Статті

Одеса – в ЮНЕСКО: що це означає і які обмеження накладено на місто

Історичний центр Одеси через 14 років нарешті внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Включення до цього почесного переліку стало «щитом безпеки» для нашого міста. Світ визнав унікальну цінність Одеси та готовий захистити «перлину та моря» від загрози знищення рашистами.

Одеса — легендарне місто, прославлене в кінематографі, літературі, мистецтві. Йому пощастило вціліти під час Другої світової. А зараз над нашим містом знову нависла загроза знищення.

У список Світової спадщини ЮНЕСКО Одеса прагнула потрапити, майже півтора десятиліття. Небезпека руйнування нашого міста під час війни підштовхнула цей процес. Одесу внесли до списку Світової спадщини за прискореною процедурою.

До списку ЮНЕСКО внесено лише частину Одеси

Потьомкінські сходи. Фото Forbes.ua

Щоправда, під охорону ЮНЕСКО потрапили лише частина центру Одеси та порт. Охоронна зона обмежена такими локаціями:

  • алея Суворовська;
  • пров. Нахімова;
  • парк Шевченка;
  • спуск Карантинний;
  • спуск Польський;
  • вул. Жуковського;
  • вул. Преображенська;
  • вул. Приморська;
  • вул. Садова;
  • пл. Соборна;
  • вул. Торгова.

У цих межах розташовано 42 пам’ятки культурної спадщини національного та місцевого значення.

«Кордони відповідають оригінальній ідеї плану, за яким було засновано місто. Крім того, більшість будівель та об’єктів, збудованих у першій половині ХIХ століття з автентичного матеріалу (черепашника), зосереджені в цих межах» — йдеться у номінації.

Внесення до списку ЮНЕСКО дає доступ нашому місту до посиленої технічної та фінансової міжнародної допомоги. Україна може її попросити, щоб забезпечити захист Одеси. А у разі потреби — допомогти у відновленні нашого міста.

Заявка в ЮНЕСКО була подана ще у 2009 році

Робота над матеріалами включення Одеси до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО розпочалася ще у 2009 році. У ній взяли участь фахівці Одеської міськради та міністерства культури, дипломати, одеські історики, філологи, краєзнавці.

Правда, нашому місту вдалося потрапити лише до попереднього списку. Де він і завис на 14 років. Але на початку повномасштабної війни автори проекту вирішили, що включення до списку ЮНЕСКО в Одесі може бути дуже корисним. Одесити знову звернулися до організації. Величезну підтримку наше місто отримали тоді з боку Італії.

Паралельно з процесом включення історичного центру Одеси до списку Світової спадщини, з початком війни ЮНЕСКО безпосередньо допомагала захищати культурне надбання нашого міста. Зокрема, забезпечила ремонт пошкоджень, завданих внаслідок обстрілу Одеського художнього музею та Музею сучасного мистецтва Одеси. За допомогою ЮНЕСКО було оцифровано майже 1000 витворів мистецтва та документальну колекцію Державного архіву Одеської області. Організація поставила обладнання для захисту пам’ятників, що прикрашають вулиці та майдани нашого міста.

Внести Одесу до ЮНЕСКО заважала РФ

Не можна сказати, що процедура внесення Одеси до списку Всесвітньої культурної спадщини пройшла гладко. Представники РФ під час сесії намагалися внести поправку про виключення цього питання з порядку денного. А Міжнародна рада з охорони пам’яток та пам’яток (ICOMOS) у своїх рекомендаціях щодо досьє внесла в опис об’єкта інформацію про заснування Одеси «стратегічним рішенням імператриці Катерини II».

З цього приводу міністр культури Олександр Ткаченко, мер Геннадій Труханов та постійний представник України при ЮНЕСКО Вадим Омельченко заявили протест. І попросили організацію розглянути номінацію Одеси до списку Світової спадщини «без політики» та «проросійських наративів».

Включення до списку ЮНЕСКО: що це означає для Одеси

Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО створений для збереження світового культурного надбання. І включення до нього — визнання одеської української культури.

Росіяни ж, граючи в «цивілізованість», стверджують, що ніколи не руйнують об’єкти, що захищаються ЮНЕСКО.

— Ми міркували так, — розповідає один з авторів проекту Микола Вікнянський, — якщо кажуть, що не руйнують об’єкти всесвітньої спадщини, це може захистити центр нашого міста. Якщо ж зруйнують, це додаткові аргументи для наших дипломатів, чому нам потрібно надавати зброю та ППО. І демонстрація того, що ми маємо війну з варварами, які руйнують всесвітню спадщину. Якщо ж в результаті атаки росіян в історичному центрі буде зруйновано будинок, вони фінансуватимуть його відновлення. Суди нам допоможе виграти ЮНЕСКО.

У мирний час бренд ЮНЕСКО дозволить залучити до Одеси туристів з усього світу, що сприятиме розвитку нашого міста.

До того ж включення до списку ЮНЕСКО допоможе зберегти історичний центр Одеси від забудовників та руйнувань. Цей статус накладає на міську владу серйозні зобов’язання. Вони не повинні дозволяти будівництво новобудов в історичному центрі. А старовинні будинки, розташовані тут, дозволено лише ремонтувати та консервувати. Але в жодному разі не зносити.

Заборони та обмеження від ЮНЕСКО

Крім центральної частини охоронної території виділена і буферна зона. Тут також дуже багато заборон. Зокрема, висотність нових будинків не повинна порушувати міський краєвид, змінювати густину населення. Тож ці правила задають напрямок розвитку Одеси на 10-30 років уперед.

ЮНЕСКО може й відкликати статус. Тому міжнародне законодавство слід обов’язково виконувати.

У Ліверпулі, наприклад, перебудували історичний центр. І місто зі скандалом зі списку «попросили».

Сподіваємося, Одеса поганий приклад не повторить.

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21