ОСББ в Одесі: чутки та реальні проблеми, які можна вирішити

Про те, що є лише чутками, а що виявляється реальними проблемами ОСББ, які цілком вирішуються, «Одеське життя» поговорило з експертом – президентом Асоціації інноваційного розвитку домогосподарств Станіславом Драгановим.

Розмова про ОСББ останнім часом у багатьох зводиться до сумного результату: реформа не зайшла. Одесити часто кажуть, що «майстрів для найпростішого ремонту вдень із вогнем не знайдеш, а в ЖЕКу був хоч і питущий, але електрик». Нарікають, що голова ОСББ – шахрай та нероба, а сусіди погані, і ніяк з ними не домовишся про внески. І взагалі ходять чутки, що багато хто, помучившись із ОСББ, повернувся до старого рідного ЖЕКу, де хоч і погано, зате зрозуміло і просто. І місто, знову ж таки, завжди матеріально допоможе.

Президент Асоціації інноваційного розвитку домогосподарств Станіслав Драганов

«Мертві» ОСББ

Насамперед ми поцікавилися, чи є реальні випадки переходу мешканців з ОСББ назад до ЖЕКу?

– Ні, і бути їх не може. Це технічно неможливо, – пояснив експерт. – У нас є «мертві» ОСББ, які укладають договір із ЖЕКом на управління. Мертві, бо там немає ні голови, ні бухгалтера, ні ініціативної групи мешканців. Був номінальний якийсь час голова, та й той загубився. І тоді ЖЕК укладає договір на повне керування будинком. Тобто юрособа ОСББ начебто існує, але всі завдання виконує ЖЕК, і платежі безпосередньо йдуть у ЖЕК.

Звідки взялися подібні ОСББ і навіщо?

– Свого часу була така політична тенденція: а давайте всім терміново зробимо ОСББ, незалежно від їхнього бажання. ОСББ наробили зверху. Люди залишилися з ОСББ, яких не творили, що робити – не знають. У центрі міста у нас так і з’явилися ОСББ «Довіряй справам – 1», «Довіряй справам – 2» тощо. Тобто, як бачите, вони навіть із назвами не морочилися. От їх назад попередавали до ЖЕКу, хоча формально там є ОСББ, які в принципі, за бажання мешканців, цілком можна реанімувати.

ОСББ помирає останнім

Якщо відкинути випадки таких липових ОСББ, наскільки часто розпадаються ОСББ справжні?

– Є можливість ліквідації ОСББ за рішенням загальних зборів, але таких у моїй практиці жодного разу не було. Або за рішенням суду – таке бувало. Після ліквідації ОСББ будинок, відповідно, залишається нічиїм, і люди після цього приходять до ЖЕКу, повідомляють про бажання з ним співпрацювати та підписують відповідний протокол. Такі випадки поодинокі, але бували.

У зв’язку з чим може бути прийняте рішення суду?

– Один із мешканців, якась бабуся зазвичай, звертається до суду зі скаргою, що її не попередили про створення ОСББ. Суд приймає рішення, що так – це є прямим порушенням імперативної норми, не повідомили одного власника, відповідно ОСББ – ліквідувати. Але зараз уже й так не вийде. Вже є практика Верховного суду, що треба збиратися та все це з мешканцями врегулювати. Тому що закон не передбачає такої ліквідації ОСББ. У законі прописано, що ОСББ можна ліквідувати лише у разі смерті всіх власників.

До речі, навіть після розвалу будинку не відбувається ліквідація ОСББ. Діє логіка: вам був довірений будинок – значить він мусить бути. Розвалився – ремонтуйте! Багато хитрунів так робили в старому житлофонді: створювали ОСББ під приводом того, що коли будинок впаде і забудовник на цьому місці почне щось будувати, це вже автоматично буде їх ОСББ. Але так не відбувається, звісно.

Комунальні послуги: що не так із системою ЖКГ в Одесі та в Україні?

ЖЕКи отримують гроші, а ОСББ – ні?

Є відчуття, що ЖКС так чи інакше перебувають на утриманні у міста. А ОСББ змушені існувати самі собою, лічачи кожну копійку. Чи так це?

– Якщо прямо говорити, то ніхто від міста грошей не отримує, – уточнює експерт. – Допомога виражається не у грошах, а у роботах. Але зараз тенденція така і закони складаються таким чином, що ОСББ має пріоритет перед усіма іншими юрособами. Тому що тільки під ОСББ існують кредитна програма, програма енергоефективності, тільки під них виділяють гроші для ремонтних робіт і так далі. ЖЕКи цього не мають.

Але ЖЕКи отримують допомогу, бо депутати лобіюють їхні інтереси. Тобто вони просто вносять будинки, які перебувають у віданні ЖЕКів, у титульні списки і продавлюють отримання якоїсь допомоги від міста.

– Загалом структура ЖЕКів у нинішньому вигляді створена не для роботи, а для відмивання грошей. І це, погодьтеся, два дуже різні напрямки діяльності. Бажаєте підтримувати злочинні схеми – залишайтеся із ЖКСом. Бажаєте, щоб ваш будинок ремонтувався та розвивався, створюйте ОСББ та отримуйте підтримку міських програм, бо створивши ОСББ, наприклад, ви в перший же рік отримуєте від міста від 300 тисяч гривень на ремонтні роботи. ЖЕК такої допомоги не отримує.

