Статті

Перша фотографія в Одесі: як усе починалося 181 рік тому

27 лютого 1843 року відомий живописець і перший фотограф Одеси Пилип Гааз дав у газеті «Одесский вестник» оголошення про те, що «любителі цього дивовижного винаходу» можуть замовити у нього свої портрети.

Філіп Гааз був художником, який закінчив Мюнхенську академію живопису. До Одеси він приїхав 1843 року і одразу відкрив фотоательє на Поліцейській вулиці (зараз Буніна), ставши піонером одеської фотографії. Утім, дуже скоро в місті з’явилися й інші майстри, які використовували останнє на ті часи нововведення — дагеротипію. У 1860 році в Одесі працювали аж п’ять (!) фотографів.

Щоб вистояти в конкурентній боротьбі, Гааз постійно вдосконалював своє мистецтво і використовував новинки, які з’являлися в Європі. Він робив «стереоскопічні портрети з дивовижним рельєфом», які, як тоді було заведено, розфарбовували, щоб зображення справляло враження «реального обличчя». Що стосується часу виготовлення фотографій, то замовники отримували їх набагато швидше, ніж сьогодні. Наприклад, Гааз у своєму оголошенні уточнював, що портрет «однієї особи, в тіні» друкується протягом 10-14 секунд, а фотографія неживого предмета буде готова через одну секунду.

Через півтора десятка років Гааз запропонував жителям міста новий спосіб «виконання фотопортретів «на клейонці». Замовити такий портрет на той час коштувало близько чотирьох рублів сріблом, фотографія ж на папері обходилася в сім рублів. Зважаючи на дорожнечу нового винаходу робити фотографії «на пам’ять» могли тільки заможні люди.

До речі, Гааз одним із перших замість дагерротипії застосував калотипію. В основі цих процесів було використання йодиду срібла. При цьому технологія калотипії давала змогу майстру отримувати не позитив, а негатив, з якого можна було друкувати необмежену кількість фотографій.

Джерело: viknaodessa.od.ua

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Усі школи Одещини переходять на платформу «Мрія»: чого чекати вже з вересня

З початком нового навчального року в усіх школах Одеської області запрацює державна цифрова освітня платформа… Read More

22-05-2025 в 22:34
  • Новини

Телеведучий та шоумен з Одеси тепер воює проти України на боці Росії

До 2014 року Алік Вітров був відомий в Одесі як ведучий телепрограм та заходів. Майже… Read More

22-05-2025 в 21:33
  • Новини партнерів

Ігри для дітей що розвивають: як вибрати найкращий конструктор

У світі дитячих іграшок є особлива категорія, яка не тільки розважає, а й навчає. Це… Read More

22-05-2025 в 21:07
  • Статті

Премʼєра балету та відкриття літніх майданчиків: ТОП 5 подій Одеси 23-25 травня

Тепло потрохи повертається до Одеси. А з ним і традиційні літні концерти та події: сучасний… Read More

22-05-2025 в 20:53
  • Новини

В Одесі знову дощі: прогноз погоди на п’ятницю, 23 травня

У п'ятницю, 23 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

22-05-2025 в 20:33
  • Статті

Як одеська вулиця стала символом зміни епох: від генерала Цвєтаєва до Героя України Геннадія Афанасьєва (відео)

Одеська вулиця, що пам’ятає Воронцова, радянську індустріалізацію і яка десятиліття існувала під ім’ям генерала Червоної… Read More

22-05-2025 в 19:25