Статті

Павло Вірський: 118 років хореографу з Одеси, яким захоплювався Сальвадор Далі

12 лютого (25 лютого за новим стилем) 2023 року виповнюється 118 років від дня народження видатного одесита Павла Вірського – артиста, балетмейстера та хореографа. Поєднавши театр, академічний та народний танець, він створив школу українського танцю, а його ансамблю аплодував увесь світ.

Дитинство Павла та зірвані плани

Народився Павло Вірський 12 лютого (25 лютого за новим стилем) 1905 року в Одесі на вулиці Новосільського, 78. Сім’я була дворянською, і Павла готували до того, що він стане банкіром або інженером. Тому хлопчика віддали до Рішельєвського ліцею.

Проте жодної любові до точних наук він не виявив, зате мав відмінні оцінки з усіх предметів, пов’язаних з музикою. Довелося домашнім упокоритися із захопленням Павла.

Революція зруйнувала життя сім’ї, і замість навчання за кордоном Павлу паралельно з навчанням довелося працювати сторожем, тягати цеглу на будівництві та служити статистом в одеській оперному театрі. Після гімназії Павло Павлович вступив до Одеського музично-драматичного училища, а потім до Московського театрального технікуму. Після закінчення навчання Вірського запросили до Київського оперного театру балетмейстером.

Творчість та шанувальники в усьому світі

Під час війни разом з артистичною бригадою Павло Павлович дійшов до Сталінграда. Там він познайомився з Олександровим, який забрав талановитого танцюриста у свій ансамбль, але через 12 років Вірський все ж таки повернувся в Україну.

Виступи артистів Вірського ансамблю ставали сенсацією в будь-якій країні світу. Наприклад, паризькі газети писали: «Ця навала українських козаків зводить парижан з розуму». Сальвадор Далі не пропускав жодного концерту українського балетмейстера, шанувальниками творчості одесита були також Симона Сіньйоре та Ів Монтан, Альберт — принц Монако та Серж Ліфар.

Помер Павло Вірський у Києві — перед гастролями у нього стався черговий інфаркт. Поховали видатного одесита на Байковому цвинтарі.

Джерела: odesskiy.com, Вікіпедія

Читайте також: Микола Зелінський: 162 роки винахіднику протигазу з Одеси

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Нова траса з’єднає Одесу з Молдовою та Румунією

У Молдові планують масштабний розвиток транспортної інфраструктури: влада розглядає можливість будівництва високошвидкісної автостради і першої… Read More

19-05-2025 в 08:36
  • Новини

У Затоці готуються до курортного сезону: як там відпочити, якщо пляжі залишаться закритими

Затока, на жаль, цього року залишиться без доступу до пляжів і моря. Проте готелі та… Read More

19-05-2025 в 08:32
  • Статті

Фестиваль «Одесі-610». День другий: усі види зацікавленості (фото)

Другий день фестивалю «Одесі-610»: захід, що проходить у культурному просторі на вулиці Торговій, 2, радує… Read More

19-05-2025 в 07:12
  • Новини

В Одесі «впала від вітру» меморіальна дошка Пушкіну на Дерибасівській

У центрі Одеси, на вулиці Дерибасівській, невідомі розбили меморіальну табличку, встановлену на колишній будівлі Рішельєвського… Read More

19-05-2025 в 06:52
  • Positive News

Одеський гумор: шедевр від кота та порятунок світу

Доброго ранку, любі друзі! Неділя — ідеальний день для відпочинку й сміху. Зустрічайте нашу нову… Read More

19-05-2025 в 06:11
  • Новини

Сонячна активність сьогодні: коли магнітні бурі досягнуть пікових значень

Сьогодні, 19 травня 2025 року, очікується потужна магнітна буря з К-індексом 5, що відповідає червоному… Read More

19-05-2025 в 05:42