Вулиця Михайлівська в Одесі – типова для Молдаванки. Вона, як і багато інших вулиць колись околиці, а тепер майже центру міста, – це змішання стилів у всіх сенсах. Давно там не були? Давайте пройдемося.
Вулиця лише двічі змінювала своє ім’я, що для Одеси – майже рідкість. У радянські часи вона називалася Індустріальною. І поруч із сучасною табличкою під назвою «Михайлівська» ви знайдете і колишнє. Ну, щоб не плутатися…
Михайлівська бере свій початок від площі з такою самою назвою. А назва походить від імені архістратига Михайла. Тягнеться ж Михайлівська кілька кварталів – до вулиці Заньковецької.
Якщо ви хочете побачити Одесу стару-стару і далеко не престижну, а водночас – сучасну (місцями, звісно), то вам сюди. Знайдеться тут усе. Око зупиниться і на найсучаснішому дорожньому покритті, і на історичній бруківці, і на шматках, де мощення взагалі майже немає.
Те саме – з будинками. Тут вам і сучасні висотки і одноповерхова Одеса, і краса і порядок, і обшарпані фасади старих будиночків, що ніби чекають свого часу.
Як і у всьому місті, війна і тут залишила свої сумні прикмети: і пес Патрон попереджає з плакату не чіпати підозрілих предметів, і пункт Незламності повідомляє, що працює цілодобово.
…Змінилося на Михайлівській багато за останні кілька десятків років. Ось, наприклад, житловий комплекс, що виріс тут, ще порівняно недавно займали цехи заводу «Станконормаль». До речі, завдяки комплексу з’явився тут супермаркет. Роблю на цьому акцент через те, що така різноманітна Михайлівська відрізняється тим, що на ній практично немає магазинів. Торгівля – не прикмета цієї вулиці.
Прикмета вулиці – її разючий «мікс», де кожен квартал наче вирішив, що обов’язково має відрізнятися від іншого. При цьому вся вулиця обставлена величезною кількістю старих шин, які служать урнами, квітниками і навіть сидіннями. Цей шинний асортимент відзначився навіть тим, що тут є «лебедине озеро». Лебедине поголів’я теж створене з шин з наступним розфарбуванням.
А ці ворота!.. Одні – просто картинка у прямому та переносному значенні, інші лякають злим собакою, треті наче несуть історичну місію: такими, мовляв, ми були півтораста років тому, такими прийшли і сьогоднішнього дня.
Читайте також: В Одесі старі ворота перетворили на новорічну казку (фотофакт)
Довга вулиця покаже вам і деякі безглуздості, усілякі одеські штучки у вигляді дивовижних вуличних «наметів» з сидіннями, неймовірною різноманітністю палісадничків та іншими красотами та дивностями.
Та й майже кожен балкон, особливо на давніх шматках вулиці, розповість вам щось дуже своє особисте, часто не зовсім приємно-привабливе.
Ми побували на Михайлівській 2 січня, вразилися її малолюдності та слідами посилених старань навести на старій вулиці красу, щоб оку було приємно. І, до речі, новорічно-святкові прикмети теж знайшлися.
За всієї різноманітності сьогоднішньої Михайлівської, ви не зможете не відзначити, що її останній квартал – від Мельницької до Заньковецької – залишився найпатріархальнішим. Він так і дихає атмосферою Бабелівських одеських оповідань. І якби не зовнішні сьогоднішні прикмети і безліч припаркованих сучасних авто, могло б здатися, що опинилися ви на старій вулиці зовсім не в січні 2023 року, а набагато раніше…
Марія Котова
Фото авторки
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More
Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More
У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More