цих військовозобов’язаних і в такий спосіб зобов’язати цих посадових осіб оповістити військовозобов’язаних, щоб вони з’явилися у певний термін у ТЦК», – пояснив Горбач.

Читайте також:

Фото РБК-Україна, Слово і справа, УСІ та Novyny-Lvfe

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Магнітні бурі 22 листопада: чи є ризик для метеозалежних

У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More

2024-11-22
  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21