Отак кожному ОСББ по 300 тисяч? І жодної черги на 15 років уперед?

– Черга є, без неї нікуди. І тут якраз у вас має виникати питання до ваших депутатів: якого біса вони продовжують лобіювати ЖЕКи, замість лобіювання ОСББ

Новий податок на землю: хто і скільки платитиме?

Майстри і де вони мешкають

Припустимо, що ми вже помирилися з уразливою бабусею і навіть отримали всю належну допомогу. Тут ОСББ стикається з питанням пошуку майстрів для виконання нагальних та термінових робіт по дому. Де їх шукати?

– Я раджу шукати їх на ринку. Є міська служба-аварійка, вона працює на тих, хто уклав із нею договір. Враховуючи, що аварійка міська, я наголошую, то працює вона виключно для ЖКСів. І щоб ОСББ працювали із цією аварійкою… по-перше, не треба. А по-друге, якщо дуже хочеться, можна з ними також укласти договір. Але не треба, тому що на ринку є інші аварійні компанії, служби, ФОП, які в рази дешевші і які реально приходять і на рівні виконують роботи.

Чи є певна база?

– Подібної бази як такої не існує, але вже є напрацьований досвід інших ОСББ, і ми цією інформацією в асоціації ОСББ охоче ділимося. Є групи ОСББ у соцмережах, у Вайбері, у Телеграмі. Це досить велика спільнота, де ніхто нічого не приховує. Нагадую, що брати майстра на зарплатню необов’язково. Роботи виконуються на виклик, з оплатою за разовим договором. Нормальні ОСББ, які не ставлять захмарні тарифи та обслуговують свої будинки самостійно, так і роблять. Тому що немає сенсу тримати таких людей у ​​штаті. У штаті максимум – голова та бухгалтер, все.

Чому буксує перехід на ОСББ?

– У нас в Одесі 85% будинків все ще управляються ЖКСами. Але все йде до того, що ЖКСів не буде, змиріться. Це логічний розвиток ринку. Та система, яку пропонує ЖКС, вичерпала себе ще 1992 року.

Наразі основна проблема в тому, що держреєстратори перестали реєструвати ОСББ. Сьогодні для реєстрації потрібно пройти п’ятнадцять кіл пекла, причому реєстратори ще й не відразу кажуть, що не так у документах, у кожний твій прихід знаходять по одній помилці. З 2018 року, коли законом зобов’язали завіряти всіх протоколи зборів про створення ОСББ нотаріально, це стало реальною проблемою. Тобто проблему корупції, проти якої створювався закон, він не вирішив, а ось проблему для реєстрації нових юрособ ОСББ він створив. Через це сильний буксинг.

У існуючих ОСББ найчастіше проблема в тому, що «голова негідник і нічого не робить, як би нам його змінити». Приблизно в сорока випадках зі ста це виявляється правдою. Цікаво, що при цьому на ЖЕКи ніхто ніколи не скаржиться. Усіх влаштовує схема «Вони вдають, що працюють, а ми вдаємо, що платимо».

Чим ми ризикуємо, не створюючи ОСББ?

– Залишаючись із ЖКС, ви фінансуєте злочинні схеми, по-перше. Якщо про наочніші речі говорити, то ось приклад ситуації з ТГО. Ситуація, коли будинки отримали величезні платіжки за опалення, пов’язана саме з тим, що це будинки, де не ОСББ. Тому що ЖЕК цим питанням не займався. У будинках з ОСББ у всіх платіжки нормальні. Тому що у них стоять лічильники. Вони або самі скинулися, або отримали за державною чи міською програмою, або депутат якийсь допоміг, але там це питання закрите однозначно. А живучи в будинку без ОСББ, багато хто отримав платіжку на 7 тис грн на місяць.

Другий момент: ЖЕКи взагалі не є управителями з погляду законодавства України щодо управління багатоквартирними будинками. Тобто вони – якась гібридна форма, зібрана із залишків радянських часів. Тому будь-якої миті ваш ЖЕКівський будинок може бути знесений – і побудована замість нього нова гарна висотка.

І третій момент: земля під ЖЕКівським будинком – міська. Тому ваші вигуки «ми ж тут живемо!» буде швидко заспокоєний тим аргументів, що ви знаходитесь на чужій землі. От і думайте, де більші ризики.


Запитання – відповідь: субсидія – які документи можуть попросити?

Share
Тая Найденко

Каждая новость или статья влияет на тысячи людей, формирует и меняет их отношение к важнейшим вещам. Помня об этом, работать журналистом страшно. И страшно интересно. Формально я пришла в журналистику недавно, перепробовав десяток других профессий. Но журналист — это человек, рассказывающий правду, по-возможности объективно и с юмором. А этим я занимаюсь целую жизнь.

Recent Posts

  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22
  • Статті

Грай та вигравай: у VARUS стартувала новорічна акція

Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More

2024-11-22
  • Новини

Одеська область: співспівробітники ТЦК продавали відстрочки від мобілізації

В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More

2024-11-22
  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22