Статті

Одеська народна читальня: як 133 роки тому з’явилася центральна бібліотека

Рівно 133 роки тому, 19 лютого 1891 року, о 13 годині в Одесі відбулося відкриття безкоштовної народної читальні. Нині це центральна міська бібліотека імені Івана Франка, розташована в Книжковому провулку.

Будівля була побудована на кошти міського голови Григорія Маразлі — з власної кишені він пожертвував на створення «храму знань» 20 тисяч рублів. На той час це була величезна сума. Для прикладу: автомобіль можна було придбати за дві тисячі. У рік відкриття бібліотеки міська влада виділила на купівлю книжок тисячу рублів. Пізніше бібліотека отримувала щорічну субсидію в розмірі 300 рублів, 200 рублів щомісяця давав Григорій Маразлі.

Спочатку фонд читальні становив 1200 книг, а кількість читачів доходила до 300 осіб на день. Книгу міг отримати кожен охочий. Щоправда, додому книги не видавали — читати їх можна було тільки в залі бібліотеки. Здебільшого відвідувачами читальні були ті, хто не міг купувати книжки: дрібні ремісники, молодь, особи вільних професій і небагаті торговці. Час роботи читальні був зручним для працюючих відвідувачів — з полудня до дев’ятої години вечора. Охочих долучитися до читання було так багато, що незабаром приміщення довелося розширити за рахунок двокласного народного училища.

За всі роки свого існування бібліотека жодного разу не змінювала профілю. Тільки під час Другої світової війни, коли Одесу окупували румунські війська, у приміщенні читальні було відкрито румунський госпіталь.

Наприкінці 1980-х років бібліотека стала «зіркою» кіно — тут зняли кілька сцен із фільму «Дежа вю». Приміщення бібліотеки перетворилося на пекарню, де під виглядом пекаря переховувався американський гангстер. Крім того, тут знімали вісім кінокартин, зокрема «Зелений фургон» і «Біндюжник і король».

Нині читальня носить ім’я Івана Франка, яке бібліотека отримала 1926 року — у десяту річницю від дня смерті українського письменника і філософа.

Джерела: grad.ua, dumskaya.net

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Частину функцій ТЦК в одній з громад Одещини буде виконувати місцева влада

У Арцизі затвердили положення про новий відділ, який відповідатиме за ведення персонального військового обліку. Відповідне… Read More

19-05-2025 в 16:37
  • Новини

Частина Одеського району майже на добу залишиться без води

Філія «Інфоксводоканал» повідомляє, що у зв'язку з необхідністю проведення ремонтних робіт на об'єктах водопроводу у… Read More

19-05-2025 в 15:24
  • Новини

Деколонізація в Одесі: конфлікт через табличку переріс у бійку

У вихідні в Одесі активісти знесли низку меморіальних дощок, а також адресні таблички на честь… Read More

19-05-2025 в 14:34
  • Статті

День народження Одеси: коли одесити хочуть святкувати заснування міста – опитування

За останніми історичними даними, сьогодні ,19 травня 2025 року, Одесі виповнилося 610 років. Журналістка "Одеського… Read More

19-05-2025 в 13:31
  • Новини

Молдавський політик вимагає забрати частину Одещини для виходу до Чорного моря

Лідер партії «Велика Молдова» Вікторія Фуртуне заявила про своє бажання повернути своїй країні Буджак на… Read More

19-05-2025 в 12:42
  • Новини

На виборах Румунії переміг проєвропейський кандидат

У другому турі президентських виборів у Румунії здобув перемогу чинний мер Бухареста Нікушор Дан -… Read More

19-05-2025 в 11:35