Статті

Перша фотографія в Одесі: як усе починалося 181 рік тому

27 лютого 1843 року відомий живописець і перший фотограф Одеси Пилип Гааз дав у газеті «Одесский вестник» оголошення про те, що «любителі цього дивовижного винаходу» можуть замовити у нього свої портрети.

Філіп Гааз був художником, який закінчив Мюнхенську академію живопису. До Одеси він приїхав 1843 року і одразу відкрив фотоательє на Поліцейській вулиці (зараз Буніна), ставши піонером одеської фотографії. Утім, дуже скоро в місті з’явилися й інші майстри, які використовували останнє на ті часи нововведення — дагеротипію. У 1860 році в Одесі працювали аж п’ять (!) фотографів.

Щоб вистояти в конкурентній боротьбі, Гааз постійно вдосконалював своє мистецтво і використовував новинки, які з’являлися в Європі. Він робив «стереоскопічні портрети з дивовижним рельєфом», які, як тоді було заведено, розфарбовували, щоб зображення справляло враження «реального обличчя». Що стосується часу виготовлення фотографій, то замовники отримували їх набагато швидше, ніж сьогодні. Наприклад, Гааз у своєму оголошенні уточнював, що портрет «однієї особи, в тіні» друкується протягом 10-14 секунд, а фотографія неживого предмета буде готова через одну секунду.

Через півтора десятка років Гааз запропонував жителям міста новий спосіб «виконання фотопортретів «на клейонці». Замовити такий портрет на той час коштувало близько чотирьох рублів сріблом, фотографія ж на папері обходилася в сім рублів. Зважаючи на дорожнечу нового винаходу робити фотографії «на пам’ять» могли тільки заможні люди.

До речі, Гааз одним із перших замість дагерротипії застосував калотипію. В основі цих процесів було використання йодиду срібла. При цьому технологія калотипії давала змогу майстру отримувати не позитив, а негатив, з якого можна було друкувати необмежену кількість фотографій.

Джерело: viknaodessa.od.ua

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

Погода в Одесі 8 вересня: ще літня чи вже осіння?

За прогнозом Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, в неділю, 8 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

Чи відключатимуть світло в Одесі 8 вересня

Як повідомляють у компанії НЕК «Укренерго», завтра, у неділю, 8 вересня 2024 року, стабілізаційні відключення… Читати далі

2024-09-07
  • Статті

Українська «колонія» в Америці: як наші земляки заселяли Канаду

1891 рік, 7 вересня... Пасажирське судно «Орегон» пришвартувалося до причалу канадського порту Квебек. Серед багатьох… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

Мовчазні жертви війни: на узбережжі Нацпарку «Тузловські лимани» винесло мертвих дельфінів

На узбережжі Національного природного парку «Тузловські лимани» на Одещині море винесло мертвих дельфінів. Читати далі

2024-09-07
  • Новини

На Одещині фермер перекрив річку

Мешканець Одеської області вирушив на лаву підсудних за те, що перекрив річку греблею, щоб поливати… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

На площу Толбухіна повернулися трамваї

З сьогоднішнього дня, суботи, 7 вересня 2024 року, в Одесі відновлено рух трамваїв площею Толбухіна,… Читати далі

2024-09-07