Статті

Підвищення комуналки: які послуги та коли можуть подорожчати

Підвищення тарифів на комунальні послуги уряд може переглянути наприкінці опалювального сезону 2023 року. При цьому у зв'язку з військовим станом було ухвалено закон 2479-IX, який заморожує зростання цін на комуналку. Але, як з'ясовується, не все так просто. Чому?

Перегляд тарифів та підвищення комуналки дозволить збільшити зарплати енергетикам та іншим працівникам критичної інфраструктури, а також проводити аварійні відновлювальні роботи. Про це заявив Костянтин Ущаповський, голова Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ).

Які послуги згідно із законом вважаються комунальними

В уряді нам пообіцяли, що до кінця війни комуналка не зростатиме. Проте тарифи на окремі послуги (наприклад, у деяких областях — на вивіз сміття) все ж таки піднімають.

Щоб розуміти, що відбувається і до чого готуватися, треба в усьому розібратися. І розпочнемо ми з того, що таке комунальні послуги. За Законом України № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року комунальними належать такі послуги:

  • з постачання та розподілу природного газу;
  • з постачання та розподілення електричної енергії;
  • з постачання теплової енергії та гарячої води;
  • з централізованого водопостачання та водовідведення;
  • поводження з побутовими відходами.

Тарифи на опалення та газ не повинні підвищувати

Мораторій на підвищення тарифів, передбачений Законом України № 2479-IX «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії військового стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29 липня 2022 року, вводиться на такі послуги:

  • опалення — теплову енергію (її виробництво, транспортування), на послуги з її постачання, а також на постачання гарячої води;
  • доставка газу — послуги з розподілу природного газу;
  • газ — вартість природного газу для побутових споживачів та виробників теплової енергії для населення (тариф не може бути вищим за вартість енергоносія), станом на 24 лютого 2022 року).

Заморожування тарифів на зазначені комунальні послуги введено на період військового стану і шість місяців після його завершення. Різницю у тарифах постачальникам сплачує держава.

Тарифи на транспортування газу

Нагадаємо, що за газ 98% споживачів платить «Нафтогазу» по 7,96 гривні за кубометр. Це один із найнижчих тарифів. У регіональних постачальників вартість енергоносія варіюється від 7,70 до 9,99 гривні за кубометр.

Крім плати за газ, ми також платимо облгазам — операторам газорозподільних мереж за транспортування енергоносія. Ці тарифи різні у різних облгазів і їх також заборонено підвищувати. Щоправда, у деяких споживачів ця графа у лютневій платіжці може зрости.

Як розраховується тариф на доставку газу

З урахуванням даного тарифу розраховується плата за доставку газу для кожного домогосподарства. Вона змінюється щорічно з 1 січня – на підставі даних про обсяг споживання за попередній газовий рік (з 1 жовтня до 30 вересня наступного року). Відповідно, якщо обсяг споживання буде більшим, ніж у попередні періоди, то й абонплата буде більшою.

Зміни в роботі облгазів

До речі, в цій галузі очікуються нововведення. Газорозподільні мережі, якими управляли приватні компанії, було доведено до поганого чи аварійного стану. Було ухвалено рішення повернути мережі державі, інакше — через 5–8 років люди залишаться без газопостачання, — заявив директор компанії «Газорозподільні мережі України» Денис Миргородський.

Зараз компанія завершує злиття з першим облгазом, що працює в Кіровоградській області.

Почато також процес злиття з «Дніпрогазом» і «Харківгазом». Чи позначиться цей процес на цінах для населення – поки що неясно.

Підвищення тарифів на електроенергію, водопостачання та вивіз сміття

Зростання тарифів за цими послугами не суперечить законодавству. У тому ж законі №2479-IX мораторій не передбачено для наступних послуг:

  • водопостачання;
  • електроенергія;
  • вивіз сміття.

