Віра Холодна – актриса німого кіно. Усього за п'ять років кар'єри їй вдалося стати найзнаменитішою кіноактрисою свого часу. Завдяки яскравим ролям у чорно-білому німому кіно Холодну називали «Королевою екрану». З нагоди 103-річчя від дня смерті великої актриси ми ще раз публікуємо матеріал, який виходив на сайті в лютому 2019 року, з оновленнями.
В одеському музеї звуку Василя Пінчука звучать пісні Олександра Вертинського. Тим часом зустріч у Музеї була присвячена пам’яті легендарної Віри Холодної (Віри Левченко, 1893-1919). Її голос не зберігся до наших часів: її кіно було німим, а ось пісні Олександра Вертинського, присвячені Вірі, почути, на щастя, можна. Тому й вони стали своєрідним фоном зустрічі в Музеї.
– Ми сьогодні вшануємо пам’ять нашої Вірочки, яка назавжди залишилася юною – легендарною і великою актрисою великого німого кіно. 16 лютого (2019 року – прим.ред.) виповнюється 100 років від дня її смерті. Тоді, далекого 1919-го, її ховало все місто, – каже засновник Музею звуку Василь Пінчук.
Журналіст та історик естради Олександр Галяс, який присвятив багато років вивченню біографії Віри Холодної, біографії, як він сам зазначив, овіяної безліччю легенд, розповів, що найбільшою загадкою, по суті, і до цього дня залишається смерть молодої красуні. І справа не так у загадках, як у безлічі легенд, складених навколо самої смерті зіркової актриси німого кіно.
– У неї була дивовижна доля. Вона, яка прийшла в кіно чи не з нудьги, стала справжньою кінозіркою світового масштабу, а її смерть у 26 з половиною років навіть не огорнута, а, швидше, «обплутана» найсуперечливішими чутками, які стали бродити Одесою чи не наступного дня після її смерті, – розповів Олександр Галяс.
Авжеж, так уже вийшло: акторка дуже рано пішла з життя, а її зірка горить і досі. Як і досі бродять, немов тіні минулого, легенди про причину її смерті.
Олександр Галяс розповів, що невдовзі після смерті Віри Холодної вийшов нарис Валентина Катаєва, в якому описувалися її похорони, і вже тоді ж називалися можливі варіанти причин її смерті.
Якщо ж узагальнити весь шлейф легенд, усі версії смерті Віри Холодної, а їх не менше десяти, то вони, здебільшого, зводилися до 90-х років минулого століття до двох: прихильники «білих» стверджували, що Віру «уморили» «червоні», «червоні», відповідно, навпаки. Так Віра Холодна була перетворена, як розповів Олександр Галяс, на шпигунку, яка працювала одразу на кілька розвідок.
Чого тільки не говорили, скільки варіантів «умертвіння» не вигадували – і отрута кураре, і надто сильний запах лілій, і ще щось майже фантастичне! Була, мовляв, Віра, у романтичному зв’язку з французьким генералом, який отруїв її з ревнощів, а ще – з Мішкою Япончиком, з Григорієм Котовським. Передавала комусь якусь секретну інформацію. Більше того, образ Віри Холодної «ліпився» якимось дивним чином, обростав дедалі безглуздішими чутками, її життя «малювалося» суперечливими барвами, ставало художнім образом, що увійшов до книжок, фільмів, вистав. І всі були «знавцями справжньої причини» її смерті.
Вера Холодная: горячая любовь знаменитой одесситки
Якщо за великим рахунком, то точну, твердо доведену причину її смерті ми не знаємо й досі. Але, як упевнений Олександр Галяс, померла Віра Холодна від страшного іспанського грипу, тієї самої іспанки, яка забрала на той час життя трьох відсотків населення Земної кулі.
– Була зима 1919-го, у лютому в Одесі вдарив мороз до 13 градусів. Віра Холодна у вихідній тонкій сукні виступала на благодійному вечорі – у приміщенні, яке не опалювалося. Звичайно, вона застудилася, а тут ще епідемія іспанки. Біля неї чаклували найкращі лікарі, але зробити нічого не змогли. Біля будинку, де вона помирала, стояв величезний натовп одеситів. Звістка про її смерть вразила городян. Її труну в глибокій скорботі при величезному збігу народу несли на руках Преображенською до Першого християнського цвинтаря, – розповів Олександр Галяс.
Потім на екрани вийшов цілий фільм-хроніка «Похорон Віри Холодної».
Як відомо, Перший християнський цвинтар був потім знищений. Місце поховання Віри Холодної – ще одна загадка. Хоча, як розповідають, свого часу старий сторож водив парком Ілліча (так іменувався за радянських часів парк, що виріс на кістках) цікавих, показував на постамент із пам’ятником Леніну, і стверджував, що це те місце, де поховали нашу Вірочку.
На Другому християнському цвинтарі є могила режисера Петра Чардинського, який знімав Віру Холодну. В огорожі його могили пізніше встановили кенотаф (своєрідна символічна могила) Віри Холодної.
– На сьогоднішній день збереглося лише кілька фільмів за участю Віри Холодної, кілька фрагментів із фільмів і гігантська кількість літератури про неї – і з тими ж загадками, легендами, спробами відповісти на безліч питань про її життя та смерть, – розповів Олександр Галяс.
Головне ж, залишилася пам’ять про велику актрису великого німого – зі світлою печаллю і незмінною вдячністю. Про що, до речі, ще раз свідчить і той факт, що до Музею звуку вшанувати пам’ять нашої Вірочки напередодні сторіччя з дня її смерті зібралося чимало одеситів.
Одеські історії та легенди: невловиме золото, неспокійний імператор та міст над безоднею
За прогнозами синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у понеділок, 25 листопада 2024 року,… Read More
Сьогодні вдень, 24 листопада, в одеському парку Шевченка застрягли на атракціоні четверо дітей. Їм допомогли… Read More
З 2024 року вулиця Посмітного в Одесі називається Балтиморською. Макар Посмітний був головою колгоспу. Але… Read More
Жителі Ананьївської громади Одеської області провели в останню путь свого земляка-Героя – мужнього захисника Руслана… Read More
В Одесі на розі вулиць Дерибасівської та Рішельєвської, в історичному будинку відреставрували ще одні старовинні… Read More
За інформацією компанії «Укренерго», сьогодні, в неділю, 24 листопада 2024 року, заходи обмеження споживання електроенергії… Read More