10 лютого свій день народження відзначає домовик. Незважаючи на те, що вважається хранителем будинку, певною мірою він все-таки нечисть, яку Бог скинув на землю за непокірний характер. Тому «Одеське життя» вирішило трохи розважити читачів і згадати найцікавіші міські легенди, благо одесити знають їх чимало.
ТЕКСТ: Ірина СОРОКІНА • ФОТО: із відкритих джерел
ДЖЕРЕЛА: sergekot.com, culturemeter.od.ua, arkadia-travel.com.ua, pastoraler.livejournal.com, viknaodessa.od.ua, tic.in.ua
ЧАС ЧИТАННЯ: близько 8 хвилин
10 лютого свій день народження відзначає домовик. Незважаючи на те, що вважається хранителем будинку, певною мірою він все-таки нечисть, яку Бог скинув на землю за непокірний характер. Тому «Одеське життя» вирішило трохи розважити читачів і згадати найцікавіші міські легенди, благо одесити знають їх чимало.
Одна з найцікавіших міських легенд розповідає про власницю будинку на території кіностудії Олену Демидову, онуку знаменитих Павла Демидова та Аврори Шернваль. Розповідають, що вона довго не могла вийти заміж і батько придбав для неї в Італії князівський титул Сан-Донато і велику ділянку землі в районі Французького бульвару. Як за помахом чарівної палички, у Олени стали з’являтися претенденти на руку, а можливо, і серце не лише в Одесі. Проте вона обрала не відомого аристократа, а головного телеграфіста міста.
Перед самим весіллям з’ясувалося, що телеграфіст хоч і збирається одружитися з княгинею, а роман крутить із міщанкою Сонею з Молдаванки. Коли справа розкрилася, телеграфіст кинувся вибачатися у Олени, а міщанка Соня, розуміючи, що шансів проти княгині у неї катастрофічно мало, вирішила проблему радикальним способом. Вночі вона пробралася в будинок Олени і хлюпнула їй в обличчя сірчаною кислотою. Нещасна княгиня намагалася накласти на себе руки, але потім поїхала до Флоренції, де й прожила до кінця життя.
Зараз, як стверджують співробітники кіностудії, її часто можна побачити у коридорах її колишнього будинку. Для жінок зустріч із нею безпечна, тоді як чоловіків поява княгині зазвичай попереджає, що з кимось із близьких може статися нещастя.
У кожному місті обов’язково є свої легенди про закопані скарби та заховані скарби, а в Одесі таких легенд навіть кілька. За однією з них, у підземеллі одеських катакомб якийсь морський капітан сховав цілу маєтність — корабель, зроблений із чистого золота. Цей дорогоцінний дар він отримав за те, що брав участь у порятунку людей з «Титаніка». Золоту копію загиблого лайнера капітан чомусь сховав у катакомбах десь на Фонтані. Потім він чи загинув, чи просто забув про неї, але копія, нібито, так і лежить десь у лабіринтах катакомб. Азартні одесити неодноразово намагалися знайти скарб, але всі спроби закінчувалися повним фіаско.
Друга легенда свідчить, що в тих же катакомбах заховано скарб Мішки Япончика, який він залишив тут іще 1919 року перед виходом на фронт. Вважається, що туди входять гроші, які Япончик отримував від кримінальних операцій, а також золото одного з одеських банків на суму понад мільйон рублів.
Ну, і для гостроти відчуттів додамо, що, за розповідями «обізнаних» одеситів, у катакомбах живе маленький кудлатий монстр, який харчується пацюками та кажанами. Разом із ним територію підземелля ділять прибульці з паралельних світів, які потрапляють сюди з «провалів у часі», які нібито існують у катакомбах. Саме їхніми підступами і пояснюють зникнення людей, які потрапили до одеських каменоломнів.