Спроби підняти тарифи на водопостачання

Наприкінці 2022 року НКРЕКУ вже збиралася підвищити тариф на водопостачання та водовідведення, але скасувала рішення ще до того, як воно встигло набути чинності. До проекту документа було багато претензій та пропозицій, і його відправили на доопрацювання.

Нацкомісія планувала підняти тарифи для водоканалів двічі — з 1 січня та з 1 липня цього року. З 1 січня підвищення відклали, але, мабуть, ненадовго. Зростання тарифів, за попередньою інформацією, може становити від 10% до 30% — залежно від регіону.

Спроби підняти тарифи на електроенергію

Задовго до війни обговорювалося і підвищення тарифів на електроенергію. Але у розпал коронавірусної інфекції рішення переглянули. З 1 жовтня 2021 року тариф у розмірі 1,66 гривні за кіловат залишили за умови місячного споживання понад 250 кіловат.

А для економних споживачів запровадили соціальний тариф — 1,44 гривні за кіловат – за умови місячного споживання до 250 кіловат.

Плановий перегляд тарифів на електроенергію

Згідно з рішенням уряду, такі ціни діють до 31 березня 2023 року. Після опалювального сезону тариф на електроенергію можуть переглянути у бік збільшення, а можуть залишити старий.

Для комерційних споживачів тариф зростатиме в три етапи (з 1 січня, з 1 квітня і з 1 липня). І в результаті кінцева ціна для більшості підприємств становитиме 5-6 гривень за кіловат.

Підвищення тарифів на вивіз сміття

До комунальних відносять і послуги з вивезення сміття. Тарифи на вивіз сміття стали підвищуватися ще минулого року (спочатку у Києві, потім в Одесі) і продовжуватимуть зростати в інших регіонах. За словами голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, це пов’язано зі зростанням цін на пально-мастильні матеріали.

Тарифи на квартплату: хто їх регулює

Закон № 2189-VIII також визначає і поняття «житлова послуга» – послуга з управління багатоквартирним будинком.

Щодо регулювання цін на ці послуги, то рішення з цього приводу приймаються співвласниками багатоквартирних будинків на загальних зборах.

З 1 січня 2023 року змінилися правила утримання та прибирання земельних ділянок, що позначиться на тарифі з управління багатоквартирним будинком. Так, якщо прибудинкова територія багатоквартирного будинку не оформлена у власність або користування співвласників, плату за її утримання та прибирання не можна включати до послуги управління.

Хто відповідає за регулювання тарифів

На сьогодні повноваження щодо встановлення тарифів розподілені між НКРЕКУ та органами місцевого самоврядування.

НКРЕКУ встановлює тарифи на комунальні чека підприємств, яким видає ліцензію на той чи інший вид діяльності (тепло-, водо-, електропостачання).

Для інших суб’єктів господарювання тарифи на комунальні послуги встановлюються органами місцевого самоврядування (вивіз сміття).

Коли зростуть тарифи на комунальні послуги

Рано чи пізно за комунальні послуги доведеться платити більше, тому що життя не стоїть на місці: зростають витрати комунальних підприємств, збільшуються зарплати співробітників і так далі. Питання, коли тарифи зростуть. Військовий період – не найкращий час.На 1 січня 2022 року, тобто до війни, обсяг боргів за комуналку становив 81,4 мільярда гривень (з лютого дані не оновлювалися).

За словами Олега Попенка, підвищення тарифів під час війни не дасть результату, а призведе ще до більшої заборгованості.

Ольга Новікова

Читайте також: 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Узвіз Віталія Блажка (Марінеско) закривають на ремонт: як ходитимуть автобуси і трамваї

На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More

2024-11-22
  • Статті

Афіша Одеси 22-24 листопада: безкоштовні вистави, екскурсії, виставки

Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More

2024-11-22
  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22
  • Статті

Грай та вигравай: у VARUS стартувала новорічна акція

Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More

2024-11-22
  • Новини

Одеська область: співспівробітники ТЦК продавали відстрочки від мобілізації

В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More

2024-11-22
  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22