Одеські історії:
як в Одесі починалося театральне життя та з’явився перший театр
Один із символів Одеси — Воронцовський палац містить багато містичних таємниць. Під будинком на глибині семи метрів проходить 140-метровий підземний хід, який визнаний найстарішим зі збережених в Одесі. Але любителів легенд приваблює аж ніяк не його старовину. Вважається, що саме це місце облюбували духи та привиди, яких у палаці сила-силенна.
Підземний хід веде в бік стайні, і історики вважають його ще й найтаємничішим підземеллям Одеси — тут усе суперечить логіці та здоровому глузду. За свідченнями очевидців, у минулі роки з-під підлоги не раз лунали якесь зловісне виття, стукіт і звуки, схожі на шепіт. Причому цими очевидцями були найзатятіші матеріалісти — піонери, які займалися у розташованому у палаці фотогуртку. При цьому неясно, звідки примари з’явилися в мирній резиденції князя Воронцова, але одне припущення все ж таки є.
У вітальні палацу було встановлено камін, біля якого, як вважається, закінчив своє життя імператор Павло I, убитий змовниками. Мармуровий раритет знаходився в спальні імператора, а разом з ним — віконниці та двері, які тепер також прикрашають вітальню одеського палацу. Після вбивства Павла з Михайлівського замку почали розпродувати все, що було пов’язано з трагічною подією, і Михайло Воронцов привіз унікальні предмети до Одеси. Оскільки ж після смерті імператор ніяк не може знайти собі спокій, з’являючись то в одному, то в іншому місці, логічно припустити, що іноді він вшановує своєю увагою і Одесу.
Свою сумну історію має і Строганівський міст. Він складається з двох з’єднаних мостів — триаркового над Польським узвозом та двоаркового над Деволанівським, який ще в XIX столітті отримав сумну назву «міст самогубців». Олександр Дерибас писав про Строганівський міст: «Він висить над безоднею». І якщо безоднею вважати зворотний бік життя, то ця безодня поглинула багатьох нещасних одеситів. Невідомо чому, але саме з цього мосту зневірені кидалися на кам’яну бруківку, зводячи рахунки з життям. Довелося міській владі встановити високі ґрати, щоб убезпечити це місце. Але тут іноді можна побачити дивні тіні і почути слабкий звук, ніби щось впало на тротуар.
Але якщо Строганівський міст не входить у топ найтаємничіших місць Одеси, то Преображенський парк займає в ньому одне з перших місць. Як відомо, тут був цвинтар, де поховано майже 200 тисяч людей. У 1929 році цвинтар стали планомірно знищувати, а в 1937-му прямо на місці могил відкрили парк з атракціонами та зоопарк. Саме у Преображенському парку можна зустріти привид Віри Холодної, яка просить перехожих відшукати її могилу. Крім того, одесити розповідають, що у парку ще зовсім недавно мешкав справжній вампір, який уподобав один із вцілілих склепів.
В одеському цирку вже давно оселився привид знаменитого клоуна Карандаша. Він дуже любив Одесу і мріяв тут оселитися, але не встиг. Циркові артисти вже звикли до «колеги», а також його жартів. Іноді перед виходом на арену у клоунів пропадає щось із реквізиту і їм доводиться імпровізувати. Вони переконані, що це витівки Карандаша.
В Одеській міськраді ухвалили рішення, яке обмежує повноваження райадміністрацій щодо погодження нових залізних гаражів. Тепер… Read More
Міський голова Одеси Геннадій Труханов отримав подяку від командування Третьої окремої штурмової бригади. Відзнаку вручили… Read More
Напевно, більшість людей люблять бути душею компанії. Є різні способи привернути до себе увагу і… Read More
Албанці, як і представники інших народів Нижнього Придунав'я, переживали різні часи. Були й ситі роки,… Read More
У місті Вилкове Ізмаїльського району під час громадських слухань зі стратегічної екологічної оцінки сталося надзвичайне… Read More
Вибір між орендою та розстрочкою житла — поширене питання серед тих, хто прагне жити в… Read More